SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czeska Agencja Prasowa CTK będzie miała nowego prezesa

Jaroslav Kabele będzie nowym dyrektorem generalnym Czeskiej Agencji Prasowej CTK - postanowili członkowie Rady Agencji. Jego wybór spośród trzech kandydatów poprzedziły publiczne przesłuchania. Kabele kieruje aktualnie strategią i rozwojem agencji.

fot. PixabayArticle

Dotychczasowy szef CTK Jirzi Majstr kierował nią przez 12 lat.

Procedura wyłaniania szefa największej czeskiej agencji prasowej przewiduje potwierdzenie wyboru i wręczenie nominacji przez Radę na jej kolejnym posiedzeniu, które zapowiedziano na 17 kwietnia. Kabele rozpocznie urzędowanie po wygaśnięciu mandatu poprzednika 10 czerwca.

Nowy dyrektor generalny ubiegając się o stanowisko, zwracał uwagę, że chce położyć nacisk na niezależność i rzetelność agencji. Obok klientów ze świata mediów chce skupić się także na klientach niemedialnych, którzy mogą przynieść agencji dodatkowe przychody.

"Obecnie wskaźnik przychodów agencji wynosi 70 proc. z mediów i 30 proc. od klientów niemedialnych, ale rynek mediów nie oferuje już dużego potencjału wzrostu przychodów. Na przykład w Austrii 60 proc. przychodów agencji pochodzi od klientów niemedialnych" – zauważył Kabele.

Jednym z nowych projektów ma być stworzenie w gmachu CTK Centrum Prasowego, gdzie będą organizowane konferencje prasowe i inne wydarzenia. W planach jest także kontynuacja szkoleń dla PR-owców i studentów dziennikarstwa. CTK ma także rozszerzyć ofertę usług PR, które są ściśle oddzielone od działalności informacyjnej.

Kabele zaczynał w CTK jeszcze przed 1989 r. jako stażysta podczas studiów dziennikarskich. Na początku lat 90. był zastępcą szefa działu krajowego, potem odszedł do wydawnictwa „Mafra”. Tam zaczynał jako redaktor i zastępca kierownika działu reportażu dziennika MF Dnes. Następnie pracował przy narodzinach serwera informacyjnego iDNES.cz, gdzie był szefem działu informacyjnego i redaktorem naczelnym. Później został dyrektorem projektów internetowych całego wydawnictwa „Mafry”. W 2017 roku otrzymał propozycję powrotu do CTK, by zarządzać projektami rozwojowymi.

Poprzedni dyrektor generalny był wybierany na dwie sześcioletnie kadencje. Majstr pracował w CTK od lat osiemdziesiątych. Był korespondentem w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Zakładał internetowy dział agencji, a od 2008 r. kierował działem informacji.

CTK powstała w 1918 r. jako agencja państwowa, a od 1993 r. jest medium publicznym niezależnym od państwa. Początkowo korzystała z budżetowych dotacji, ale od 1996 roku jest w pełni samofinansującą się instytucją i nie otrzymuje żadnych dotacji. Organem kontroli nad nią jest siedmioosobowa Rada CTK wybierana przez Izbę Poselską parlamentu. Agencja zatrudnia 250 osób.

 

Dołącz do dyskusji: Czeska Agencja Prasowa CTK będzie miała nowego prezesa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl