SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czas na cyfrowe radio. KRRiT rozważa podzielenie kraju na mniejsze obszary nadawania

KRRiT zastanawia się nad zwiększeniem ilości nadajników przy wdrażaniu radia cyfrowego. Ma to ułatwić dostęp do multipleksu stacjom lokalnym - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. Na razie zaplanowano uruchomienie 21 takich urządzeń w całej Polsce.

Article

Pierwsze dwa urządzenia, które zapewniają dostęp sygnału cyfrowego na multipleksie (tzw. allotmenty) uruchomiono 1 października ub.r. w regionach warszawskim i katowickim. W tym samym dniu nadawanie w DAB+ rozpoczęło Polskie Radio z kanałami: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, PR Zagranica, dwie rozgłośnie regionalne Radio Katowice i RDC, a także PR24 i Radio Rytm (przeczytaj o tym więcej).

Kolejne urządzenia zostaną uruchomione 1 sierpnia br. w Gdańsku, Kielcach, Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. Polskie Radio zaplanowało wtedy również start kanału dla dzieci o roboczej nazwie Krasnal (informowaliśmy o tym jako pierwsi). Jeszcze w tym roku z początkiem października br. sygnałem cyfrowym ma być objęty region Łodzi, Poznania i Opola. W sumie w Polsce będzie działać 21 allotmentów.

>>> Nadawcy komercyjni nadal sceptyczni do procesu wdrażania radia cyfrowego

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozważa jednak zwiększenie liczby allotmentów i podzielenie kraju na mniejsze obszary nadawania. Pomysł ten pojawił się po to, aby stacje lokalne również mogły znaleźć się na multipleksie.

- Na razie jest to przedmiotem prac podzespołu ds. technicznych w ramach międzydepartamentalnego Zespołu ds. wdrażania radiofonii cyfrowej w KRRiT. Na pewno będziemy taki wariant rozpatrywać - potwierdza Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Nie wiadomo, kiedy dodatkowe allotmenty miałyby być uruchamiane.

W poniedziałek odbyło się spotkanie z nadawcami komercyjnych stacji radiowych oraz ekspertami. Rozmawiano o wdrożeniu radia cyfrowego na pozostałych dwóch multipleksach. Jednym z tematów było wpasowanie lokalnej oferty programowej nadawców we wszystkie regiony kraju, w których działać będą allotmenty. Zdaniem nadawców jest to niemożliwe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czas na cyfrowe radio. KRRiT rozważa podzielenie kraju na mniejsze obszary nadawania

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BeeJay
Po co TVP Polonia w NTC, ??? po co PR Zagranica w radiu cyfrowym??? Publiczne media mają chyba jednak za dużo kasy, choć tak krzyczą, że ZA MAŁO, WCIĄŻ ZA MAŁO środków z abonamentu.
16 9
odpowiedź
User
radiowiec
Chodzi oczywiście o pieniądze, o wydawanie ponad stan i potrzeby na sprzęt i technologie, które są zbędne z punktu widzenia słuchacza, ponieważ nie będzie żadnego skoku jakościowego w tym. Radio w Polsce po cyfryzacji umrze śmiercią naturalną jeśli wyłączy się nadawanie analogowe. Najbardziej o cyfryzacje zabiegają leśne (wąsate) dziadki, dyrektorzy od dyrektorów z układami w firmach, które sprzęt na cyfryzacje będą dostarczały.
12 13
odpowiedź
User
marek
A wschodnia Polska jak zwykle pominięta, tak kakby na wschodzie od Wisły ludzie nie żyli i nie było tam żadnych dużych miast.
15 8
odpowiedź