SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat kupuje od spółki Zygmunta Solorz akcje Netii za 338,7 mln zł

We wtorek 2 października Cyfrowy Polsat przejmie od spółki Karswell Limited należącej do Zygmunt Solorza, większościowego akcjonariusza Cyfrowego Polsatu, 58,71 mln akcji Netii, płacąc za nie 338,75 mln zł, plus 4,13 mln zł wynagrodzenia za okres przejściowy. Po przeprowadzeniu transakcji Cyfrowy Polsat będzie miał 65,98 proc. akcji Netii.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuZygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu

Kupno 58,71 mln akcji Netii od cypryjskiej spółki Karswell Limited przez Cyfrowy Polsat zostanie zrealizowane 2 października poza rynkiem regulowanym.

Dlaczego Karswell Limited dostanie jeszcze 4,13 mln zł wynagrodzenia? W komunikacie giełdowym Cyfrowy Polsat opisał, że to kwota „odpowiadająca średniemu ważonemu kosztowi finansowania grupy kapitałowej spółki przez instytucje finansowe przeliczonej na określony ułamek ceny, za którą Karswell nabył akcje w wezwaniu, za każdy dzień okresu przejściowego w odniesieniu do nabywanego pakietu.

Cyfrowy Polsat będzie miał 65,98 proc. akcji Netii

Realizacja tej transakcji zakończy proces przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat. Na początku grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat kupił od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie razem z Karswell Limited ogłosił wezwanie, w ramach którego zadeklarowali kupno kolejnych 33 proc. akcji telekomu.

Na to musiał się zgodzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który po przeprowadzeniu analizy dał zielone światło w maju br. Cyfrowy Polsat kupił wtedy 34,66 mln akcji stanowiących 10,33 proc. kapitału Netii, a Karswell - 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału (oba podmioty płaciły 5,77 zł za akcję). W wezwaniu ustaliły, że Cyfrowy Polsat odkupi potem od Karswell wszystkie akcje Netii.

Pierwszą część odkupu zrealizowano w lipcu - Cyfrowy Polsat przejął od Karswell 17,33 mln akcji Netii po 5,77 zł za sztukę. Ponadto zapłacił firmie Zygmunta Solorza 1,16 mln zł jako wynagrodzenie za okres od ogłoszenia wezwania do 3 lipca.

Netia z nowymi władzami, jej usługi w ofercie Cyfrowego Polsatu

Na przełomie ub. i br. do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa tymczasowo przejął Wojciech Pytel. Ponadto do rady nadzorczej telekomu powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syn Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca, natomiast odeszli z niej Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki.

W połowie sierpnia prezesem i dyrektorem generalnym Netii został Andrzej Abramczuk.

Na początku czerwca usługi Netii wprowadzono do oferty Cyfrowego Polsatu i Plusa, m.in. w programie rabatowym SmartDom. Docelowo będzie można je kupować we wszystkich punktach sprzedaży CP.

W drugim kwartale br. Netia uzyskała 343 mln zł przychodów i 11,7 mln zł zysku netto.

Z kolei grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w pierwszej połowie br. zanotowała 4,95 mld zł przychodów ze sprzedaży i 523,6 mln zł zysku netto. Firma miała sprzedanych 16,7 mln jednostkowych usług (2,6 proc. więcej niż rok wcześniej) i 5,72 mln abonentów (po spadku o 1,6 proc. w skali roku).

W środę na koniec sesji giełdowej za akcję Netii płacono 4,45 zł, co dawało kapitalizację spółki wynoszącą 1,49 mld zł. Kapitalizacja Cyfrowego Polsatu przy kursie 22,50 zł wynosiła 14,39 mld zł.

Kurs akcji spadł znacząco w połowie czerwca, kiedy ich pakiet stanowiący 4,4 proc. kapitału sprzedała spółka Heronima Ruty (wieloletniego współpracownika Zygmunta Solorza) w cenie 22,50 zł za sztukę.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat kupuje od spółki Zygmunta Solorz akcje Netii za 338,7 mln zł

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bea
Inwestorzy zapewne zadowoleni ;-)
odpowiedź
User
kolis
I tu monopolu UOKiK nie widzi, ale gdy dwie mini firmy chcą się połączyć (upc lub vectra z mm) to już tak xd
odpowiedź
User
fty
UOKIK nie widzi tego bo już wie komu sprzeda MULTIMEDIA POLSKA i żadnej przeszkody niema .
odpowiedź