SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat analizuje zaciągnięcie dalszych kredytów i emisję obligacji

Cyfrowy Polsat rozpoczął analizę przeprowadzenia refinansowania zadłużenia swojej grupy kapitałowej, z uwzględnieniem możliwości jego zwiększenia. Firma chce finansować inwestycje w nowych obszarach, m.in. produkcji czystej energii.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu (fot. materiały prasowe)Article

W komunikacie Cyfrowego Polsatu podano, że refinansowanie zadłużenia może nastąpić poprzez kredyty bankowe i obligacje zaciągane i emitowane przez spółki wchodzące w skład holdingu.

Zaznaczono, że proces analizy refinansowania jest na wstępnym etapie, a decyzje co do warunków, struktury i terminu potencjalnego refinansowania i jego realizacji w szczególności uzależnione są od oceny spółki w zakresie rozwoju sytuacji na rynkach finansowych

Cyfrowy Polsat dodał, że analizuje refinansowanie zadłużenia „w związku z realizowaną Strategią 2023+ i wejściem w nowe obszary działalności, obejmujące między innymi produkcję czystej energii w oparciu o technologie niskoemisyjne oraz zeroemisyjne”.

Moody's obniżył rating Cyfrowego Polsatu

Agencja Moody's poinformowała w środę, że obniżyła rating CFR Cyfrowego Polsatu do "Ba3" z "Ba1", a perspektywa ratingu jest negatywna. Rating PDR został obniżony do "Ba3-PD" z "Ba1-PD".

"Obniżenie ratingu do Ba3 odzwierciedla pogorszenie wskaźników kredytowych Polsatu wynikające z połączenia słabszych wyników spowodowanych wzrostem kosztów operacyjnych i niższymi wynikami w segmencie mediów, w połączeniu z bardziej agresywną polityką finansową wspierającą inwestycje w nowych obszarach, takich jak energia odnawialna i nieruchomości, gdzie grupa ma ograniczone doświadczenie" – ocenił Ernesto Bisagno, wiceprezes i analityk Moody's.

Cyfrowy Polsat ma do spłaty ponad 8 mld zł, wzrosły odsetki

Grupa Cyfrowy Polsat ogromny kredyt zaciągnęła ponad dekadę temu na zakup Polkomtela. Na koniec czerwca br. miała do spłaty 8,37 mld zł, wobec 8,56 mld zł kwartał wcześniej. Oprocentowanie to stawka WIBOR plus marża, której wysokości firma nie ujawnia.

W drugim półroczu holding ma spłacić 200 mln zł rat kapitałowych, w przyszłym roku - 800 mln zł, w 2024 roku - 6,21 mld zł, a rok później - 1 mld zł.

Wiosną 2019 i na początku 2020 roku firma sprzedała dwie serie 7-letnich obligacji o nominalnej wartości 1 mld zł każda. Pierwsza jest oprocentowana na WIBOR plus 1,75 proc., a druga na WIBOR i 1,65 proc.

Jako cel wskazano „refinansowanie poniesionych przez spółkę i jej spółki zależne w latach 2017-2019 kosztów związanych z ich poprawą efektywności energetycznej i obniżeniem wykorzystania ilości komponentów elektronicznych, a w efekcie redukcją śladu węglowego spółki i jej spółek zależnych, zgodnie z Green Bond Framework dostępną na stronie internetowej spółki”.

Według stanu z 11 sierpnia średni ważony koszt odsetek od kredytu i obligacji wynosił 8,1 proc. Na początku maja było to 6,8 proc., natomiast początku listopada ub.r. - tylko 2,6 proc., a na koniec czerwca ub.r. - 1,6 proc.

Koszty obsługi zadłużenia mogłyby być wyższe, gdyby nie stosowane przez firmę instrumenty finansowe, głównie swapy, mające zabezpieczać przed konsekwencjami wzrostu stóp procentowych. Na koniec czerwca transakcje zabezpieczające zmiany stopy procentowej WIBOR do rozliczenia w latach 2022-2025 opiewały na maksymalnie 3 mld zł.

W połowie br. łączne zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat (składało się na nie także 541,6 mln zł z leasingu) wynosiło 10,97 mld zł. Kwartał wcześniej było to 11,26 mld zł, a na koniec czerwca ub.r. - 13,04 mln zł.

Z drugiej strony holding na koniec czerwca dysponował 1,06 mld zł w gotówce i ekwiwalentach. W konsekwencji jego zadłużenie netto sięgało 9,91 mld zł, a stosunek długu netto do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 1,39.

Cyfrowy Polsat woli inwestować niż szybciej spłacać dług

Na koniec pierwszego kwartału grupa Cyfrowy Polsat miała 3,35 mld zł wolnych środków, a relacja zadłużenia netto do EBITDA z minionych 12 miesięcy wynosiła 1,07. Holding duży zastrzyk gotówki dostał w połowie ub.r., gdy wraz z Polkomtelem sprzedał firmie Cellnex Poland 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Indrastruktura za 7,07 mld zł.

Uzyskane środki zamiast na szybsze zmniejszenie zadłużenia woli wydawać na inwestycje, w ramach ogłoszonej pod koniec strategii obejmującej wejście w segmenty odnawialnej energetyki i nieruchomości. W kwietniu od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 kupił 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł. Ma też wydać 800,5 mln zł na 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia, przy czym realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

Ponadto od jesieni ub.r. prowadził skup swoich akcji. Pod koniec maja od spółki Embud 2 przejął walory za 290 mln zł.

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów o 2 proc. do 3,228 mld zł zanotowała spadek zysku netto z 541,7 do 282,7 mln zł. Firma na koniec czerwca miała 13,349 mln sprzedanych usług oraz 5,99 mln indywidualnych klientów abonamentowych i 68,8 tys. firmowych.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, bezpośrednio i poprzez wehikuły inwestycyjne ma walory stanowiące 62,04 proc. kapitału i 70,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z zeszłorocznego zysku firma wypłaci 660,8 mln zł dywidendy, po 1,20 zł za akcję.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat analizuje zaciągnięcie dalszych kredytów i emisję obligacji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Entre
Czarno w tym widzę rok 2024 .
odpowiedź