SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat w wezwaniu kupi jedynie 0,02 proc. akcji Netii

Na wezwanie Cyfrowego Polsatu do sprzedaży akcji Netii po 4,80 zł za sztukę odpowiedzieli posiadacze zaledwie 84,9 tys. jej walorów stanowiących 0,02 proc. kapitału. Cyfrowy Polsat chciał kupić 114,17 mln akcji Netii.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

W komunikacie Cyfrowy Polsat podał, że w ramach wezwania przejmie 84 868 akcji Netii po 4,80 zł za sztukę. Zapłaci za nie 407,3 tys. zł. Realizację transakcji przewidziano na 3 marca, a ich rozliczenie na 8 marca.

W piątek na koniec sesji kurs Netii wynosił 5,20 zł, po spadku o 3,7 proc.

Wezwanie ogłoszone przez Cyfrowy Polsat w drugiej połowie grudnia dotyczyło 114,17 mln akcji Netii stanowiących 34,02 proc. jej kapitału. Zapisy do sprzedaży przyjmowano od 15 stycznia do 26 lutego, pośredniczącym był Trigon DM.

Zapowiadając wezwanie, Cyfrowy Polsat zaznaczył, że „nie zamierza wprowadzać istotnych zmian w stosunku do dotychczasowej działalności operacyjnej emitenta (czyli Netii - przyp.) po nabyciu akcji w wyniku wezwania” oraz „traktuje spółkę jako długoterminową inwestycję o charakterze strategicznym”. - Po przeprowadzeniu wezwania wzywający zamierza kontynuować wzajemną współpracę ze spółką w ramach struktur organizacyjnych grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu - dodano.

Cyfrowy Polsat ma obecnie 221,4 mln akcji Netii stanowiących 65,98 proc. jej kapitału i głosów na walnym zebraniu. Największymi mniejszościowymi akcjonariuszami spółki są natomiast OFE Nationale Nederlanden (ma walory stanowiące 5,74 proc. kapitału) FIP 11 FIZ AN (5,72 proc.) oraz OFE PZU (5,26 proc.).

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Netia wypracowała przychody w wysokości 315 mln zł. Liczba usług szerokopasmowego internetu wzrosła do 544 tysięcy, a grupa odbiorców ofert telewizyjnych osiągnęła 267 tysięcy.

Cyfrowy Polsat przejął kontrolny pakiet Netii w 2018 roku

Inwestycja w Netię została ogłoszona przez Cyfrowy Polsat trzy lata temu. Firma kupiła wtedy od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie wraz z kontrolowaną przez Zygmunta Solorza spółką Karswell Limited ogłosiła wezwanie dotyczące akcji stanowiących kolejne 35,5 proc. kapitału telekomu.

Wezwanie sfinalizowano wiosną 2018 roku, po tym jak na kupno przez Cyfrowy Polsat kontrolnego pakietu Netii zgodził się UOKiK. Cyfrowy Polsat kupił wtedy 34,66 mln akcji stanowiących 10,33 proc. kapitału Netii, a Karswell - 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału (oba podmioty płaciły 5,77 zł za akcję).

W lipcu 2018 roku Cyfrowy Polsat przejął od Karswell 17,33 mln akcji Netii po 5,77 zł za sztukę, a w październiku 58,71 mln akcji za 338,75 mln zł, zapłacił też spółce Karswell 5,3 mln zł wynagrodzenia za okres przejściowy.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa tymczasowo przejął Wojciech Pytel. Ponadto do rady nadzorczej telekomu powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syn Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca, natomiast odeszli z niej Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki. Natomiast w sierpniu 2018 roku prezesem i dyrektorem generalnym Netii został Andrzej Abramczuk.

Do grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus) i Eleven Sports. W trzecim kwartale ub.r. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 3,8 proc. r/r do 3 mld zł i kosztów operacyjnych o 2,4 proc. do 2,49 mld zł, dzięki czemu jej zysk netto poszedł w górę z 236,5 do 345 mln zł.

Interia i Asseco poprzednimi dużymi inwestycjami Cyfrowego Polsatu

W lipcu ub.r., po uzyskaniu zgody UOKiK-u, Telewizja Polsat sfinalizowała uzgodnione wiosną kupno Grupy Interia za 422 mln zł od Bauer Media. Równocześnie do władz Interii dołączyli menedżerowie Polsatu: członkiem zarządu został Adam Nowe, prokurentem Norbert Walkiewicz, a członkami rady nadzorczej: Zygmunt Solorz, Tobias Solorz, Piotr Żak, Maciej Stec i Stanisław Janowski. Natomiast w październiku Norbert Walkiewicz, prokurent i dyrektor działu prawnego w Telewizji Polsat, został wiceprezesem Grupy Interia.

Z początkiem października serwis informacyjny Interii zmienił nazwę z Fakty na Wydarzenia ("Wydarzenia" to główny program informacyjny Polsatu). Równocześnie felietony i treści wideo dla serwisu sportowego Interii zaczęli przygotowywać dziennikarze i eksperci Polsat Sport. Natomiast w grudniu redaktorem naczelny Interii został wieloletni dziennikarz Polsatu Piotr Witwicki.

Pod koniec grudnia 2019 r. w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym Polkomtel zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie 2019 r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

Pod koniec 2019 r. operator sieci Plus (należący do Cyfrowego Polsatu) założył spółki Plus Finanse i Plus Pay mające rozwijać jego kompetencje w zakresie usług finansowych. Natomiast Cyfrowy Polsat za 6,9 mln zł kupił 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki oraz dokapitalizował nadawcę stacji TV Okazje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat w wezwaniu kupi jedynie 0,02 proc. akcji Netii

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Nie chcieliście oddać po tej cenie? No to teraz zacznie się uwalanie kursu negatywnymi komunikatami...
0 0
odpowiedź