SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat i Polkomtel spłacą 8,8 mld zł kredytów, bo zaciągnęły nowe

Cyfrowy Polsat i Polkomtel planują 16 maja dokonać przedterminowej spłaty 8,84 mld zł kredytów - podał Cyfrowy Polsat w komunikacie.

Article

W kwietniu 2020 roku Cyfrowy Polsat wydłużył spłatę kredytów o łącznej wartości do 12,5 mld zł o dwa lata, do końca września 2024 roku. We wtorek podano, że w wyniku dokonania powyższej przedpłaty Cyfrowy Polsat oraz Polkomtel spłacą całość zadłużenia wynikającego z umów kredytowych.

Pod koniec kwietnia br. Cyfrowy Polsat podpisał z konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych umowy dotyczące dwóch kredytów w kwocie do 8,225 mld zł i jednego do 506 mln euro. Wszystkie kredyty są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, na którą składają się stopa WIBOR/EURIBOR i marża.

Kredyty mają zostać spłacone do 28 kwietnia 2028 roku: kredyt terminowy w złotych w kwartalnych ratach o różnej wysokości, a kredyt w euro - w jednej razie na koniec okresu kredytowania.

Głównym celem zasięgnięcia przez Cyfrowy Polsat nowych kredytów jest szybsza spłata obecnego, z którego 800 mln jest do zwrotu w br., 6,21 mld zł w 2024 roku, a 1 mld zł w 2025 roku. Zapowiedziano też, że firma przeznaczy pozyskane środki na projekty inwestycyjne oraz finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych.

Cyfrowy Polsat zrolował obligacje

Na koniec ub.r. zadłużenie netto grupy Cyfrowy Polsat sięgało 9,93 mld zł, a jego stosunek do zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy - 2,86x.

Oprócz kredytu składały się na nie dwie serie obligacji za 2 mld zł, które firma w styczniu br. w dużej części zrolowała - wyemitowała nowe papiery dłużne o nominalnej wartości 2,67 mld zł, w które 1,53 mld zł zainwestowano z poprzednich serii.

Średni ważony koszt odsetek od kredytu i obligacji na koniec grudnia wynosił 8,5 proc.

W ub.r. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów sprzedażowych o 3,8 proc. do 12,91 mld zł osiągnęła 3,35 mld zł skorygowanego zysku EBITDA. Jej zysk netto pierwszy raz od 2018 roku był poniżej 1 mld zł, bo holding ponad trzy razy więcej wydał na obsługę zadłużenia.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat i Polkomtel spłacą 8,8 mld zł kredytów, bo zaciągnęły nowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl