SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Haitong Bank rekomenduje „kupuj” dla Cyfrowego Polsatu, ale z niższą ceną docelową

Haitong Bank podwyższył rekomendację dla Cyfrowego Polsatu z "neutralnie" na "kupuj", jednocześnie obniżając cenę docelową z 29,4 zł do 28,7 zł.

Article

Raport pochodzi z 22 października, z godz. 8.00. Powodem obniżenia wyceny jest spadek wycen spółek porównywalnych. Od publikacji ostatniego raportu z 31 sierpnia br., kurs akcji Cyfrowego Polsatu zachowywał się gorzej o 4 proc. niż WIG, co zdaniem analityków nie jest uzasadnione, biorąc pod uwagę solidne fundamenty spółki i zdolność do generowania gotówki.

Analitycy oczekują solidnych wyników za III kw. 2020 r., ze wzrostem EBITDA o 4,5 proc. r/r (najlepszy wynik spośród giełdowych telekomów). Dobre wyniki są efektem poprawiających się wskaźników KPI (mocny MNP, wzrost dosprzedaży – cross-sell), dobrej dynamiki sprzedaży telefonów, kontroli kosztów i konsolidacji Interia.pl. Według wyliczeń Haitong Banku, spółka jest obecnie wyceniana z umiarkowanymi poziomami wskaźników EV/EBITDA 6,8x i P/E na poziomie 12,3x.

Analitycy oczekują, że w III kw. br. przychody Cyfrowego Polsatu wyniosą 2,98 mld zł (wzrost o 3 proc. r/r), za sprawą poprawiającego się KPI (przyłączenia abonamentowe netto +190 tys. z ARPU na poziomie 86,9 zł, co oznacza wzrost o 2,5 proc. r/r; przyłączenia pre-paidowe +40 tys. z ARPU na poziomie 22,5 zł, co oznacza wzrost o 2 proc. r/r), 5-proc. wzrostu sprzedaży telefonów r/r oraz konsolidacji Interia.pl, która może zwiększyć przychody o ok. 25 mln zł.

Według analityków, EBITDA w III kw. powinna wynieść 1,067 mld zł (wzrost o 4,5 proc. r/r) za sprawą wspomnianych powyżej czynników i kontroli kosztów kontentu TV. Analitycy oczekują, że rynek reklamy telewizyjnej pozostanie na stałym poziomie w ujęciu rok do roku.

W raporcie Haitong Banku przypomniano, że 23 września br. Cyfrowy Polsat poinformował, że rozpoczął przegląd opcji strategicznych w sprawie infrastruktury telekomunikacyjnej grupy, a spółka rozważa różne opcje, w szczególności sprzedaż 100 proc. Polkomtel Infrastruktura, sprzedaż całości lub wybranych elementów należących do Polkomtel Infrastruktura, zawarcie partnerstwa strategicznego oraz stworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym wskazanym przez Cyfrowy Polsat.

Grupa planuje rozmowy "z różnymi podmiotami" w tej kwestii i może zezwolić niektórym ich uczestnikom na przeprowadzenie due diligence. Ostatnie transakcje TowerCo zawarte w UE były wyceniane na 15-23x EV/EBITDA, podczas gdy EV/EBITDA Cyfrowego Polsatu na rok 2020 wynosi 6,8x. W raporcie z czerwca 2020 r. Haitong Bank wyceniał wartość Polkomtel Infrastruktura na 4,7 mld zł, zakładając poziom EV/EBITDA 14x. Zdaniem analityków, taka transakcja powinna mieć pozytywny wpływ na mnożniki spółki i sentyment inwestorów.

Jak podkreślono w raporcie Haitong Bank, Play obliczył, że wyłączenie Huawei z umów infrastrukturalnych sieci 5G wygenerowałoby dodatkowe koszty dla spółki w wysokości ok. 0,9 mld zł na przestrzeni 7 lat. Według doniesień prasowych, ok. 90 proc. sieci Play jest oparte na sprzęcie Huawei, podczas gdy udział Huawei w sieci Polkomtela nie przekracza 10 proc. W poprzednim raporcie Haitong Bank obliczył, że zagrożenie dla Play z tytułu Huawei wynosi ok. 1,3-1,5 mld zł, co teraz wydaje się założeniem zbyt konserwatywnym. Analitycy obliczyli również, że zagrożenie dla Polkomtela z tytułu Huawei wynosi ok. 150-300 mln zł, co biorąc pod uwagę niedawne szacunki Play również wydaje się założeniem zbyt konserwatywnym i powinno być bliższe przedziałowi 100-200 mln zł.

W III kw. 2020 r. Polkomtel miał najwyższy wskaźnik przenoszonych numerów (MNP) na rynku, z 24 tys. przyłączeniami netto. Drugie miejsca zajęła Netia (wchodząca w skład grupy Cyfrowego Polsatu) z 15 tys. przyłączeń, a następnie Orange Polska (14 tys.) i T-Mobile (-13 tys.). Najgorzej na tym tle wypada Play z wynikiem -69 tys. Dla Polkomtela był to 7 kwartał z rzędu, gdy spółka osiągnęła najlepsze statystyki MNP. Zdaniem analityków, wynika to z konwergentnej oferty SmartDom, która wspiera KPI.

W drugim kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat (oprócz Polkomtela należą do niej m.in. Telewizja Polsat, Netia, Eleven Sports, a od połowy lipca także Grupa Interia) zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 2,1 proc. do 2,86 mld zł oraz wzrost zysku netto z 268,9 do 290,7 mln zł. Liczba sprzedanych usług telefonii mobilnej w modelu abonamentowym zwiększyła się o 7,8 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Haitong Bank rekomenduje „kupuj” dla Cyfrowego Polsatu, ale z niższą ceną docelową

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Jak „fachowcy” z Haitong coś rekomendują, to znaczy wręcz przeciwnie
0 0
odpowiedź