SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat chce sprzedać obligacje za 1 mld zł, żeby refinansować zadłużenie

Zarząd Cyfrowego Polsatu zdecydował, że spółka wyemituje niezabezpieczone obligacje o łącznej wartości do 1 mld zł, żeby refinansować zadłużenie z obligacji, które musi wykupić do lipca 2021 roku. Nowe obligacje będą sprzedawane na maksymalnie 7 lat.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego PolsatuArticle

O planie emisji nowej obligacji w celu tańszej spłaty tych zapadających w lipcu 2021 roku Cyfrowy Polsat poinformował w październiku ub.r. W poniedziałek firma podała, że jej zarząd podjął uchwałę o emisji obligacji w łącznej kwocie do 1 mld zł.

Będą to obligacje niezabezpieczone, emitowane w jednej lub w wielu seriach. Obligacje będą oferowane w trybie publicznym - przy każdej serii firma będzie udostępniać prospekt.

Papiery dłużne będą oprocentowane według stałej lub zmiennej stopy procentowej, szczegóły będą podawane w warunkach emisji poszczególnych serii. Termin spłaty zostanie wyznaczony maksymalnie na za 7 lat. Jedna obligacja będzie kosztować tysiąc zł.

- Obligacje mogą być przedmiotem ubiegania się o wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu prowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie lub alternatywnego systemu obrotu prowadzonego przez BondSpot w ramach rynku Catalyst - podano w komunikacie Cyfrowego Polsatu.

- Intencją spółki jest przeprowadzenie emisji obligacji w ramach programu w drugim kwartale 2019 r., z zastrzeżeniem występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych. Ostateczna decyzja spółki o dokonaniu emisji obligacji oraz jej warunków zostanie podjęta na etapie podejmowania odpowiedniej uchwały przez zarząd - zaznaczono.

Cyfrowy Polsat chce taniej spłacić obecne obligacje

Nowe obligacje zostaną sprzedane po to, żeby Cyfrowy Polsat taniej spłacił obecną serię A obligacji o wartości nominalnej 1 mld zł, której termin wykupu to lipiec 2021 roku. Oprocentowanie tej serii to stawka WIBOR (obecnie wynosi od 1,64 proc. za jeden miesiąc do 1,87 proc. za rok) plus 2,5 proc.

Zdecydowaną większość zadłużenia firmy stanowi połączony kredyt terminowy, którego wartość na koniec ub.r. wynosiła 10,2 mld zł. W 2018 i 2019 roku spółka ma spłacić po nieco ponad 1 mld zł, a w 2022 roku - pozostałe 6,63 mld zł. Wiosną ub.r. zmieniła umowę kredytową, wydłużając okres spały do końca września 2022 roku oraz podwyższając poziom dopuszczalnego zlewarowania z 1,75 do 3.

Na koniec ub.r. zadłużenie brutto Cyfrowego Polsatu miało wartość 11,26 mld zł, a odejmując 1,18 mld zł posiadanych przez firmę środków pieniężnych i ich ekwiwalentów było to 10,08 mld zł. Stosunek zadłużenia netto do zysku EBITDA spółki z ub.r. to 2,73.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

Duże dywidendy i zmiany w zarządzie Cyfrowego Polsatu

W styczniu br. podano, że z początkiem kwietnia Tobiasa Solorza na stanowisku prezesa Cyfrowego Polsatu zastąpi Mirosław Błaszczyk, obecnie prezes Telewizji Polsat. Jednocześnie Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu, obejmie w firmie funkcję wiceprezesa. Tobias Solorz przejdzie do rad nadzorczych firm grupy Polsat. Tę zmianę komentowano jako część sukcesji realizowanej w grupie kapitałowej Zygmunta Solorza.

W połowie marca z funkcji członków zarządu Cyfrowego Polsatu zrezygnowali Dariusz Działkowski i Tomasz Gillner-Gorywoda, odejdą z władz firmy z końcem marca. Jednocześnie do zarządu powołany został Jacek Felczykowski, obecnie członek zarządu Polkomtelu.

Ponadto zarząd Cyfrowego Polsatu zgodził się na zaproponowaną przez Zygmunta Solorza nową politykę dywidendową - przez najbliższe trzy lata będzie wypłacać akcjonariuszom po minimum 93 grosze na akcję rocznie, czyli po 594,8 mln zł, z czego 341 mln zł (według obecnej struktury akcjonariatu) będzie trafiać do Solorza.

Zygmunt Solorz bezpośrednio i poprzez spółki zależne ma akcje stanowiące 57,34 proc. kapitału Cyfrowego Polsatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce sprzedać obligacje za 1 mld zł, żeby refinansować zadłużenie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PIOTR-PIOTR
Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?
odpowiedź
User
Gosc
PRowo słabo wygląda finansowanie starych długów nowymi.
odpowiedź
User
@bezczelny
Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?
Żle, że chcą zaoszczędzić na odsetkach?
odpowiedź