SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat kupuje TV4 i TV6, a sprzedaje RSTV (wideo)

Telewizja Polsat podpisała warunkową umowę nabycia za 99 mln zł spółki Polskie Media, nadawcy kanałów TV4 i TV6. Jednocześnie Grupa Polsat zawarła podobną umowę sprzedaży Emitelowi za 45,5 mln zł spółki RSTV.

Cyfrowy Polsat, właściciel Telewizji Polsat, chce kupić Polskie Media, żeby wzmocnić jej udziały w rynku oglądalności. - TV4 i TV6 mają koncesję na nadawanie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, która obecnie jest najdynamiczniej rozwijającym się segmentem dystrybucyjnym na rynku telewizyjnym - podkreśla Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. - Grupa Polsat wraz z nowo nabytymi kanałami TV4 i TV6 miała w 2012 r. 23,5-procentowy udział w oglądalności, a jej udział w rynku reklamy wyniósł 25,3 procent - opisuje Libicki.

Polskie Media w 2012 roku miały 76 mln zł przychodów (5 mln zł więcej niż w 2011 roku), 7 mln zł zysku EBITDA (2 mln zł mniej niż rok wcześniej) oraz 4 mln zł starty netto (wobec 2 mln zł w 2011 roku). Zadłużenie spółki wynosi 20 mln zł.

- Spółka Polskie Media odnotowuje rosnące przychody reklamowe w wyniku zwiększania zasięgu technicznego oraz uruchomienia nowego kanału TV6. Okresowo wyższe koszty prowadzonej działalności wynikają głównie z przejściowego efektu podwójnego nadawania analogowego i cyfrowego - komentuje Dominik Libicki.

Cyfrowy Polsat wycenił Polskie Media na 99 mln zł, które zamierza zapłacić ze środków własnych. Podkreśla przy tym, gdyby do transakcji doszło w 2011 roku, wycena spółki mogłaby wynieść 118 mln zł. Ponadto stosunek wyceny do zysku EBITDA 2013F jest znacząco niższy od transakcji porównywalnych, w tym zakupu Telewizji Polsat przez Cyfrowy Polsat w 2010 roku.

Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu wyliczają korzyści, jakie da spółce kupno Polskich Mediów: możliwość zwiększenia wpływów reklamowych dzięki wyższej oglądalności, wyeliminowanie podwójnych kosztów nadawania, efektywniejsze zarządzanie zasobami programowymi oraz synergie techniczne.

Transakcja dojdzie do skutku, jeśli zgodzi się na nią UOKiK, a sprzedający wykupią udziałowców mniejszościowych Polskich Mediów. Finalizacja przejęcie jest planowana na lipiec br.

Jednocześnie Cyfrowy Polsat podpisał warunkową umowę sprzedaży Emitelowi spółki RSTV, która świadczy usługi transmisji analogowego sygnału radiowego i telewizyjnego. W ub.r. ok. 60 proc. jej przychodów pochodziło od Grupy Polsat, a ok. 40 proc. - od innych nadawców (wygenerowana przez nich EBITDA spółki wyniosła ok. 4,5 mln zł).

RSTV została wyceniona na 45,5 mln zł. Cyfrowy Polsat zamierza w całości przeznaczyć te środki na częściową spłatę kredytu zaciągniętego na zakup Telewizji Polsat. Sprzedaż RSTV wynika ze strategii operatora: chce on skoncentrować się na dwóch głównych segmentach działalności: świadczeniu usług klientom indywidualnym oraz nadawaniu i produkcji telewizyjnej. Cyfrowy Polsat podkreśla, że w związku ze startem naziemnej telewizji cyfrowej Telewizja Polsat nie będzie już oszczędzać na posiadaniu własnej spółki transmitującej sygnał analogowy, a strategia rozwoju RSTV w takiej sytuacji jest trudna i kapitałochłonna.

Żeby transakcja doszła do skutku, muszą się na nią zgodzić banki, które udzieliły Cyfrowemu Polsatowi kredytu. Ponadto konieczne jest zwolnienie wszystkich zabezpieczeń na akcjach i majątku RSTV oraz rejestracja przez sąd podziału spółki.

W 2012 roku Cyfrowy Polsat zanotował 2,783 mld zł przychodów i 598,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto, a liczba jego abonentów na koniec roku wyniosła 3,566 mln (zobacz szczegółowe dane).

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat kupuje TV4 i TV6, a sprzedaje RSTV (wideo)

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
emiliano
No i Solorz znowu przelewa z jednej kieszeni w drugą. Przecież 4 i 6 są, były i jeszcze długo będą "jego".
odpowiedź
User
rycho
TVP ma 6 kanalo, Polsat ma 5 kanalow, TVN ma 3 kanaly, ZPR ma 2 kanaly i TV Puls ma 2 kanaly w NTC.
Niezly lad w eterze :)
odpowiedź
User
kt
Te wszystkie transakcje Cyfrowego Polsatu to pic na wodę, w rzeczywistości to giełdowi akcjonariusze Cyfrowego Polsatu składają się na "zakup" paru spółek Solorza przez Solorza. Strzyżenie owiec.
odpowiedź