SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat przejmuje Netię: 32 proc. akcji kupi za 639 mln zł, dalsze chce skupić z giełdy

Cyfrowy Polsat złożył zlecenia nabycia łącznie pakietu ok. 32 proc. akcji spółki Netia od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN za łącznie 638,8 mln zł. Spółka zamierza też ogłosić wezwanie w celu osiągnięcia udziału wynoszącego nie więcej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZA Netii.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego PolsatuArticle

W komunikacie informującym o tej inwestycji podkreślono, że Netia idealnie wpisuje się w misję, wizję i cele strategiczne Grupy Cyfrowy Polsat oraz zapewnia jej silne wsparcie w trzech obszarach.

Pierwszym jest ogólnopolska infrastruktura telekomunikacyjna Netii składająca się z 20 tys. km szkieletowej sieci światłowodowej, miejskiej infrastruktury światłowodowej w 48 największych polskich miastach oraz sieci dostępowej docierającej aktualnie do 2,5 mln lokalizacji.

Drugi obszar to baza blisko miliona klientów indywidualnych Netii stanowiących potencjał do sprzedaży produktów Grupy Polsat w ramach strategii multiplay, a także 25 tys. klientów biznesowych i bezpośredni dostęp do ponad 800 kluczowych budynków biurowych w Polsce wyposażonych w odpowiednie okablowanie.

Dla Cyfrowego Polsatu istotna jest też lokalizacja obecnych klientów Netii oraz zasięg jej infrastruktury dostępowej, który otwiera całkowicie nowy rynek dla Grupy Polsat: duże miasta i aglomeracje miejskie.

- Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek - podkreśla Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtela. - To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej Grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków - dodaje.

- Zyskamy większą elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy naszej sieci telekomunikacyjnej i możliwość realizowania celowanych inwestycji zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych. Co ważne, realizowany obecnie średnioterminowy plan rozwoju Netii doskonale uzupełnia plany inwestycyjne naszej Grupy i pozwoli wdrażać je jeszcze efektywniej, z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i akcjonariuszy - podkreśla Tobias Solorz.

Nowe usługi i nowy rynek Grupy Cyfrowy Polsat

- Internet stacjonarny idealnie wzbogaci pakiet proponowanych przez nas usług, z którego po realizacji transakcji będzie mogło skorzystać także blisko milion klientów Netii. Istotnie wzmocnimy także naszą ofertę dla klientów biznesowych. Ponadto wraz z włączeniem do portfolio nowej usługi wejdziemy z ofertą multiplay na nowy, wielkomiejski rynek, zarezerwowany dotychczas dla dużych operatorów kablowych - ocenia Tobias Solorz.

Netia w trzech kwartałach br. zanotowała 1,08 mld zł wpływów (6 proc. mniej niż rok wcześniej) i 41,5 mln zł zysku netto (po wzroście w skali roku o 37 proc.). W tym okresie firma wydała 185 mln zł na inwestycje.

- Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości - mówi Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych, Cyfrowy Polsat, Polkomtel, Telewizja Polsat.

W komunikacie prasowym zaznaczono, że internet stacjonarny od Netii będzie naturalnym etapem rozwoju oferty multiplay Grupy Cyfrowy Polsat i będzie stanowił jej wzbogacenie, zwiększające dostępność oferty, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, oraz jej różnorodność i elastyczność. Po zakończeniu transakcji klienci zarówno Grupy Cyfrowy Polsat, jak i Netii zyskają nowe, ciekawe usługi w atrakcyjnej cenie, jeszcze bogatsze pakiety usług konwergentnych oraz realne dodatkowe korzyści, jak np. niższe rachunki z tytułu łączenia usług, łatwość zakupu w szerokiej sieci sprzedaży – zarówno w kanałach tradycyjnych, jak i elektronicznych, uproszczony proces obsługi klienta itp.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za zasadnością realizowanej inwestycji nabycia pakietu akcji Netii ma być fakt, że Grupa Cyfrowy Polsat spodziewa się osiągnięcia licznych synergii w latach 2019-2023 o łącznej wartości ok. 800 mln zł.

Spółka Cyfrowy Polsat zawarła już z Mennicą Polską i FIP 11 FIZAN umowy nabycia łącznie ok. 32 proc. akcji Netia, a w drugim etapie planuje ogłosić wezwanie na kolejne około 33 proc. akcji Netii, tak aby w efekcie nabyć pakiet akcji reprezentujący nie więcej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu telekomu.

W transakcjach z Mennicą Polską i FIP 11 FIZAN cenę za jedną akcję Netii ustalono 5,77 zł. To dużo więcej niż obecny kurs spółki - na koniec poniedziałkowej sesji giełdowej wynosił on 4,24 zł. Nie wiadomo jeszcze, ile wyniesie cena w wezwaniu do sprzedaży skierowanym do pozostałych akcjonariuszy Netii.

Kolejni po Mennicy Polskiej i FIP 11 FIZAN najwięksi akcjonariusze Netii to obecnie Sisu Capital Limited (ma 12,72 proc. jej akcji), OFE PZU Złota Jesień (10,04 proc.), OFE Aviva BZ WBK (8,32 proc.) i OFE Nationale-Nederlanden (7,72 proc.).

Wycena pakietu akcji Netii została przygotowana na bazie metody DCF, porównywalnych spółek oraz porównywalnych transakcji. Uwzględnia ona częściowo skumulowane synergie w latach 2019-2023 na poziomie ok. 800 mln zł. Cena nabycia została ustalona na łączną kwotę 638,8 mln zł, co implikuje wycenę EV całości przedsiębiorstwa na poziomie 2,226,4 mld zł. Wartość equity wynosi zatem 5,77 zł na akcję, a mnożnik EV/EBITDA – 5,9x (5,6x dla porównywalnych spółek i 6,9x dla porównywalnych transakcji). Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych i kredytu rewolwingowego Grupy Polsat.

Unikalna grupa medialno-telekomunikacyjna

- To kolejny kamień milowy w rozwoju naszej Grupy i bardzo ważny moment w historii realizacji strategii operatora multiplay. Naszą Grupę rozszerzaliśmy kolejno o Telewizję Polsat, serwis IPLA, sieć Plus i Grupę Midas, tworząc unikalną ofertę usług wśród operatorów medialnych i telekomunikacyjnych. Ogłoszone dzisiaj plany nabycia większościowego pakietu akcji Netii doskonale wpisują się w naszą misję dostarczania do polskich rodzin, osób indywidualnych i klientów biznesowych wszystkich niezbędnych na co dzień usług i sprzętów oraz oczekiwanych przez Polaków treści telewizyjnych, dostępnych z wykorzystaniem każdej używanej przez nich powszechnie technologii, na wielu różnych urządzeniach. Nie jest to nasze ostatnie słowo, mamy jeszcze wiele pomysłów, a szczegółowe cele i założenia na najbliższe lata przedstawimy po uzyskaniu pakietu większościowego w spółce Netia, co mamy nadzieję będzie możliwe już na początku 2018 roku - podsumowuje Tobias Solorz.

Doradcą prawnym Cyfrowego Polsatu przy realizacji transakcji była kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak sp. k., a doradcą finansowym – Trigon.

W trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,25 mld zł wpływów ze sprzedaży (wobec 7,19 mln zł rok wcześniej) i 788 mln zł zysku netto (po wzroście o 108,8 w skali roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat przejmuje Netię: 32 proc. akcji kupi za 639 mln zł, dalsze chce skupić z giełdy

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zed
Oj, to chyba oglądalność TVP w Netii spadnie.
odpowiedź
User
Gość54321
Przed dłuższą chwilą skończyłem czytać artykuł o przejęciu stacji ZPR Media przez Polsat, a jak wszedłem ponownie to coś takiego wyskakuje... Znowu mnie to bardzo zadziwiło... Dwa artykuły z rzędu... Widzę, że Polsat poszedł na całość... Duże zakupy zrobił nieoczekiwanie.
odpowiedź
User
abc
To też skończy się konkurencyjne badanie oglądalności TVP i Maryla w Opolu nie będzie już miała miliarda oglądających:)
odpowiedź