SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat wypłaci 639,5 mln zł dywidendy. Zygmunt Solorz dostanie 367 mln zł

Walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 639,5 mln zł, co daje 1 zł na akcję - podała spółka w komunikacie. To rekordowa dywidenda w historii firmy. Spółka zapewnia, że taka dywidenda „nie zaburza koncepcji dalszego rozwoju Grupy, umożliwiając równocześnie kontynuację sukcesywnego jej oddłużania”.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Na dywidendę trafi cały zysk netto firmy z ub.r. wynoszący 586,8 mln zł oraz 52,7 mln zł z kapitału zapasowego.

Dzień dywidendy został wyznaczony na 15 października br., a jej wypłata nastąpi w dwóch transzach. Pierwsza transza w kwocie 223,8 mln zł (0,35 zł na akcję) zostanie wypłacona 22 października, a druga transza w kwocie 415,7 mln zł (0,65 zł na akcję) trafi do akcjonariuszy 11 stycznia 2021 roku.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 proc. kapitału firmy i 65,97 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Przy kwocie dywidendy wynoszącej 639,55 mln zł Solorz otrzyma 366,71 mln zł.

Cyfrowy Polsat dużo wyższe dywidendy niż wcześniej wypłaca od ub.r. Wiosną na wniosek Zygmunta Solorza przyjął nową politykę dywidendową, zgodnie z którą w latach 2019-2021 będzie przekazywał akcjonariuszom rocznie po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,78 mln zł. Wcześniej maksymalna dywidenda od firmy wyniosła 204,6 mln zł.

W ub.r. Cyfrowy Polsat wypłacił 594,78 mln zł dywidendy (po 93 grosze na akcję), którą podzielono na dwie transze: po 45 groszy na akcję w lipcu i po 48 groszy w październiku.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 2 proc. do 2,85 mld zł, przy czym przychody od klientów i ze sprzedaży sprzętu nieznacznie zmalały. Firma miała sprzedanych 17,43 mln jednostkowych usług, po wzroście o 2,7 proc.

Cyfrowy Polsat kupuje Interię, zawiesił spłatę kredytu

Pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat porozumiał się z bankami co do przesunięcia o rok, do września 2024 roku, końcowego terminu spłaty 9,6 mld zł kredytu oraz o dwa lata, do marca 2025 roku, spłaty 900 mln zł zaciągniętego jesienią ub.r. kredytu obrotowego. Ustalono też, że firma do połowy 2021 roku nie będzie musiała spłacać rat z pierwszego kredytu.

Dzięki temu w 2020 i 2021 roku firma zamiast prawie 1,8 mld zł spłaci 600 mln zł kredytu, a spłatę ponad 6 mld zł przesunięto z 2022 na 2024 rok.

Na koniec marca br. zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat wynosiło 13,12 mld zł (oprócz kredytów i 2,02 mld zł z dwóch serii obligacji składało się na nie 1,42 mld zł z leasingu), a po odjęciu 1,14 mld zł posiadanych przez firmę środków zadłużenie netto miało wartość 11,98 mld zł, a jego relacja do zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy wynosiła 2,86x.

Po obniżce stóp procentowych przez NBP średni ważony koszt odsetek od kredytu i obligacji firmy to obecnie 2,3 proc.

30 kwietnia Telewizja Polsat zawarła przedwstępną umowę kupna od Grupy Bauer Media za ok. 422 mln zł Grupy Interia. Na transakcję musi wyrazić zgodę prezes UOKiK-u. - Zakup Grupy Interia to kolejna strategiczna inwestycja w rozwój naszej Grupy. Grupa Interia jest wiodącym graczem w tym segmencie. Jesteśmy podekscytowani ogromną skalą możliwości i synergii, jakie stwarza ta inwestycja. Liczymy na dynamiczny rozwój Interii - uzasadnił Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Pod koniec grudnia w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym Polkomtel zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie ub.r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

Pod koniec ub.r. operator sieci Plus (należący do Cyfrowego Polsatu) założył spółki Plus Finanse i Plus Pay mające rozwijać jego kompetencje w zakresie usług finansowych. Natomiast Cyfrowy Polsat za 6,9 mln zł kupił 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki oraz dokapitalizował nadawcę stacji TV Okazje.

Do grupy Cyfrowy Polsat należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus), 66 proc. akcji Netii i Eleven Sport.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat wypłaci 639,5 mln zł dywidendy. Zygmunt Solorz dostanie 367 mln zł

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Na koniec `19 r. Cyfrowy Polsat miał 3,4 mld zł na kapitale zapasowym. To jest mistrzostwo świata. Te 52 mln zł, które teraz wezmą na dywidendę to grosze. Pytanie, co za uzyskane pieniądze kupi Zygmunt Solorz.
odpowiedź
User
PK
Solorz będzie dalej repolonizował...
odpowiedź
User
Seba
Spora część zysków pochodzi z zagranicy, satelity nie uznają granic, nikt nie kontroluje ze połowa Polaków np na wyspach Cyfrowy Polsat posiada
odpowiedź