SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Cyfrowy Polsat ze wzrostem przychodów i zysku, mniej klientów prepaidowych i wpływów ze stacji tv

W minionym półroczu grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 4,86 mld zł wpływów ze sprzedaży i 553,1 mln zł zysku netto. Liczba klientów prepaidowych usług telefonicznych spadła o ponad 20 proc., zmalały też wpływy i zysk EBITDA firmy w segmencie nadawania i produkcji telewizyjnej.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu Article

Wpływy grupy Cyfrowy Polsat ze sprzedaży zwiększyły się z 4,81 mld zł w pierwszej połowie ub.r. do 4,86 mld zł w minionym półroczu. Wynika to głównie ze wzrostu przychodów ze sprzedaży sprzętu - z 363,9 do 491,9 mln zł.

Jednocześnie firma nieznacznie ograniczyła koszty operacyjne - z 3,99 do 3,9 mld zł. Najbardziej zmalały jej wydatki techniczne i na rozliczenia międzyoperatorskie - z 1 mld zł do 951,7 mln zł.

W efekcie zysk firmy z działalności operacyjnej wyniósł w minionym półroczu 974,2 mln zł (wobec 830,3 mln zł rok wcześniej), a zysk netto - 553,1 mln zł (przed rokiem: 409,4 mln zł). Zysk EBITDA wzrósł w skali roku z 1,78 do 1,89 mld zł, a marża EBITDA - z 37,1 do 39 proc.

Jednocześnie Cyfrowy Polsat zwiększył wydatki inwestycyjne - z 240,8 mln zł w pierwszej połowie ub.r. do 383 mln zł w minionym półroczu.W segmencie usług dla klientów (czyli głównie telefonii, internetu i płatnej telewizji) grupa Cyfrowy Polsat miała w minionym półroczu 4,27 mld zł wpływów ze sprzedaży i 1,63 mld zł zysku EBITDA (wobec odpowiednio 4,18 i 1,5 mld zł rok wcześniej).

Natomiast w segmencie nadawania i produkcji telewizyjnej zanotowała spadek wpływów sprzedażowych z 749,4 do 694 mln zł i zysku EBITDA z 281,8 do 263,5 mln zł. Firma wyjaśnia, że wynika to z faktu, że w czerwcu ub.r. Telewizja Polsat transmitowała piłkarskie Euro 2016, co zapewniło wyższą oglądalność i większe wpływy z reklam.

- Wyniki segmentu nadawania i produkcji telewizyjnej zarówno w drugim kwartale, jak i pierwszym półroczu były zgodne z naszą długoterminową strategią. Łączna oglądalność Grupy Telewizji Polsat w komercyjnej grupie widzów 16-49 wyniosła w drugim kwartale 24,9 proc., na co złożyło się 12,6 proc. udziału stacji Polsat i 12,3 proc. udziału naszych kanałów tematycznych. To kolejny kwartał, kiedy odnotowujemy lepszą od całego rynku reklamy TV dynamikę przychodów z reklamy telewizyjnej i sponsoringu - nasze przychody na stabilnym rynku po raz kolejny wzrosły - zaznacza Maciej Stec, Członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat.


Na koniec czerwca br. firma miała sprzedanych 16,27 mln jednostkowych usług (RGU), o 2,6 proc. mniej niż rok wcześniej. O ile liczba usług w modelu abonamentowym wzrosła o 4,2 proc. do 13,42 mln, o tyle liczba tych w modelu prepaidowym zmalała aż o 25,5 proc. do 2,85 mln. Jest to związane głównie z obowiązkiem rejestracji telefonicznych kart prepaid do końca stycznia br. W konsekwencji liczba sprzedanych usług telefonicznych w modelu prepaidowym zmniejszyła się o 856,6 tys. (czyli 24,7 proc.) do 2,62 mln.

Liczba klientów abonamentowych Cyfrowego Polsatu zmalała natomiast o 0,7 proc. do 5,82 mln. Jednocześnie średnie miesięczne przychody (ARPU) od abonenta wzrosły o 1,4 proc. do 89,6 zł, a wskaźnik rezygnacji (churn) zmalał o 0,4 pkt proc. do 8,6 proc.

- Zgodnie z założeniami realizowanej strategii multiplay zwiększyliśmy w drugim kwartale nasycenie bazy usługami zintegrowanymi, odnotowaliśmy wzrost średniego przychodu od klienta kontraktowego i utrzymaliśmy niski wskaźnik rezygnacji z naszych usług. To kolejny kwartał, kiedy znacząco przyrosła liczba usług kontraktowych telefonii komórkowej, płatnej telewizji oraz Internetu mobilnego. Już blisko jedna czwarta naszych abonentów korzysta z usług zintegrowanych, a niski wskaźnik churn oraz wzrost średniego przychodu od klienta kontraktowego świadczą nie tylko o skuteczności naszych działań i atrakcyjności oferty, ale także o zadowoleniu klientów ze świadczonych przez nas usług - komentuje Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu.


Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat ze wzrostem przychodów i zysku, mniej klientów prepaidowych i wpływów ze stacji tv

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
W przyszłym roku im przybędzie abonentów jak ludzie będą chcieli oglądać Ligę Mistrzów. Przejdą z NC+ do Polsatu.
9 7
odpowiedź
User
gość
na podstawie tej tabelki - koszty operacyjne ich spadek odbywa się poprzez: spadek kosztów techniki, spadek amortyzacji, spadek kosztów kontentu , oszczędzanie na pracowniku, wzrost kosztów - koszty utrzymania klienta i koszty windykacji. Rozumiem można dorabiać do tego różne ideologie , ale wnioski powinny być jednak trochę inne.
3 1
odpowiedź
User
kiedy ktoś zrobi z tym porządek
Zabrać prawo do nadawania durnej Grupie Polsat - internet raz po raz śmieje się z durnych programów dostępnych na Polsacie lub ich stacjach tematycznych. Kto pozwala istnieć takiemu tworu śmieciowemu - takie są zawsze moje wrażenie jak obserwuje ten śmieciowy twór - wystarczy na chwilę włączyć Polsat lub jakiś z ich durnych stacji tematycznych aby zobaczyć jakie głupoty tam nadają - do więzienia powsadzać i prace przymusowe wszystkich tych złych ludzi z Grupy Polsat na czele z tymi najważniejszymi osobami kierującymi się chciwością, bezprawiem, kłamstwem aby osiągać swoje złe plany i intencje - tacy ludzie nie powinny mieć prawo do istnienia poprzez tym co robią - dotyczy to tym bardziej tego przestępcy jakim jest Pan Zygmunt Solorz-Żak :-(
7 8
odpowiedź
User
Nicko
Zabrać prawo do nadawania durnej Grupie Polsat - internet raz po raz śmieje się z durnych programów dostępnych na Polsacie lub ich stacjach tematycznych. Kto pozwala istnieć takiemu tworu śmieciowemu - takie są zawsze moje wrażenie jak obserwuje ten śmieciowy twór - wystarczy na chwilę włączyć Polsat lub jakiś z ich durnych stacji tematycznych aby zobaczyć jakie głupoty tam nadają - do więzienia powsadzać i prace przymusowe wszystkich tych złych ludzi z Grupy Polsat na czele z tymi najważniejszymi osobami kierującymi się chciwością, bezprawiem, kłamstwem aby osiągać swoje złe plany i intencje - tacy ludzie nie powinny mieć prawo do istnienia poprzez tym co robią - dotyczy to tym bardziej tego przestępcy jakim jest Pan Zygmunt Solorz-ŻakProponuję lekarza, lub żarliwą modlitwę. Na pewno wypoczynek.
12 4
odpowiedź
User
Vonski
Oj boli niektórych wysokość wskaźników grupy polsat. To skuteczna strategia rozwoju i oferta wielu usług powoduje, że pomimo negatywnego nastawienia - polsat wciąż zyskuje.
2 4
odpowiedź
User
Lucek
Nie dziwi, że spadła liczba kart, bo wszystkim operatorom spadła po wydaniu nowych regulacji. Ale i tak trzeba pochwalić Plusa, bo ofertę kartową w ostatnich miesiącach bardzo fajnie poprawił.
2 0
odpowiedź
User
Volas
Zgadzam się, że nowe zakupy w postaci LM i LE będą powodem dla przejścia klientów do Polsatu. jeżeli w ofercie pojawiła by się ekstraklasa, to ten wynik byłby jeszcze lepszy.
2 0
odpowiedź
User
Marek
Plus wiadomo, jak każdy operator, stracił sporo kart, bo to wynika z faktu, że się trzeba było zarejestrować i nikt nie rejestrował już kart, z których po prostu nie korzystał. A ogólnie, oferta kartowa jest na pewno ok.
1 0
odpowiedź
User
Ali
No ale co by nie mówić, to w Cyfrowym Polsacie przybywa klientów abonamentowych. I chyba nie trzeba być wybitnym filozofem, żeby stwierdzić, że stoi za tym głównie smart dom, czyli możliwość nabycia wielu usług w promocyjnej cenie.
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing