SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat przejął operatora radiodyfuzyjnego BCAST i zainwestował w firmę syna Zygmunta Solorza

Pod koniec marca Cyfrowy Polsat przejął 69,1 proc. udziałów spółki BCAST realizującej emisję stacji radiowych i telewizyjnych. Do jej zarządu z ramienia Cyfrowego Polsatu weszli Jacek Felczykowski i Dariusz Działkowski. Firma kupiła też 9 proc. udziałów spółki Pluszak, której większościowym udziałowcem jest Piotr Żak, syn Zygmunta Solorza.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W sprawozdaniu finansowym Cyfrowego Polsatu nie podano, ile firma zapłaciła za 69,1 proc. udziałów BCAST. Była to na tyle mała transakcja, że nie poinformowano o niej w osobnym komunikacie giełdowym.

Działająca od 7 lat spółka BCAST to operator radiodyfuzyjny, zajmuje się emisją stacji radiowych i telewizyjnych w technologiach FM, DAB+ i DVB-T. Współpracuje przede wszystkim z czołowymi nadawcami radiowymi (Grupa RMF, Eurozet, Grupa Radiowa Time, GRA, Polskie Radio, Radio Maryja), obsługuje też należące do Grupy Polsat Muzo.fm. BCAST ma 45 obiektów nadawczych, obsługuje prawie 90 emisji kanałów.

Dlaczego Cyfrowy Polsat przejął firmę? W komunikacie podkreśla, że zapewni jej swoje zaplecze technologiczne i know-how z zakresu telekomunikacji, a jednocześnie zyska dodatkowy potencjał do planowania i rozwoju swojej sieci radiowej.

- BCAST jest nie tylko operatorem telekomunikacyjnym, ale także spółką technologiczną posiadającą wysokiej klasy specjalistów oraz unikalny know-how. Chcemy wykorzystać te atuty w planowaniu i rozwoju naszej sieci radiowej, która będzie mogła służyć do dystrybucji usług zarówno Grupie Polsat, jak i innym firmom działającym na rynku medialnym i telekomunikacyjnym w Polsce - uzasadnia Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Zmiany w zarządzie BCAST

Dotychczas właścicielami BCAST byli członkowie zarządu spółki: Andrzej Papuda (miał 50,2 proc. udziałów), Maciej Lipiński i Krzysztof Karpiński (po 24,9 proc.). Lipiński i Karpiński pozostają w zarządzie, natomiast Papuda przechdzi do rady nadzorczej.

W ub.r. BCAST osiągnął 3,7 mln zł przychodów i 593,3 tys. zł zysku netto, a rok wcześniej - 2,98 mln zł wpływów i 182,1 tys. zł zysku netto.

- Dołączenie do Grupy Polsat jest dla nas kolejnym ważnym posunięciem, jeżeli chodzi o rozwój BCAST. To z jednej strony uwieńczenie prac całego zespołu, z drugiej - duży krok w kierunku, który sobie wytyczyliśmy. Wsparcie ze strony partnera, jakim jest Cyfrowy Polsat, pozwoli nam przede wszystkim zrealizować nowe duże kontrakty, ale również udoskonalić usługi świadczone dla obecnych klientów - zapewnia Maciej Lipiński.

Jednocześnie do zarządu BCAST dołączyli Jacek Felczykowski i Dariusz Działkowski. Felczykowski wiosną ub.r. został członkiem zarządu Cyfrowego Polsatu, a od 2015 roku jest w zarządzie Polkomtela. Wcześniej pracował w innych spółkach z grupy kapitałowej Zygmunta Solorza: w latach 2008-2010 był prezesem NFI Midas, a w latach 2010-2012 - prezesem Sferii. Natomiast od 2011 do 2013 roku pełnił taką funkcję w IT Polpager. W latach 2006-2008 Jacek Felczykowski pracował jako prezesa w Centrum Obsługi Wierzytelności Cross, a od 2007 do 2008 roku jako członek zarządu TFI Plejada.

Dariusz Działkowski od czerwca 2010 do marca ub.r. był członkiem zarządu Cyfrowego Polsatu, odpowiadał za kwestie techniczne. Wcześniej przez 9 lat był w firmie dyrektorem ds. technicznych, był też członkiem zarządów innych spółek z grupy kapitałowej Zygmunta Solorza, m.in. Telewizji Polsat. Obecnie zajmuje się w grupie Cyfrowy Polsat sprawami z obszaru techniki. Przed pracą w firmie był m.in. dyrektorem ds. technicznych w Canal+ i kierownikiem działu sprzedaży usług w Ericsson.

Cyfrowy Polsat zainwestował w firmę syna Zygmunta Solorza

Z kolei w drugiej połowie kwietnia Cyfrowy Polsat kupił 9 proc. udziałów spółki Pluszak (nie podano kwoty transakcji). Wcześniej 75 proc. jej udziałów należało do Piotra Żaka, syna Zygmunta Solorza, a 25 proc. - do spółki Michała Badylowskiego.

Pluszak zajmuje się sprzedażą materiałów reklamowych, gadżetów i upominków. Według sprawozdania złożonego w KRS w 2018 roku firma zanotowała 8,85 mln zł przychodów sprzedażowych i 310 tys. zł zysku netto, a rok wcześniej przy 6,59 mln zł wpływów miała 209,1 tys. zł zysku netto.

Piotr Żak jest też większościowym udziałowcem firm Frenzy i Golden Coil. Pierwsza zajmuje się organizacją turniejów e-sportowych, obsługą ich transmisji i produkcją programów o tej tematyce. Spółka realizuje treści m.in. dla stacji Polsat Games. Natomiast Golden Coil działa w branży marketingu internetowego.

Żak w ostatnich latach wszedł do rad nadzorczych najważniejszych firm z grupy Zygmunta Solorza. W marcu 2016 roku został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polsat, w czerwcu 2018 roku dołączył do rad nadzorczej Netii (kontrolny pakiet jej udziałów niedługo wcześniej przejął Cyfrowy Polsat) i samego Cyfrowego Polsatu, a w kwietniu ub.r. - do rady nadzorczej Polkomtela, operatora sieci Plus. Natomiast w zeszłym tygodniu został zgłoszony jako kandydat do rady nadzorczej Asseco Poland, którego 21,7 proc. akcji Cyfrowy Polsat przejął pod koniec grudnia ub.r.

Cyfrowy Polsat z serią przejęć i mniejszym zyskiem

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 2 proc. do 2,85 mld zł, przy czym przychody od klientów i ze sprzedaży sprzętu nieznacznie zmalały. Firma miała sprzedanych 17,43 mln jednostkowych usług, po wzroście o 2,7 proc. - Oczekujemy, że COVID-19 będzie miał głębszy wpływ na wyniki drugiego kwartału - prognozuje.

Pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat porozumiał się z bankami co do przesunięcia o rok, do września 2024 roku, końcowego terminu spłaty 9,6 mld zł kredytu oraz o dwa lata, do marca 2025 roku, spłaty 900 mln zł zaciągniętego jesienią ub.r. kredytu obrotowego. Ustalono też, że firma do połowy 2021 roku nie będzie musiała spłacać rat z pierwszego kredytu. Dzięki temu w 2020 i 2021 roku firma zamiast prawie 1,8 mld zł spłaci 600 mln zł kredytu, a spłatę ponad 6 mld zł przesunięto z 2022 na 2024 rok.

Jednocześnie Należąca do Cyfrowego Polsatu Telewizja Polsat 30 kwietnia zawarła z Grupą Bauer Media przedwstępną umowę kupna 100 proc. udziałów Grupy Interia za 422 mln zł.

Natomiast w styczniu br. Cyfrowy Polsat za 6,9 mln zł kupił 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki.

Na koniec marca br. zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat wynosiło 13,12 mld zł (oprócz kredytów i 2,02 mld zł z dwóch serii obligacji składało się na nie 1,42 mld zł z leasingu), a po odjęciu 1,14 mld zł posiadanych przez firmę środków zadłużenie netto miało wartość 11,98 mld zł, a jego relacja do zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy wynosiła 2,86x.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat przejął operatora radiodyfuzyjnego BCAST i zainwestował w firmę syna Zygmunta Solorza

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysztof Bromberg
O kurde.
Końca zakupów przez Cyfrowy Polsat nie widać
odpowiedź
User
Łako
Czyli co? Polsat dalej zamierza sprzedawać MUZO?
odpowiedź
User
Kuba
Czyli co? Polsat dalej zamierza sprzedawać MUZO?
Sprzedawać? Raczej kupować nowe stacje
odpowiedź