SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat dokupił 4,9 proc. akcji Netii, podniósł cenę za pozostałe

Cyfrowy Polsat nabył 4,87 proc. akcji Netii, w efekcie ma walory stanowiące już 74,29 proc. jej kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu. Jednocześnie ogłosił zaproszenie do sprzedaży pozostałych walorów po 7 zł za sztukę, wcześniej proponował 4,80 zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu podano, że firma w środę w transakcji poza rynkiem giełdowym kupiła 16,33 mln akcji Netii stanowiących 4,87 proc. jej kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu. Nie podano, ile zapłaciła.

W efekcie udział Cyfrowego Polsatu w kapitale i liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Netii zwiększył się z ok. 69.42 do 74,29 proc.

To kolejna podobna transakcja. Pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat poinformował, że w transakcjach pakietowych kupił łącznie 11,4 mln akcji Netii, reprezentujących ok. 3,4 proc. kapitału zakładowego i głosów na walnym.

W połowie kwietnia zarząd i rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu zdecydowały, że firma przez najbliższe 12 miesięcy będzie kupowała akcje Netii, przeznaczy na to maksymalnie 515 mln zł. Firma współpracuje przy tym z domem maklerskim Trigon.

Cyfrowy Polsat daje 7 zł za akcję Netii

W środę Trigon w imieniu Cyfrowego Polsatu ogłosił zaproszenie dla mniejszościowym akcjonariuszy Netii do sprzedaży pozostałych walorów spółki. Oferuje 7 zł za sztukę.

Zaproszenie dotyczy 47,67 mln akcji stanowiących 14,2 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Netii. Zapisy do sprzedaży będą przyjmowane do 1 lipca, rozliczenie transakcji zaplanowano na 6 lipca.

W efekcie kurs Netii w czwartek wzrósł o 16,11 proc. do 6,92 zł.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polsat-plus-nowe-logo-2021-grafiki-ekranowe ##

Fiasko wezwania na Netię z ceną 4,80 zł

W drugiej połowie grudnia Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie na wszystkie pozostałe walory spółki, zaproponował 4,80 zł za sztukę, co dawało wycenę całego pakietu w wysokości 548 mln zł. Do sprzedaży zapisali się posiadacze jedynie 84,9 tys. walorów Netii stanowiących 0,02 proc. jej kapitału.

W pierwszym kwartale br. grupa Netia osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 0,4 proc. do 324,29 mln zł i zysku netto z 13,41 do 13,52 mln zł. W segmencie B2C znacząco wzrosła sprzedaż usług telewizji, internetu szerokopasmowego i mobilnych, a coraz mniej popularna jest telefonia stacjonarna.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat, do której oprócz Polkomtelu należą m.in. Telewizja Polsat, Eleven Sports, Grupa Interia i większościowy pakiet akcji Netii, zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 4,9 proc. do 2,99 mld zł i zysku netto ze 183,8 do 390,4 mln zł. Każdy abonent płacił firmie średnio 90,5 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zarząd Cyfrowego Polsatu chce, żeby firma w br. wypłaciła akcjonariuszom rekordową dywidendę w swojej historii - 767,45 mln zł dywidendy, po 1,20 zł na akcję. Zygmunt Solorz jako większościowy akcjonariusz ma otrzymać 447 mln zł.

Cyfrowy Polsat przejął kontrolny pakiet Netii w 2018 roku

Inwestycja w Netię została ogłoszona przez Cyfrowy Polsat ponad trzy lata temu. Firma kupiła wtedy od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie wraz z kontrolowaną przez Zygmunta Solorza spółką Karswell Limited ogłosiła wezwanie dotyczące akcji stanowiących kolejne 35,5 proc. kapitału telekomu.

Wezwanie sfinalizowano wiosną 2018 roku, po tym jak na kupno przez Cyfrowy Polsat kontrolnego pakietu Netii zgodził się UOKiK. Cyfrowy Polsat kupił wtedy 34,66 mln akcji stanowiących 10,33 proc. kapitału Netii, a Karswell - 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału (oba podmioty płaciły 5,77 zł za akcję).

W lipcu 2018 roku Cyfrowy Polsat przejął od Karswell 17,33 mln akcji Netii po 5,77 zł za sztukę, a w październiku 58,71 mln akcji za 338,75 mln zł, zapłacił też spółce Karswell 5,3 mln zł wynagrodzenia za okres przejściowy.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa tymczasowo przejął Wojciech Pytel. Ponadto do rady nadzorczej telekomu powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syn Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca, natomiast odeszli z niej Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki. Natomiast w sierpniu 2018 roku prezesem i dyrektorem generalnym Netii został Andrzej Abramczuk.

 

 

 

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat dokupił 4,9 proc. akcji Netii, podniósł cenę za pozostałe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl