SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czabański: Wszyscy kandydaci na prezesa TVP przedstawili interesujące propozycje

W środę, 12 października br. poznamy nowego prezesa TVP. - Każdy z kandydatów przedstawił w swojej prezentacji interesujące wątki, ale będziemy musieli wybrać tylko jednego - z jego zaletami, ale i wadami - mówi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PRArticle

Przesłuchania kandydatów na prezesa zarządu TVP prowadzone były przez Radę Mediów Narodowych w piątek, 7 października br. Swoje pomysły dotyczące przyszłości Telewizji Polskiej przedstawili: obecny prezes TVP Jacek Kurski oraz pozostali kandydaci: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Krzysztof Skowroński i Bogdan Czajkowski.

Bogdan Czajkowski podkreślał w swojej prezentacji, że TVP dotychczas słabo realizowała misję publiczną i była upolityczniona. Jego zdaniem, firma zamiast z abonamentu mogłaby pozyskać środki ze sprzedaży swoich akcji na giełdzie.

Z kolei Jacek Kurski stwierdził m.in., że za jego prezesury telewizja publiczna realizuje swój mandat i jest przywracana do realizacji misji. Kurski zapowiedział m.in. wspieranie produkcji zewnętrznej w TVP, likwidację umów śmieciowych oraz wprowadzenie technologii over-the-top. Wizję Kurskiego dość mocno krytykował przewodniczący RMN Krzysztof Czabański, który zarzucił Kurskiemu m.in. słaby poziom programów emitowanych na antenie TVP1 i TVP2.

Dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy zapowiedziała, że chciałaby znacząco zreorganizować Telewizję Polską, m.in. spłaszczyć i zdecentralizować strukturę i uprościć administrację. Chce również większej kontroli produkcji zlecanych przez nadawcę na zewnątrz oraz ściślejszej współpracy między kanałami TVP oraz między TVP, Polskim Radiem i PAP.

Z kolei prezes SDP i szef Radia Wnet Krzysztof Skowroński stwierdził, że TVP powinna cyklicznie realizować programy z różnych miejsc w Polsce, a na antenę powinni też wrócić prezenterzy oprawy. Jego zdaniem w firmie należy zmniejszyć biurokrację, a odbudować zespoły redakcyjne.

- W wypowiedziach każdego z kandydatów były interesujące wątki. Ideałem byłby prezes łączący w sobie umiejętność autoreklamy i polityczny pi-ar Kurskiego z kreatywnością Skowrońskiego, głęboką wiedzą o TVP Romaszewskiej i ostrością niektórych proponowanych posunięć Czajkowskiego. Trzeba jednak będzie wybrać jedną z tych osób, z jej zaletami, ale i wadami - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. - Jeśli chodzi o wizję Jacka Kurskiego, to moje obawy wynikają z tego, że jak do tej pory Kurski zasługuje za swoją pracę w TVP na sporo plusów dodatnich, ale też niemało plusów ujemnych - dodaje Czabański.

Krzysztof Czabański odniósł się także do planowanej przez część posłów PiS inicjatywy ustawodawczej dotyczącej kolejnej nowelizacji ustawy medialnej. Ma ona dotyczyć odebrania Radzie Mediów Narodowych prawa do ostatecznej decyzji przy wyborze prezesów zarządów mediów publicznych. Jeśli uchwalono by nowelizację, to spośród wybieranych przez RMN kandydatów prezesa danego medium ostatecznie wybierałaby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

- Jeśli projekt nowelizacji ustawy medialnej trafi do Sejmu, to się o nim wypowiem. Gdyby o zarządach mediów publicznych miała decydować KRRiT bez przeprowadzania konkursów, to byłoby to złe rozwiązanie - mówi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański.

Nowego prezesa TVP poznamy w środę, 12 października br. Jak mówi nam Krzysztof Czbański, nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie ogłoszone zostaną konkursy na nowego prezesa zarządu Polskiego Radia oraz na zarządy radiowych rozgłośni regionalnych. Według nieoficjalnych informacji, konkursy te mogą zostać rozpisane jeszcze przed końcem października br.

Dołącz do dyskusji: Czabański: Wszyscy kandydaci na prezesa TVP przedstawili interesujące propozycje

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kurski won!
Kończcie z tym kabotynem, wszyscy mamy go dosyć. Ktokolwiek będzie po nim, będzie lepszy.
odpowiedź
User
Oko
Kurski oklamal komisje w wielu aspektach. Komisja ma 2 dni na weryfikację jego klamliwego piania... Zatrudnienie zwiększone, 7 doradców, paraliż agencji filmowej po bezpodstawnych zwolnieniach dyrektorow, totalna klęska bardzo drogiego Hit Hit Hura, brak wizji i zamiana informacji w propagandę... sam PR zresztą kanjacki i prostacki nie wystarczy!!!! Won!!!
odpowiedź
User
Ania
Romaszewska jest tak naprawde poza TVP... a o jej umiejętnościach świadczy żenyjący poziom Biełsatu. Mocna w gębie chuda w ramionkach... Po 23 latach spędzonych w TVP jej wiedza jest marginalna... O tym jak bardzo jest nielubiana w środowisku nie wspomnę!
odpowiedź