SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czabański, Lichocka i Kruk pozytywnie zaopiniowani do Rady Mediów Narodowych, pozostaną posłami

Posłowie PiS Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk uzyskali pozytywnie opinie w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu jako kandydaci do Rady Mediów Narodowych. Czabański poinformował, że zrezygnował z funkcji wiceministra kultury.

Od lewej: Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk, fot. Andrzej Hrechorowicz i pisjanow.plArticle

Za pozytywną opinią o kandydaturze Krzysztofa Czabańskiego do Rady Mediów Narodowych głosowało 14 członków sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, a przeciw - 7. W przypadku kandydatury Elżbiety Kruk rozkład głosów był taki sam, a w przypadku kandydatury Joanny Lichockiej - 15 za i 4 przeciw.

Czabański, Lichocka i Kruk zostali zgłoszeni do Rady Mediów Narodowych w zeszłym tygodniu przez Prawo i Sprawiedliwość.

Krzysztof Czabański poinformował, że w związku z kandydowaniem do Rady złożył rezygnację z funkcji wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zgodnie z przepisami ustawy powołującej Radę (weszła w życie na początku lipca), jej członkami mogą zostać obecni parlamentarzyści, natomiast nie mogą zostać członkowie rządu, samorządu terytorialnego ani KRRiT, pracownicy administracji rządowej lub samorządowej, Kancelarii Prezydenta RP, KRRiT ani firm z branży medialnej.

Czabański i Elżbieta Kruk zaznaczyli, że nie zamierzają złożyć swoich mandatów poselskich, ponieważ nie jest to wymagane w zapisach ustawy. Kruk zapowiedziała, że dalej będzie przewodniczącą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Krzysztof Czabański został powołany na wiceministra kultury w połowie listopada ub.r., niedługo potem mianowano go rządowym pełnomocnikiem ds. reformy mediów publicznych. Brał udział w pracach nad złożonymi w Sejmie w kwietniu br. trzema projektami ustaw: o mediach narodowych, powszechnej składce audiowizualnej i z przepisami przejściowymi. Na początku czerwca poinformowano, że przepisy o składce audiowizualnej wymagają notyfikacji w Unii Europejskiej, co znacząco opóźni ich wejście w życie. Uchwalono wtedy tzw. ustawę pomostową powołującą Radę Mediów Narodowych.

Rada Mediów Narodowych będzie liczyć pięciu członków powoływanych na 6-letnią kadencję. Trzy osoby będzie wybierał Sejm, a dwie prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne, czyli obecnie PO i Kukiz ’15. Każdy z nich będzie mógł przedstawić po dwóch kandydatów w ciągu 14 dni od terminu wyznaczonego przez prezydenta nie później niż 30 dni od wejścia ustawy w życie.

Przedstawiciele PO i Kukiz ’15 zapowiedzieli w rozmowach z Wirtualnemedia.pl, że jako swoich kandydatów wyznaczą osoby niepełniące obecnie funkcji politycznych. Towarzystwo Dziennikarskie zaapelowało natomiast do ugrupowań, żeby nie wskazywały swoich kandydatów. - Wchodząc do Rady nie uzyskacie żadnego realnego wpływu na media publiczne, za to weźmiecie odpowiedzialność za ich kształt - oceniła organizacja.

Rada Mediów Narodowych będzie sprawować nadzór nad firmami mediów publicznych, odpowiadając m.in. za powoływanie ich zarządów i rad nadzorczych. Krzysztof Czabański na początku lipca zapowiedział, że Rada pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku przeprowadzi konkursy do władz tych firm. Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział już, że weźmie udział w takim konkursie.

Obecne zarządy i rady nadzorcze firm mediów publicznych zostały powołane przez ministra Skarbu Państwa na podstawie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej, która weszła w życie na początku stycznia br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czabański, Lichocka i Kruk pozytywnie zaopiniowani do Rady Mediów Narodowych, pozostaną posłami

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony piSSem
Wow !! Ogromne zaskoczenie. Grunt, że to nie politycy tylko utrwalacz ruchu robotniczego, coś tam coś tam ruchu alkoholowego i słynna reżyserka kultowych seriali sci-fi :D :D :D
odpowiedź
User
Dociekliwy detektyw
Czy to ten sam Czabański, który w radiowej Trójce stwierdził, że nie ogląda telewizji? Chapeau bas.
odpowiedź
User
abc
Ciekawe w czyim chorym umyśle powstał pomysł żeby ten "dream team" postawić na czele mediów publicznych?
odpowiedź