SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Członkowie KRRiT nie staną przed Trybunałem Stanu z powodu TV Trwam

Posłowie zdecydowali, że czterech z pięciu członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie stanie przed Trybunałem Stanu. PiS domagał się tego, zarzucając im dyskryminację TV Trwam w konkursie na nadawanie na multipleksie naziemnym.

Członkowie KRRiT nie staną przed Trybunałem Stanu z powodu TV Trwam

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka, Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego złożyli w 2012 roku. Zarzucali członkom KRRiT naruszenie przepisów Konstytucji RP i ustaw w trakcie pierwszego procesu koncesyjnego dotyczącego nadawania na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (więcej na ten temat).

Wszyscy wymienieni członkowie KRRiT głosowali za tym, żeby wniosek Fundacji Lux Veritatis (nadawcy TV Trwam) został w tym konkursie odrzucony. Członkowie KRRiT swoją decyzję uzasadniali tym, że sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała powodzenia tej telewizji w nadawaniu na MUX-1. W efekcie w konkursie miejsca na pierwsza multipleksie cyfrowym przyznano takim nadawcom jak Kino Polska TV (po jej rezygnacji spółce Lemon Records na kanał Polo TV), Eska TV, ATM Grupa (dla stacji ATM Rozrywka) i Stavka (dla kanału TTV). Od głosu sprawie TV Trwam wstrzymał się piąty członek Krajowej Rady Stefana Pastuszka, dlatego jego wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu nie obejmował.

Wniosek rozpatrywała sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Zgromadzono wszystkie dokumenty niezbędne w sprawie, przesłuchano 11 świadków, w tym członków oraz pracowników Biura KRRiT, przedstawicieli Fundacji Lux Veritatis oraz spółki Stavka. Po piętnastomiesięcznym postępowaniu Komisja 11 września br. zarekomendowała Sejmowi umorzenie postępowania.

W sprawie każdego z członków odbyło się odrębne głosowanie. Za postawieniem szefa KRRiT Jana Dworaka przed Trybunałem Stanu głosowało 148 posłów, 291 było przeciw. Pociągnięcia do odpowiedzialności wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Witolda Grabosia chciało 149 posłów, 292 było przeciw. Tak samo rozłożyły się głosy w sprawie Krzysztofa Lufta. Z kolei za postawieniem przed TS Sławomira Rogowskiego głosowało 148 posłów, przeciw było 291 głosujących.

Przeciwko wnioskowi głosowały kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej, Twojego Ruchu, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, za nim opowiedziały się Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska.

- Decyzja Sejmu, po wielu miesiącach toczących się postępowań przed różnymi organami, po raz kolejny pozwala nam powiedzieć z satysfakcją, że nasze decyzje zostały podjęte prawidłowo - mówi Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.

Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Fundacji Lux Veritatis potwierdzając prawidłowość zarówno zaskarżonej decyzji, jak i poprzedzającego jej wydanie postępowania administracyjnego. Z kolei postępowania prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Warszawie nie wykazały jakichkolwiek naruszeń ze strony KRRiT, które uzasadniałyby wszczęcie procedur zmierzających do postawienia zarzutów osobom wskazanym w zawiadomieniach złożonych do organów prokuratury przez Fundację Lux Veritatis.

TV Trwam będzie jednak nadawać na MUX-1, bo otrzymała miejsce na tym multipleksie w drugim konkursie organizowanym przez KRRiT (więcej na ten temat). Sygnał stacji w przekazie naziemnym pojawi się najprawdopodobniej w kwietniu 2014 roku, gdy miejsca na MUX-1 zwolni Telewizja Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Członkowie KRRiT nie staną przed Trybunałem Stanu z powodu TV Trwam

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zbee
Swoi bronią swoich. Jakoś mnie to nie dziwi. A prawo? Prawo się dostosuje.
odpowiedź
User
AntyTiVieN.
A TVN na początku 2013 roku miał 2 miliardy 30 milionów długu nie wiem jaki dług mają na dzień dzisiejszy.Niedawno krrit przedłużyła koncesję na nadawanie w tym przypadku nie martwią się o kondycję finansową,ale jak już ktoś napisał SWOI BRONIĄ SWOICH.
odpowiedź
User
Do "AntyTiVieN"
TVN swój dług na bieżąco spłaca. Schowaj się
odpowiedź