SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Polsce są prawie 22 mln kierowców. Ponad 870 tysięcy korzysta z prawa jazdy w smartfonie

W Polsce są obecnie prawie 22 mln osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami – wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji. Resort informuje, że ponad 870 tysięcy kierowców korzysta z prawa jazdy w formie elektronicznej, którym można posługiwać się podczas kontroli drogowych. MC podkreśla, że mPrawo Jazdy można aktywować w każdej chwili w aplikacji mObywatel.

Article

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji (MC) w 2020 r. prawo jazdy odebrało ponad 293 tys. kierowców. W sumie taki dokument mają w Polsce niemal 22 mln osób.

W 2020 r. najwięcej praw jazdy wydano w województwie mazowieckim (41 098). Najmniej - w opolskim (6829). 95 398, czyli najwięcej, praw jazdy kierowcy odebrali w czwartym kwartale ub.r. (tylko w grudniu - 33 529). Najmniej - 34 774 - w drugim kwartale. Wśród nowych kierowców więcej było pań (148 326) niż panów (144 516).

Cyfrowe prawo jazdy zamiast plastiku

Od początku grudnia 2020 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdami w Polsce może posługiwać się elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnego prawa jazdy, które dostępne jest jako aplikacja mPrawo jazdy w ramach platformy mObywatel.

- Do dziś aplikację mObywatel pobrało 2 216 519 Polaków. Z mPrawa Jazdy korzystają 878 604 osoby - zdradza w komunikacie Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Idą zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Zdalne wypowiedzenie umowy i monitoring zużycia usług

MC zachęca wszystkich kierowców do tego, aby aktywowali swoje prawo jazdy w jego formie elektronicznej, do czego konieczna jest w smartfonie platforma mObywatel.

Aby uruchomić mObywatela użytkownik potrzebuje profilu zaufanego, który można założyć przez internet. Będąc w aplikacji należy wybrać „+ Dodaj pierwszy dokument” w oknie głównym aplikacji i wybrać mTożsamość. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.  Jeśli użytkownik ma już mTożsamość wystarczy, że doda mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji).

- W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym – tłumaczy Marek Zagórski.

MC zaznacza, że inne różnice pomiędzy tradycyjnym i elektronicznym prawem jazdy są niewielkie. W mPrawie Jazdy numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych.

Czytaj także: Dzięki rozporządzeniu ma być bezpieczniej w sieciach telekomunikacyjnych

Resort zaznacza, że mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli użytkownik chce mieć mPrawo Jazdy, musi też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

Dołącz do dyskusji: W Polsce są prawie 22 mln kierowców. Ponad 870 tysięcy korzysta z prawa jazdy w smartfonie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl