SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat chce wypłacić rekordową dywidendę. Z 639 mln zł Zygmunt Solorz dostanie 367 mln zł

Zarząd i rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu chcą, żeby firma wypłaciła w br. akcjonariuszom 639,55 mln z dywidendy, po 1 zł na akcję. To rekordowa dywidenda w historii firmy. Spółka zapewnia, że taka dywidenda „nie zaburza koncepcji dalszego rozwoju Grupy, umożliwiając równocześnie kontynuację sukcesywnego jej oddłużania”.

Zygmunt SolorzZygmunt Solorz

Propozycja zarządu Cyfrowego Polsatu, pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą spółki, zakłada wypłatę w dywidendzie całego jednostkowego zysku netto firmy w ub.r. (586,8 mln zł) plus 52,74 mln zł kapitału zapasowego. Zaznaczono, że kapitał zapasowy na koniec ub.r. wynosił prawie 3,4 mld zł.

Władze firmy zaznaczyły, że ustalając taką dywidendę wzięły pod uwagę „wynik netto, sytuację finansową i płynność Grupy, istniejące i przyszłe zobowiązania, ocenę perspektyw Grupy w określonych uwarunkowaniach rynkowych i makroekonomicznych, w szczególności uwzględniających wpływ epidemii wirusa SARS-CoV-2, ewentualną konieczność wydatkowania środków w związku z rozwojem Grupy, w szczególności poprzez akwizycje (w tym planowane gotówkowe rozliczenie nabycia Grupy Interia oraz ewentualny udział w planowanym procesie sprzedaży pasma 3,4-3,8 GHz) i podejmowanie nowych projektów, czynniki o charakterze jednorazowym oraz obowiązujące przepisy prawa”.

- W opinii Zarządu Spółki proponowana do wypłaty kwota dywidendy za rok obrotowy 2019 nie zaburza koncepcji dalszego rozwoju Grupy, umożliwiając równocześnie kontynuację sukcesywnego jej oddłużania - podkreślono.

Dywidenda w dwóch transzach, 367 mln zł dla Zygmunta Solorza

Zarząd Cyfrowego Polsatu proponuje, żeby dzień ustalenia praw do dywidendy wyznaczyć na 15 października.

Środki mają zostać wypłacone akcjonariuszom w dwóch transzach: 223,84 mln zł (po 35 groszy na akcję) 22 października, a 415,84 mln zł (po 65 groszy na akcję) - 11 stycznia 2021 roku.

Propozycję dotyczącą dywidendy musi przyjąć walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 proc. kapitału firmy i 65,97 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Przy kwocie dywidendy wynoszącej 639,55 mln zł Solorz otrzyma 366,71 mln zł.

W środę na koniec sesji za akcję Cyfrowego Polsatu płacono 26,60 zł. Przy takim kursie 1 zł dywidendy daje jej stopę wynoszącą 3,7 proc.

Cyfrowy Polsat dużo wyższe dywidendy niż wcześniej wypłaca od ub.r. Wiosną na wniosek Zygmunta Solorza przyjął nową politykę dywidendową, zgodnie z którą w latach 2019-2021 będzie przekazywał akcjonariuszom rocznie po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,78 mln zł. Wcześniej maksymalna dywidenda od firmy wyniosła 204,6 mln zł.

W ub.r. Cyfrowy Polsat wypłacił 594,78 mln zł dywidendy (po 93 grosze na akcję), którą podzielono na dwie transze: po 45 groszy na akcję w lipcu i po 48 groszy w październiku.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 2 proc. do 2,85 mld zł, przy czym przychody od klientów i ze sprzedaży sprzętu nieznacznie zmalały. Firma miała sprzedanych 17,43 mln jednostkowych usług, po wzroście o 2,7 proc.

Cyfrowy Polsat kupuje Interię, zawiesił spłatę kredytu

Pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat porozumiał się z bankami co do przesunięcia o rok, do września 2024 roku, końcowego terminu spłaty 9,6 mld zł kredytu oraz o dwa lata, do marca 2025 roku, spłaty 900 mln zł zaciągniętego jesienią ub.r. kredytu obrotowego. Ustalono też, że firma do połowy 2021 roku nie będzie musiała spłacać rat z pierwszego kredytu.

Dzięki temu w 2020 i 2021 roku firma zamiast prawie 1,8 mld zł spłaci 600 mln zł kredytu, a spłatę ponad 6 mld zł przesunięto z 2022 na 2024 rok.

Na koniec marca br. zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat wynosiło 13,12 mld zł (oprócz kredytów i 2,02 mld zł z dwóch serii obligacji składało się na nie 1,42 mld zł z leasingu), a po odjęciu 1,14 mld zł posiadanych przez firmę środków zadłużenie netto miało wartość 11,98 mld zł, a jego relacja do zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy wynosiła 2,86x.

Po obniżce stóp procentowych przez NBP średni ważony koszt odsetek od kredytu i obligacji firmy to obecnie 2,3 proc.

30 kwietnia Telewizja Polsat zawarła przedwstępną umowę kupna od Grupy Bauer Media za ok. 422 mln zł Grupy Interia. Na transakcję musi wyrazić zgodę prezes UOKiK-u. - Zakup Grupy Interia to kolejna strategiczna inwestycja w rozwój naszej Grupy. Grupa Interia jest wiodącym graczem w tym segmencie. Jesteśmy podekscytowani ogromną skalą możliwości i synergii, jakie stwarza ta inwestycja. Liczymy na dynamiczny rozwój Interii - uzasadnił Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Pod koniec grudnia w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym Polkomtel zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie ub.r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

Pod koniec ub.r. operator sieci Plus (należący do Cyfrowego Polsatu) założył spółki Plus Finanse i Plus Pay mające rozwijać jego kompetencje w zakresie usług finansowych. Natomiast Cyfrowy Polsat za 6,9 mln zł kupił 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki oraz dokapitalizował nadawcę stacji TV Okazje.

Do grupy Cyfrowy Polsat należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus), 66 proc. akcji Netii i Eleven Sport.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce wypłacić rekordową dywidendę. Z 639 mln zł Zygmunt Solorz dostanie 367 mln zł

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maS
Trzeba przyznać, że ma chłop wyczucie czasu
odpowiedź
User
obiektywny
Ciekawe co ten chłop dostał bo swoje Poświatowskiej Wydarzenia coraz bardziej przypominają Wiadomości TVPIS.
odpowiedź
User
Ada
Ale podatek płaci pan prezes w Polsce czy w Lichtensteinie?
odpowiedź