SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czołowi menedżerowie odchodzą z Facebooka. W tle zmiana strategii firmy

Chris Cox, szef rozwoju produktu w Facebooku oraz Chris Daniels, wiceszef platformy WhatsApp postanowili odejść z firmy. Powodem decyzji są zmiany w funkcjonowaniu ekosystemu Facebooka zapowiedziane przez Marka Zuckerberga. Odchodzący menedżerowie uważają, że postawienie na szyfrowanie i unifikacja platform wpłynie niekorzystnie na wyniki biznesowe.

Chris Cox i Mark Zuckerberg, fot.: FacebookArticle

Chris Cox należał do najbliższego otoczenia Marka Zuckerberga, był w pierwszej wąskiej grupie kilkunastu inżynierów którzy pomagali zakładać, a później rozwijać Facebooka na początkowym etapie.

Za czasem rola Coxa w firmie stawała się coraz ważniejsza. Od 2014 r. był szefem rozwoju produktu, z główną platformą Facebooka na czele, zaś od ub.r. nadzorował też funkcjonowania Instagrama i WhatsAppa.

Teraz Cox zapowiedział rezygnację i odejście z firmy. Menedżer przyznał że ma własne plany zawodowe, które nie łączą się już Facebookiem, podziękował też współpracownikom za wspólnie spędzone lata.

 

W ślad za Coxem odejście z firmy zapowiedział także Chris Daniels, który pracował w Facebooku przez ostatnich 8 lat, ostatnio zaś był wiceprezesem platformy WhatsApp.

W swoim oświadczeniu dotyczącym dymisji Cox wspomina o tym, że niedawno Mark Zuckerberg zapowiedział zmianę strategii firmy, postawienie na pełne szyfrowanie i integrację wszystkich usług dostępnych w ekosystemie Facebooka. Odchodzący menedżer zaznacza, że ta wizja nakreślona przez Zuckerberga będzie wymagała obecności nowych liderów zdolnych i gotowych do wprowadzenia jej w życie.

Ta wypowiedź Coxa jest zgodna z doniesieniami mediów branżowych, które twierdzą że odejście dwóch menedżerów z bezpośredniego otoczenia Zuckerberga jest wyrazem ich sprzeciwu wobec wspomnianej wcześniej strategii. Według nieoficjalnych informacji część kierownictwa Facebooka nie zgadza się z nową linią rozwoju firmy obawiając się, że zaplanowane zmiany doprowadzą do spadku ruchu w serwisach należących do Facebooka, a w konsekwencji do strat finansowych firmy.

Odejścia ważnych liderów z Facebooka zdarzały się już w przeszłości. We wrześniu ub.r. z kierowania należącym do Facebooka Instagramem zrezygnowali jego współtwórcy - Kevin System i Mike Krieger. Wcześniej z Facebookiem pożegnał się także Jan Koum, założyciel i szef komunikatora WhatsApp.

Przychód Facebooka sięgnął w IV kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld). Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w IV kwartale roku 2017 (+61 proc.). Z kolei w całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czołowi menedżerowie odchodzą z Facebooka. W tle zmiana strategii firmy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Konto na FB usuniete. Niech odchodza kolejni.
odpowiedź