SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Czas na legalizację oprogramowania"

Business Software Alliance, międzynarodowa organizacja zrzeszająca czołowych producentów oprogramowania komputerowego, rozpoczęła kolejny etap kampanii "Czas na legalizację oprogramowania".

Właściciele firm będą zachęcani do sprawdzenia legalności zasobów informatycznych firmy. W przesłanych pocztą materiałach otrzymają wyraźne wskazówki jak należy właściwie dokonać weryfikacji posiadanego oprogramowania.

Pierwszy etap działań polegał na publikacji ogłoszeń w prasie i w Internecie informujących,  że posiadanie nielegalnych programów komputerowych to przestępstwo, a komputer na którym są zainstalowane może stanowić dowód rzeczowy w postępowaniu karnym. Celem publikacji ogłoszeń było uświadomienie problemu, drugi etap kampanii BSA ma natomiast skłonić przedsiębiorców do samodzielnej weryfikacji legalności posiadanych zasobów informatycznych.

"Cieszy wzrost efektywności policji i wykrywalności tego rodzaju przestępstw. Z drugiej strony wartość ujawnionych przez policję w zeszłym miesiącu nielegalnych programów komputerowych, świadczy o tym, jak duża jest skala problemu piractwa komputerowego w Polsce" - mówi Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce. We wrześniu w Złotoryi (woj. dolnośląskie) policja zabezpieczyła nielegalny komputerowy program projektowy o wartości ponad 3 milionów złotych. Natomiast w Warszawie, w firmie szkoleniowej zajmującej się kursami komputerowymi stwierdzono używanie nielegalnego oprogramowania komercyjnego o wartości około 300 000 złotych. Jak wynika z szacunków policji, łącznie zabezpieczono 70 komputerów, a wartość wszystkich ujawnionych nielegalnych programów we wrześniu wyniosła przynajmniej 14 353 231 złotych.

"BSA chce pomóc przedsiębiorcom w uporządkowaniu stanu oprogramowania w swojej firmie i dlatego kontaktuje się z właścicielami firm w całej Polsce i podaje sposób rozwiązania problemu: tabelę ewidencji oprogramowania wraz z instrukcją. Jej wypełnienie pomoże przedsiębiorcom zdać sobie sprawę, czy korzystają z nielegalnego oprogramowania. Jeśli tak jest, należy bezwzwłocznie doprowadzić do legalizacji posiadanego oprogramowania" - dodaje Witucki.

Celem akcji jest uświadomienie użytkownikom komputerów, przede wszystkim małym i średnim firmom, poważnych konsekwencji, jakie niesie za sobą korzystanie z nielegalnych kopii oprogramowania komputerowego. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu przedsiębiorców, BSA na swojej stronie internetowej pod adresem www.bsa.org/polska, udostępniło przewodnik po zarządzaniu oprogramowaniem, przewodnik licencyjny, wzór formularza porozumienia z pracownikiem, formularz ewidencji oprogramowania oraz listę dostawców usług audytu oprogramowania. Od września 2004 do września 2005 liczba odsłon na stronie zwiększyła się z 10.337 do 102.630.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Czas na legalizację oprogramowania"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl