SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej na reklamę w internecie

Pod koniec dekady globalne wydatki na reklamę w Internecie przewyższą wydatki na reklamę zewnętrzną

Udział Internetu w globalnym torcie reklamowym, wartym 370 bilionów dolarów, wzrósł z 3,2% w 2003 roku do 3,6% w roku bieżącym. W roku 2007 udział ten zwiększy się do poziomu 4,4%. Takie prognozy można przeczytać w opublikowanym kilka dni temu raporcie Agencji ZenithOptimedia prezentującym światowe trendy w wydatkach reklamowych.

Analitycy z ZenithOptimedia dostrzegają przyczyny dynamicznego rozwoju reklamy internetowej nie tylko w zwiększonej penetracji Internetu. Nie bez znaczenia jest również docenienie reklamy internetowej jako narzędzia brandingu a nie tylko bezpośredniej reakcji oraz różnorodność, bogactwo oferty w zakresie formy i treści, technologii, jakiej branża internetowa dostarcza reklamodawcom.

2004 rok był wyjątkowy dla rynku reklamowego, ponieważ wydatki na reklamę rosły szybciej niż gospodarka (reklama światowa – 6,9%, światowy wzrost gospodarzy 4,7%). Nie spełniły się obawy związane z przegrzaniem się gospodarki Chin i wpływem tego faktu na budżety reklamowe.

Europa pozostaje w tyle za resztą świata (wzrost 5,4% do poziomu 94,354 bilionów dolarów). Dynamiką rozwoju wyprzedzają ją inne regiony. Ameryka Północna odnotowała 6% wzrost wydatków na reklamę do poziomu 167,9 bilionów dolarów, Ameryka Południowa odpowiednio11,7% i 15,9 biliona, Afyka i Bliski Wschód 15,1% wzrost przy wartości rynku 16 bilionów dolarów. W regionie Azji i Pacyfiku wydatki reklamowe wzrosły o 8,5% do poziomu 75,6 bilionów i, jak przewiduje ZenithOptimedia, w ciągu najbliższych 10 lat ten region zdystansuje Europę.

Autorzy raportu przewidują, że wobec malejącej skuteczności reklamy telewizyjnej, reklama zewnętrzna będzie umacniać swoją pozycję jako narzędzie masowej komunikacji. W Europie, gdzie ta forma jest bardziej rozwinięta niż na rynku amerykańskim, jej udział w rynku reklamy wzrósł do 6,5%. W dłuższej perspektywie tempo wzrostu będzie jednak niższe niż to, jakiego oczekuje się po Internecie, stąd przewidywania autorów raportu, iż pod koniec dekady budżety na reklamę online będą w skali globalnej wyższe niż wydatki na reklamę zewnętrzną. Dotyczy to zwłaszcza rynku amerykańskiego, który generuje aż 8,7 biliona dolarów z 13,1 biliona dolarów wydanych na reklamę internetową na całym świecie i gdzie udział tej formy reklamy wzrósł w roku bieżącym do 5,4%. 

Modern Marketing

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej na reklamę w internecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl