SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat przejął firmę Alledo zajmującą się oświetleniem i fotowoltaiką

Cyfrowy Polsat kupił większościowe udziały firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki. W jej zarządzie i radzie nadzorczej pojawili się menedżerowie z firm Zygmunta Solorza.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Przejęcie Alledo przez Cyfrowy Polsat w ubiegłym tygodniu zostało zarejestrowane w KRS. Cyfrowy Polsat kupił 164 udziały o nominalnej wartości 8,2 tys. zł stanowiące 52,9 proc. kapitału Alledo. Pozostałe 146 udziałów o wartości 7,3 tys. zł należy do Anny Klimczak, w latach 2015-2017 prezes firmy, a poprzednio jej jedyna właścicielka.

Dla Cyfrowego Polsatu to transakcja o zbyt małej wartości, żeby firma informowała o niej w komunikacie giełdowym.

Do zarządu Alledo jako wiceprezes dołączył kontroler finansowy w Cyfrowy Polsacie Rafał Gospodarczyk oraz Krzysztof Dziaduszyński, od połowy ub.r. doradca prezesa w Zespole Elektrowni Pątnów Adamów Konin (większościowym akcjonariuszem tej spółki, tak samo jak Cyfrowego Polsatu, jest Zygmunt Solorz). Prezesem Alledo od początku 2018 roku jest

Natomiast członkami rady nadzorczej spółki zostali Maciej Stec (wiceprezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu) i Janusz Pliszka (członek zarządu Telewizji Polsat), a także Michał Wysocki, członek zarządu Fundacji Wiedza i Zdrowie.

Alledo zajmuje się oświetleniem i fotowoltaiką

Firma Alledo działa od 2015 roku, oferuje projektowanie i montaż systemów oświetleniowych LED marki Signify oraz wiodących producentów opraw oświetleniowych wraz z systemami sterowania w szkołach, przedszkolach, małych i dużych firmach oraz w przestrzeniach miejskich.

- We współpracy z Alledo Express umożliwiamy samorządom sfinansowanie inwestycji w bezpiecznej formule najmu. Dla firm mamy ofertę leasingu przygotowaną we współpracy z DLL.  Dopełnieniem są instalacje fotowoltaiczne renomowanych producentów, które oferujemy za pośrednictwem naszego partnera, firmy GEO Solar - opisuje

Według sprawozdania złożonego w KRS w 2018 roku Alledo zanotowało 3,8 mln zł przychodów i 81,1 tys. zł zysku netto, a rok wcześniej - 2,32 mln zł przychodów i 236,8 tys. zł zysku netto. Jej kapitał własny wzrósł w ciągu roku z 487,3 do 578,4 tys. zł.

Cyfrowy Polsat z serią przejęć, 3 mld zł z obligacji i kredytu

Pod koniec grudnia w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym należący do Cyfrowego Polsatu Polkomtel, operator sieci Plus, zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie ub.r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

Wiosną i w grudniu ub.r. firma Zygmunta Solorza sprzedała dwie serie 7-letnich obligacji po 1 mld zł. Natomiast pod koniec listopada w ramach umowy kredytowej pozyskała 1 mld zł kolejnego kredytu, który ma spłacić w jednej racie w marcu 2023 roku.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 8,61 mld zł przychodów sprzedażowych i 802,7 mln zł zysku netto. Na koniec września ub.r. grupa Cyfrowy Polsat miała sprzedanych 17,27 mln jednostkowych usług (RGU), co wobec 16,85 mln rok wcześniej daje wzrost o 2,5 proc.

W segmencie abonamentowym sprzedaż zwiększyła się o 3,8 proc. do 14,59 mln RGU, a w pionie prepaidowym zmalała o 4,1 proc. do 2,68 mln. Do grupy należą przede wszystkim Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Polkomtel oraz przejęte w ostatnich latach Netia i Eleven Sports.

Wyhamował spadek ZE PAK

Zygmunt Solorz ma również większościowy pakiet akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. W 2018 roku firma przeżywała trudny okres, przy 2,3 mld zł wpływów miała 263,7 mln zł straty netto, a jej kurs giełdowy (a wraz z nim wycena pakietu należącego do Solorza) zmalał z 13 do 7,5 zł. W ub.r. wyszła na plus - w pierwszych trzech kwartałach przy 2,16 mld zł wpływów osiągnęła 71,7 mln zł zysku netto.

W środę na koniec sesji giełdowej cena akcji ZE PAK wynosiła 6,98 zł, a 58,23 kapitału należące do Zygmunta Solorza było warte 206,5 mln zł.

W sierpniu ub.r. Zygmunt Solorz ogłosił start stowarzyszenia Program Czysta Polska promującego dbanie o środowisko naturalne. Poinformowano, że zmiany proekologiczne wprowadzono już w ZE PAK i Cyfrowym Polsacie, a inicjatywę promować będzie Telewizja Polsat.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat przejął firmę Alledo zajmującą się oświetleniem i fotowoltaiką

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brutus
Widać Solorzowi musiała przepalić się żarówka w gabinecie, wiec trzeba było kupić firmę oświetleniową.
odpowiedź
User
Anna
Pewnego razu w jednym z biurowców na Mokotowie:
- Gdzie jest Zygmunt?
- Wyskoczył na chwilę kupić jakąś ładowarke. Poczekaj będzie za 15 min.
odpowiedź
User
Danusia
Nie mi oceniać Pana Solarza :) Zapraszam chętnych do czytania bloga fotowoltaikawpraktyce.wordpress.com
odpowiedź