SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czech Media Invest przejęło od Lagardere kilka pism i licencję do „Elle” za 52 mln euro

Czech Media Invest sfinalizowało kupno od grupy Lagardere magazynów „Version Femina”, „Art & Décoration”, „Télé 7 Jours”, France Dimanche”, „Ici Paris” i „Public” oraz licencji do wydawania Elle we Francji. Kwota transakcji to 52 mln euro.

Daniel Křetínský, fot.: Czech Media Invest Article

W komunikacie prasowym podano, że tytuły, których dotyczy transakcja, w ub.r. zanotowały 239 mln euro przychodów, 22 mln euro zysku operacyjnego (EBIT) oraz 10 mln euro zysku operacyjnego po uwzględnieniu kosztów restrukturyzacji.

W zespołach tych magazynów pracuje 650 osób.

- Jesteśmy świadomi wyzwań, z którymi mierzą się obecnie tradycyjne drukowane gazety i czasopisma. Jesteśmy dumni i wdzięczni za możliwość przejęcia odpowiedzialności za to wspaniałe wydawnictwo, w którego przyszłe sukcesy mocno wierzymy - komentuje Daniel Křetínský, szef i współwłaściciel Czech Media Invest.

Arnaud Lagardere, partner zarządzający Lagardere SCA, zaznacza, że ta transakcja oznacza dużą zmianę w działalności firmy. - Daniel Křetínský to inteligentny biznesmen z silnymi związkami z Francją. Nie mam wątpliwości co do tego, że będzie kontynuował wzrost tych magazynów, zapewniając im środki do dalszych sukcesów - dodaje.

Lagardere pozostaje właścicielem marki „Elle”

W efekcie transakcji Czech Media Invest kupiło czasopisma „Version Femina”, „Art & Décoration”, „Télé 7 Jours”, France Dimanche”, „Ici Paris” i „Public”.

Natomiast w przypadku „Elle” czeska firma przejęła tylko licencję do wydawania tego magazynu we Francji. Właścicielem marki „Elle” na całym świecie pozostaje Lagardere.

Jesienią ub.r. Daniel Křetínský nabył 49 proc. udziałów firmy wydającej dziennik „Le Monde”. W styczniu br. biznesmen utworzył firmę CMI France, której szefem został Denis Oliviennes, prezes Lagardere Active

Wiosną ub.r. Czech Media Invest kupiło natomiast od Lagardere aktywa radiowe w Polsce, Czechach, Rumunii i na Słowacji, płacąc 73 mln euro. Jesienią firma wystawiła na sprzedaż polski Eurozet. Według ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl w grze o jego przejęcie liczą się obecnie Fratria i holding Zbigniewa Jakubasa. Czeski koncern chce uzyskać z tej transakcji ok. 50 mln euro, Zygmunt Solorz uznał tę cenę za zbyt wysoką.

Czech Media Invest w branży medialnej

Czech Media Invest wydaje w Czechach cztery dzienniki (m.in. „Blesk”, „Aha!” i „Sport”) oraz szereg magazynów i serwisów internetowych. Ponadto ma dwie drukarnie oraz zajmuje się wydawaniem książek i dystrybucją prasy. Cztery lata temu należący do firmy Czech News Center Holding przejął czeski oddział Ringier Axel Springer (który miał drukarnię i wydawał m.in. „Blesk” i „Aha!”). Kwotę tej transakcji szacowano na 170 mln euro.

Daniel Křetínský jest także właścicielem koncernu energetycznego EPH (ma 94 proc. jego udziałów). Dwa lata temu 31 proc. udziałów spółki zależnej EPH odpowiadającej za infrastrukturę sprzedał grupie inwestorów za 1,6 mld dol. „Forbes” w br. wycenił majątek Křetínskiego na 2,6 mld dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czech Media Invest przejęło od Lagardere kilka pism i licencję do „Elle” za 52 mln euro

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kretek
I niech je teraz sprzedadzą Karnowskim :)))
6 5
odpowiedź