SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat kupuje Grupę Midas

Grupa Cyfrowy Polsat, za pośrednictwem spółki Polkomtel, kupiła spółkę Litenite kontrolującą 66 proc. akcji w Grupie Midas. Docelowo chce przejąć firmę w całości. Zakup Midasa ma zabezpieczyć dostęp operatora do częstotliwości mobilnego intranetu.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu Article

W wyniku zawartej przez spółkę Polkomtel umowy nabycia Litenite od spółki Ortholuck, Grupa Cyfrowy Polsat przejęła 66 proc. akcji w Grupie Midas. Transakcja polega na przejęciu zobowiązań netto Litenite w wysokości 788 mln zł oraz zapłacie spółce Ortholuck 1 euro za kapitały własne. Tym samym wartość Grupy Midas została wyceniona na 81 gr za akcję.

W ramach drugiego etapu transakcji zostało ogłoszone wezwanie mające na celu skupienie 34 proc. pozostałych akcji Grupy Midas. Cała transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych Grupy Cyfrowy Polsat. Nie podjęto jeszcze czy po skupieniu akcji Midas zostanie wycofany z giełdy.

Grupa Midas jest właścicielem spółki Aero2 oraz większościowego pakietu akcji Sferii. Spółki Midasa stanowiły dotąd zaplecze częstotliwości i częściowo także infrastruktury dla Cyfrowego Polsat, ponosząc koszty rozbudowy sieci LTE.

- Są bardzo bliskie powiązanie operacyjne i biznesowe między Midasem a Polkomtelem - tłumaczył na poniedziałkowej konferencji Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu. Dodał, że transakcja zabezpieczy kluczowa aktywa, czyli częstotliwości, pozwoli na większość elastyczną tworzenia taryf i niższe koszty transmisji danych.

Cyfrowy Polsat z powodu wysokiej ceny (dochodzącej do ponad 2 mld zł za jeden blok) wycofał się z aukcji na częstotliwość 800 MHz działającą w technologii LTE. Tobias Solorz zapowiada, że spółka będzie prowadzić dalszą rozbudowę sieci LTE na częstotliwościach 1800 MHz oraz 2600 MHz, wspierając się technologią domowego Internetu LTE ODU-IDU. Spółka planuje również refarming (uporządkowanie) częstotliwości 900 MHz i ewentualnie 2100 MHz. Plan rozbudowy sieci LTE Cyfrowego Polsatu w latach 2016-2018 ma kosztować nie więcej niż 1 mld zł.

W 2015 roku Grupa Cyfrowy Polsat miała 9,82 mld zł przychodów i 1,16 mld zł zysku netto.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat kupuje Grupę Midas

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bzyk
a swistak siedzi i zawija g...o w sreberka...
12 8
odpowiedź
User
Lukka
Midas jest mocno związany z LTE i to dlatego polsat tak się nim zainteresował i nie chce go oddać w inne ręce. To strategiczna decyzja i dość ważna dla inwestorów.
8 8
odpowiedź
User
zt
Goście kręcą lody za kase elektrimu -elime 1 ,elime2 , elime 3 , elime 4
9 8
odpowiedź