SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat wydał 412 mln zł na własne akcje

Cyfrowy Polsat (od września działający pod marką Grupa Polsat Plus) sfinalizował wezwanie na akcje ogłoszone w październiku. Firma kupiła 11,77 mln swoich akcji po 35 zł za sztukę, zapłaciła 411,89 mln zł.

Zygmunt SolorzZygmunt Solorz

Kupione przez Cyfrowy Polsat akcje własne stanowią 1,84 proc. kapitału zakładowego i 1,44 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Wcześniej firma nie miała żadnych swoich akcji.

Wezwanie zostało ogłoszone w drugiej połowie września przez Cyfrowy Polsat, Zygmunta Solorza i kontrolowaną przez niego spółkę Reddev Investments. Obejmowało 263,81 mln akcji stanowiących 41,24 proc. kapitału zakładowego i 34 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Cyfrowego Polsatu. W ramach wezwania cenę za akcję wyznaczono na 35 zł.

- Z uwagi na ograniczenia nałożone na spółkę przez Kodeks spółek handlowych, podmiotem nabywającym akcje spółki w ramach wezwania będzie również Reddev. Reddev nie ma intencji nabywania akcji spółki w ramach wezwania, jednak zdecydował się współpracować ze spółką i wspierać spółkę w przeprowadzeniu wezwania w związku z wymogami przepisów prawa, które powodują, że spółka nie może samodzielnie przeprowadzić wezwania - napisano w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu.

Ostatecznie Reddev Investments nie kupiło żadnych akcji w ramach wezwania.

Zygmunt Solorz jest większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu - bezpośrednio i poprzez spółki TiVi Foundation i Reddev Investments ma (licząc walory własne Cyfrowego Polsatu) 387,51 mln walorów stanowiących 60,59 proc. kapitału i dających 67,44 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Z pozostałych akcjonariuszy firmy największymi są otwarte fundusze emerytalne: OFE Nationale-Nederlanden (34,15 mln akcji), OFE Aviva Santander (30,07 mln), OFE PZU Złota Jesień (17,61 mln) i OFE Aegon (10,89 mln).

Dlaczego Zygmunt Solorz chce skupić akcje Cyfrowego Polsatu?

- Zdaję sobie sprawę, że w obliczu wyzwań, których chcemy się podjąć, część spośród obecnych akcjonariuszy może nie mieć intencji dalszego pozostawania inwestorami Grupy. Może uznać, że skoro Grupa osiągnęła pewien etap rozwoju, to mogą chcieć wyjść ze swojej inwestycji, nie widząc się jako akcjonariusze Grupy, rozwijającej swoją działalność również w nowych obszarach. Stąd moja propozycja, która umożliwi sprzedaż akcji po godziwej cenie, którą wspólnie dotychczas zbudowaliśmy - wyjaśnił Zygmunt Solorz w oświadczeniu opublikowanym w drugiej połowie września równocześnie z zapowiedzią wezwania na akcje.

Podkreślił, że Grupa Polsat Plus jest obecnie w bardzo ważnym momencie.

- Nasi klienci mierzą się z nowymi wyzwaniami, a nowe wyzwania zawsze stwarzają nowe szanse. Będę namawiał Grupę na podjęcie tych wyzwań i otwarcie się również na nowe obszary biznesu. Chcę przy tym zadeklarować, że moja wizja rozwoju Grupy ma na celu wyłącznie dalsze jej wzmocnienie i podniesienie wartości dla akcjonariuszy w nadchodzących latach - stwierdził.

- Podkreślam przy tym, że najważniejsza i kluczowa dla Grupy pozostaje działalność na rynku mediów i telekomunikacji – do czego jak wspomniałem powyżej, Grupa jest świetnie przygotowana - zapewnił.

- Ostatnie nasze działanie w obszarze telekomunikacji - partnerstwo z firmą Cellnex Telecom, mające na celu jak najszybszą i efektywną kosztowo rozbudowę sieci 5G w Polsce, pozwala mi stwierdzić, że wizja, jaką sobie założyłem, jest skutecznie realizowana i przynosi zaplanowane i zamierzone efekty - przypomniał Solorz.

Cyfrowy Polsat będzie skupował akcje po maks. 60 zł za sztukę

W zeszłym tygodniu akcjonariusze Cyfrowego Polsatu zdecydowali, że firma skupi do 127,91 mln własnych akcji po cenie maksymalnej 60 zł za sztukę.

Łączna kwota przeznaczona na buyback wynosi 2,93 mld zł.

Upoważnienie zarządu do nabywania akcji własnych będzie obowiązywać przez pięć lat, licząc od dnia podjęcia uchwały, nie dłużej jednak niż do wyczerpania środków przeznaczonych na nabycie akcji własnych.

Niebawem nowa strategia Cyfrowego Polsatu

W trzecim kwartale br. Grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła wzrost wpływów w ujęciu skorygowanym o 2,5 proc. do 2,59 mld zł, a dzięki finalizacji sprzedaży Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł zanotowała 3,15 mld zł zysku netto. Na koniec września firma miała 7,47 mld zł na rachunkach i lokatach.

Na konferencji prasowej na początku listopada menedżerowie Grupy Cyfrowy Polsat poinformowali, że niebawem firma ogłosi nową strategię rozwoju.

- Jak wezwanie się skończy, będziemy wiedzieć ile mamy pieniędzy na to, żeby zrealizować to o czym teraz myślimy. Będziemy wtedy mogli dopasować nasze kierunku strategiczne do tego, ile pieniędzy nam zostało - zapowiedziała członek zarządu Cyfrowego Polsatu ds. finansowych Katarzyna Ostap-Tomann.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat wydał 412 mln zł na własne akcje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl