SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia z 343 mln złotych przychodów, rośnie segment usług telewizyjnych i mobilnych

W II kwartale 2018 roku Netia uzyskała 343 mln złotych przychodów, a zysk operatora osiągnął poziom 11,7 mln. Wzrosły m.in. przychody z transmisji danych. Spółka utrzymała też pozytywne trendy w zakresie wzrostu liczby szybkich dostępów do internetu, TV i usług mobilnych.

Article

Netia jest obecnie na etapie przejmowania jej kontrolnego pakietu przez Cyfrowy Polsat, proces ten rozpoczął się w grudniu ub.r., a w maju br. swojej zgody na przejęcie udzielił UOKiK. Od czerwca br. usługi Netii zostały włączone do oferty Plusa i Cyfrowego Polsatu.

Teraz Netia przedstawiła wyniki finansowe za II kwartał br. W raportowanym okresie przychody wyniosły 343 mln zł. Na tę kwotę złożyło się 181 mln zł wypracowane na rynku B2B (-1 proc. kwartał do kwartału) oraz 155 mln zł (-3 proc. kwartał do kwartału) na rynku B2C, a także 7 mln zł przychodów spółki Petrotel.

Do 151 mln zł (o 1 mln zł więcej niż w I kw. br.) wzrosły przychody z transmisji danych. Do kwoty 88 mln zł (- 9 mln zł w porównaniu z ub. kwartałem) spadły natomiast przychody z usług głosowych. Największy spadek dotyczył usług głosowych na sieciach obcych (dostęp regulowany na sieci Orange Polska). Pozostałe przychody, do których zaliczane są m.in. wpływy z usług TV i mobilnych oraz ITC, wzrosły w stosunku do poprzedniego kwartału o 4 mln zł do kwoty 104 mln zł.  

Skorygowany zysk EBITDA za II kw. br. wyniósł 93 mln zł (wzrost o 3 proc. w stosunku do I kw. br.), co oznacza marżę na poziomie 27,2 proc. Z kolei zysk EBITDA wyniósł w tym okresie 92 mln zł (+1 proc. w ujęciu kwartalnym), co oznacza stopę marży w wysokości 26,9 proc. Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł w tym okresie 20 mln zł. Zysk netto zamknął się kwotą 11,7 mln zł.

W II kw. 2018 r. spółka osiągnęła dodatnie przepływy wolnych środków pieniężnych na poziomie operacyjnym w wysokości niespełna 31 mln zł. Zadłużenie Netii na koniec czerwca br. wyniosło 236 mln zł.

Netia podkreśla, że na rynku B2B konsekwentnie realizuje strategię transformacji i rozwoju zaawansowanych rozwiązań ICT pod marką NetiaNext. W efekcie na rynku B2B spółka utrzymuje stabilne trendy przychodowe, pomimo silnej konkurencji.

1,938 mln usług na koniec czerwca

Na koniec czerwca Netia świadczyła łącznie 1,938 mln usług, o 22,6 tys. mniej niż na koniec marca. Spadek miał miejsce zarówno w usługach świadczonych na własnej sieci (na koniec czerwca Netia świadczyła 1,177 mln usług, o 1,7 tys. mniej niż kwartał wcześniej), jak na sieciach obcych (na koniec czerwca baza wynosiła 760,7 tys. usług, o 20,9 tys. mniej niż na koniec marca).

Baza usług głosowych Netii liczyła 970,2 tys. linii, o 18,8 tys. mniej niż kwartał wcześniej. Spadek dotyczył usług na sieci własnej (o 4,3 tys. mniej, do 572,3 tys.), oraz dostępie regulowanym : WLR (spadek o 11,9 tys., do 337,3 tys.) i LLU (spadek o 2,7 tys., do 60,5 tys.).

Średni miesięczny przychód na klienta (ARPU) usługi głosowej Netii spadł się w drugim kwartale wobec pierwszych trzech miesięcy roku o 2 zł, do 30 zł.

Liczba usług szerokopasmowych spadła do 617,4 tys. z 628,3 tys. na koniec marca. Usługi na własnej sieci operatora zanotowały spadek o 2 tys. do 404 tys., przy czym na sieci nowej generacji (NGA) baza urosła o 7,5 tys. do 226,4 tys. Liczba usług świadczonych na sieciach innych operatorów spadła odpowiednio o 5,5 tys. w przypadku usług LLU (do 134,4 tys.) oraz 3,5 tys. na usługach BSA (do 79 tys.).

Średni miesięczny przychód na port usług szerokopasmowych wzrósł o 3 zł do 56 zł.

W drugim kwartale liczba aktywnych klientów usług telewizyjnych w Netii wzrosła do 200,5 tys., czyli o 4,5 tys. usług wobec pierwszego kwartału. ARPU usługi telewizyjnej wzrosło do 44 zł z 43 zł kwartał wcześniej.

Z końcem czerwca Netia świadczyła klientom 138,1 tys. głosowych usług mobilnych, o prawie 4 tys. więcej niż kwartał wcześniej. Średni przychód na klienta głosowej usługi mobilnej spadł do 15 zł z 16 zł w pierwszym kwartale.

W pierwszym półroczu 2018 r. nakłady inwestycyjne (CAPEX) wyniosły 111 mln zł. Większość tej kwoty (80 mln zł) stanowiły inwestycje w sieć, w tym 28 mln zł jest przypisane do projektu modernizacji sieci do standardu światłowodowego (Sieć XXI w.). Projekt ten jest obecnie realizowany na szeroką skalę i jego efekty stanowią znaczną część zobowiązań inwestycyjnych, nieujęty w sprawozdaniu finansowym, które na koniec czerwca br. wyniosły nieco ponad 100 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Netia z 343 mln złotych przychodów, rośnie segment usług telewizyjnych i mobilnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl