SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

EBOR kupił obligacje Cyfrowego Polsatu za 800 mln zł

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował 800 mln zł (170 mln euro) w obligacje  serii D Cyfrowego Polsatu. Łącznie firma sprzedała 7-letnie papiery dłużne o wartości nominalnej 2,7 mld zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

- Planowana inwestycja w emisję obligacji Cyfrowego Polsatu wspiera dwa kluczowe cele EBOR w Polsce: wsparcie zielonej transformacji polskiej ekonomii oraz wzmocnienie lokalnych rynków kapitałowych. To będzie pierwsza wspierająca zrównoważony rozwój emisja obligacji, która jest całkowicie zbieżna ze standardami ICMA (International Capital Market Association) - powiedziała w komunikacie Elisabetta Falcetti, dyrektor polskiego oddziału Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

W zeszłym tygodniu zarząd Cyfrowego Polsatu zdecydował o emisji przez spółkę maksymalnie 2,67 mln 7-letnich obligacji po 1 tys. zł wartości nominalnej. Oferta była skierowana wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W środę firma poinformowała, że przydzieliła 97 inwestorom pełną pulę oferowanych papierów dłużnych. Obligacje, oznaczone jako seria D, będą oprocentowane na poziomie WIBOR 6-miesięczny plus 3,85 pkt proc. marży. Odsetki będą wypłacane co pół roku.

- Bardzo cieszymy się, że Grupa Polsat Plus (to od ponad roku marka rynkowa Cyfrowego Polsatu - przyp.) po raz kolejny wyznacza nowe trendy na polskim rynku kapitałowym. Jest to pierwsza w historii emisja obligacji powiązanych z celami zrównoważonego rozwoju według standardów ICMA. Równocześnie, mimo wyjątkowo trudnego otoczenia gospodarczego, jest to największa emisja w złotych w historii polskiego rynku kapitałowego. Jesteśmy dumni, że inwestorzy ponownie nam zaufali i głęboko wierzę, że nasze cele strategiczne zostaną zrealizowane - skomentowała w komunikacie prasowym Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. Finansowych Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Dzień emisji obligacji wyznaczono na 11 stycznia przyszłego roku, a dzień ich wykupu - na 11 stycznia 2030 roku. Wcześniejszy wykup będzie możliwy na żądanie Cyfrowego Polsatu lub obligatariusza na zasadach wskazanych w warunkach emisji obligacji.

Niższy rating Cyfrowego Polsatu

Agencja S&P poinformowała w środę o obniżeniu długoterminowego ratingu dla Cyfrowego Polsatu do „BB” z „BB+”. Powodem są m.in. spodziewane wysokie nakłady inwestycyjne na projekty energetyczne.

Jak podaje S&P, Cyfrowy Polsat obniżył swój dług netto do docelowego poziomu EBITDA poniżej 2,0x, jednak agencja spodziewa się poziomu około 4,0x w 2023 r. i wciąż podwyższonego poziomu 3,6x-3,8x w 2024 r. Powodem tego będą inwestycje w zieloną energię.

- Wysokie nakłady inwestycyjne (capex) na projekty energetyczne doprowadzą również do ujemnych wolnych przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej (FOCF) w 2023 r., kompensując silne wyniki telekomunikacyjne, przy jednoczesnych podwyższonych kosztach energii - napisano.

Zdaniem analityków S&P, Cyfrowy Polsat jest narażony na wyższe stopy procentowe i ryzyko refinansowania swojego długu w złotych w wysokości 6,2 mld (z terminem zapadalności we wrześniu 2024 r.).

Stabilna perspektywa odzwierciedla oczekiwania S&P, że przychody Cyfrowego Polsatu wzrosną o 5-7 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy, przy niskim poziomie marży EBITDA na poziomie 26-27 proc.

Cyfrowy Polsat ma 10,8 mld zł długu brutto, odsetki przez rok z 2,6 do 8,4 proc.

Grupa Cyfrowy Polsat duże zadłużenie kredytowe, sięgające początkowo kilkunastu mld zł, zaciągnęła ponad dekadę temu na zakup Polkomtela, operatora sieci Plus. Natomiast kilka lat temu wyemitowała dwie transze obligacji po 1 mld zł (ma je wykupić w 2026 i 2027 roku).

Na koniec września br. zadłużenie brutto holdingu sięgało 10,8 mld zł składało się na nie przede wszystkim 8,2 mld zł kredytów, 2,07 mld zł z obligacji oraz 525 mln zł z leasingu i innych obszarów.

Odsetki od kredytów i obligacji są uzależnione od stawek WIBOR, które od jesieni ub.r. mocno wzrosły wraz z podnoszeniem stóp procentowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Trzymiesięczny WIBOR do września ub.r. wynosił nieco ponad 0,2 proc., pod koniec stycznia przebił poziom 3 proc., a od lipca wynosi powyżej 7 proc., na przełomie października i listopada wzrósł do 7,5 proc.

W konsekwencji średni ważony koszt odsetek od kredytu i obligacji grupy Cyfrowy Polsat na koniec września sięgał 8,4 proc. Rok wcześniej było to 2,6 proc., na koniec grudnia ub.r. - 5,1 proc., kwartał później - już 6,8 proc., a na koniec czerwca - 8,1 proc.

W br. ponad 410 mln zł na odsetki

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat na odsetki od kredytów i pożyczek przeznaczyła 400,6 mln zł, a na odsetki od obligacji - 111 mln zł, wobec odpowiednio 150,3 i 30,9 mln zł rok wcześniej. Tylko w zeszłym kwartale koszty odsetkowe od pożyczek sięgnęły 171,6 mln zł, a od papierów dłużnych - 42,5 mln zł.

Te wydatki byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie stosowane przez firmę zabezpieczenia przed ryzykiem zmienności stóp procentowych, oparte instrumenty pochodne, w szczególności swapy (IRS). Holding w sprawozdaniu podał, że na koniec września br. otwarte i zawarte na przyszłe okresy transakcje zabezpieczające, zapadające w różnych okresach w latach 2022-2025, pokrywały takie ryzyko dotyczące prawie 30 proc. jej całości zadłużenia.

W trzech kwartałach br. realizacja i wycena takich instrumentów dała firmie 11,5 mln zł (rok wcześniej było to 4,1 mln zł kosztów), a realizacja takich instrumentów dotyczących odsetek - 86,6 mln zł, wobec 16,6 mln zł rok wcześniej.

W konsekwencji łączne koszty finansowe netto poszły w górę ze 172,3 do 416,8 mln zł. - - Utrzymujemy pewne pozycje hedgingowe w celu zmniejszenia ekspozycji na ryzyko stopy procentowej, wynikające z płatności odsetek naliczanych w oparciu o zmienną stopą procentową. Systematycznie analizujemy poziom ryzyka zmian stóp procentowych, w tym scenariusze refinansowania i zabezpieczenia przed tym ryzykiem - podała firma w sprawozdaniu.

W br. grupa Cyfrowy Polsat ma spłacić jeszcze 200 mln zł części kapitałowej kredytu, a w przyszłym roku - 800 mln zł. Na 2024 rok wyznaczono spłatę aż 6,21 mld zł, a w kolejnych trzech latach - po 1 mld zł rocznie kredytu i obligacji.

Na koniec września br. firma dysponowała 1,59 mld zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. W konsekwencji jej zadłużenie netto wynosiło 9,21 mld zł, a relacja długu netto do skorygowanego zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,64.

Cyfrowy Polsat woli inwestować niż szybciej spłacać dług

Grupa Cyfrowy Polsat duży zastrzyk gotówki dostała w połowie ub.r., gdy wraz z Polkomtelem sprzedała firmie Cellnex Poland 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Indrastruktura za 7,07 mld zł.

Uzyskane środki zamiast na szybsze zmniejszenie zadłużenia woli wydawać na inwestycje, w ramach ogłoszonej pod koniec strategii obejmującej wejście w segmenty odnawialnej energetyki i nieruchomości. W kwietniu od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 kupił 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł. Ma też wydać 800,5 mln zł na 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia, przy czym realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

Ponadto od jesieni ub.r. prowadził skup swoich akcji. Pod koniec maja od spółki Embud 2 przejął walory za 290 mln zł.

W trzecim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat (należą do niej m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel, Netia i Esoleo) przy wzroście przychodów o 3 proc. do 3,27 mld zł zanotowała 839,6 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. Średni przychód miesięczny od abonenta zwiększył się o 3,9 proc. do 71,3 zł, a od klienta usług prepaidowych - o 9,1 proc. do 17,9 zł.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, bezpośrednio i poprzez wehikuły inwestycyjne ma walory stanowiące 62,04 proc. kapitału i 70,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z zeszłorocznego zysku firma wypłaci 660,8 mln zł dywidendy, po 1,20 zł za akcję.

Dołącz do dyskusji: EBOR kupił obligacje Cyfrowego Polsatu za 800 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl