SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad połowa handlowców w ciągu ostatnich trzech miesięcy otrzymała zapłatę po terminie

Ponad połowa handlowców czekała w ciągu ostatnich 3 miesięcy na zapłatę z miesięcznym opóźnieniem, a 40 proc. czekała na pieniądze musiało ponad 2 miesiące. Jak wynika z raportu BIG InfoMonitor, w ciągu roku w Polsce przybyło blisko 8,5 tys. nadmiernie zadłużonych firm.

Fot. G. Lyko x Newspix.pl Fot. G. Lyko x Newspix.pl

Jak przekazano, swoich zobowiązań nie opłacają w terminie nie tylko firmy posiadające problemy finansowe, ale również poprawnie działające przedsiębiorstwa. Jedynie 8 proc. firm decyduje się na faktury z natychmiastowym nakazem zapłaty. Pozostali odpowiadają na oczekiwania rynku i udzielają od 7 do 30 lub nawet 60-dniowego terminu zapłaty.

Jak wynika z raportu, udział mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dla których faktury przeterminowane o 30 czy 60 dni są stale aktualne jest na wciąż wysokim poziomie. "46,4 proc. MŚP czeka na opłacenie zaległych faktur ponad 30 dni, a 36 proc. 60 dni" - podano.

Zaznaczono, że sytuacja wygląda najgorzej w branży transportowej, gdzie "ponad połowa przedsiębiorstw odnotowała opóźnienia o 30 dni, a 48 proc. o co najmniej 60 dni". Dodano, że "niespłacone w terminie zadłużenie firm transportowych widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK wynosi 3,2 mld zł i jest udziałem ponad 37 tysięcy podmiotów". Wynika z tego, że co 10 firma transportowa ma poważne kłopoty finansowe.

Czytaj też: Ile zarabia kierowca zawodowy?

Duże zadłużenia w branży handlowej

Handel jest w niewiele lepszej sytuacji. Z raportu wynika, że 53 proc. handlowców czekało w ciągu ostatnich 3 miesięcy na zapłatę ponad miesiąc po terminie, a 40 proc. - ponad 2 miesiące.

"5 proc. przedsiębiorstw handlowych (działających, zawieszonych i zamkniętych) znalazło się już w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK, a ich przeterminowane zobowiązania osiągnęły w kwietniu 8,9 mld zł" - przekazano.

Sytuacja w porównaniu z 1 kw. 2024 roku poprawiła się natomiast w branży budowlanej - 1 na 3 firmy spotkała się w ostatnich miesiącach z opóźnieniami sięgającymi 30 dni, a co 5 przedsiębiorstwo w tej branży musiało czekać na swoje pieniądze ponad dwa miesiące. "Na koniec kwietnia tego roku niespłacane zobowiązania tego sektora zmniejszyły się o blisko 480 mln zł (8 proc.) i przekroczyły 5,7 mld zł" - zaznaczono w raporcie. Dodano, że w tym samym czasie na tym rynku pojawiło się 1 208 nowych firm, a obecnie jest ich ponad 50,5 tys.

W Polsce przybywa zadłużonych firm

W raporcie przekazano, że w najtrudniejszej sytuacji są małe przedsiębiorstwa, czyli zatrudniające od 10 do 49 osób. "Ponad połowa małych firm zgłaszała w ostatnich miesiącach faktury przeterminowane o 30 dni, a 45 proc. - o 60 dni. Największą presję czują klienci mikrofirm (zatrudniających do 9 pracowników), ale i tak 40 proc. z nich nie spłaca swoich zobowiązań przez ponad 30 dni po terminie, a 25 proc. przez więcej niż 60 dni" - podano.

Jak zauważono w raporcie, w ciągu roku w Polsce przybyło blisko 8,5 tys. nadmiernie zadłużonych firm. Jest ich ok. 320 tys., a kwota ich zaległości (z tytułu kredytowych i pozakredytowych zobowiązań, opóźnionych pow. 30 dni i na co najmniej 500 zł) na koniec kwietnia 2024 r. przekroczyła 44 mld zł. "W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oznacza to wzrost o 3,1 mld zł (8 proc.)" - zaznaczono.

Badanie „Skaner MSP” realizowane wśród mikro, małych i średnich firm, przeprowadził Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research, na próbie 500 firm sprzedających z odroczonym terminem płatności, techniką wywiadów telefonicznych, w kwietniu 2024 r.

BIG InfoMonitor gromadzi i udostępnia informacje o wiarygodności płatniczej uczestników rynku. Spółka prowadzi rejestr dłużników.

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa handlowców w ciągu ostatnich trzech miesięcy otrzymała zapłatę po terminie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl