SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czekaj z RPP: Główna stopa procentowa może spaść nawet poniżej 3,0%

Jest jeszcze miejsce na luzowanie polityki pieniężnej, a możliwe jest nawet zejście poniżej 3-proc. granicy (wobec 4,25% obecnie w przypadku stopy referencyjnej), wynika z czwartkowej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jana Czekaja. Jego zdaniem, pierwszy krok Rada powinna wykonać w lutym.

Czekaj z RPP: Główna stopa procentowa może spaść nawet poniżej 3,0%

"Istnieje przestrzeń dla obniżek stóp procentowych i myślę, że zejście z poziomem stóp do poziomu 3,0-3,5% jest całkiem uzasadnione. Nie wykluczam nawet togo, że będziemy musieli zejść poniżej 3,0%" - powiedział Czekaj w TVN CNBC Biznes.

Członek Rady dodał jednak, że władza pieniężna musi patrzeć na to, co się dzieje w gospodarce, jakie są perspektywy wzrostu, jaka będzie inflacja, więc decyzje będę podejmowane na bieżąco. Czekaj nie chciał jednoznacznie ocenić, kiedy i w jakiej skali zostaną wykonane kroki, doprowadzające stopę referencyjna w okolice 3,0%.

"Nie wykluczam cięcia stóp procentowych w lutym. Myślę, że poziom stóp u nas, patrząc na inne kraje, jest relatywnie wysoki i tutaj możemy w miarę szybko dokonać dalszych obniżek" - podsumował Czekaj.

Wcześniej o konieczności kolejnego poluzowania polityki monetarnej już w lutym wypowiadali się prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek oraz inny członek Rady Andrzej Sławiński. Natomiast przeciwnikiem tak szybkiej redukcji stóp jest Dariusz Filar.

Po trzech kolejnych obniżkach listopadzie i grudniu 2008 r. oraz styczniu br. główna stopa NBP spadła z 6,0% do 4,25%.

  • Więcej informacji:
  • RPP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czekaj z RPP: Główna stopa procentowa może spaść nawet poniżej 3,0%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl