SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czujemy się coraz bezpieczniej, najbardziej obawiamy się kradzieży (infografika)

Polacy czują się dużo bezpieczniejsi i mniej bezsilni wobec przestępczości niż dotychczas. Mimo to tylko połowa z nas zadzwoniłaby na policję będąc świadkiem przestępstwa - wynika z badania PBS.

fot. Shutterstock.com Article

Blisko 80 proc. Polaków uważa okolice swojego miejsca zamieszkania za bezpieczne. Lubelskie, podlaskie i podkarpackie - tak według Polaków przedstawia się czołówka najbezpieczniejszych województw. Natomiast najmniej bezpiecznie ludzie czują się w województwie lubuskim, śląskim i dolnośląskim.

Mimo ogólnie dobrych wskaźników poczucia bezpieczeństwa, co piąty mieszkaniec miasta liczącego powyżej 200 tys. osób rozważał przeprowadzkę ze względu na potrzebę poprawy bezpieczeństwa.

Kradzież mienia i włamania - to główne obawy, które pokrywają się ze statystykami policyjnymi dotyczącymi przestępczości w Polsce. Okazuje się jednak, że bójki i pobicia, na które wskazuje 27 proc. badanych, są odnotowywane przez policję stosunkowo rzadko (1 proc.).

Pobić najbardziej boją się mieszkańcy województwa mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego, a mieszkańcy Pomorza czują się najbardziej zagrożeni obecnością narkotyków w ich miejscu zamieszkania.

Co dziesiąty Polak przyznaje, że był świadkiem przestępstwa związanego z przemocą wobec drugiej osoby. Tylko połowa badanych w przypadku zaobserwowania przestępstwa wezwałaby policję na miejsce zdarzenia, co dziesiąta osoba deklaruje, że stanęłaby w obronie ofiary, a podobna liczba osób wezwałaby innych na pomoc. 10 proc. ankietowanych uciekłoby z miejsca przestępstwa.

Badanie "Crime+Investigation - obawy Polaków a rzeczywistość" zostało zrealizowane przez agencję badawczą PBS na zlecenie kanału kryminalnego CI Polsat, w terminie 20-22.02 oraz 27.02-01.03.2015 r., techniką CAPI w ramach cyklicznego projektu omniPBS na reprezentatywnej próbie dla mieszkańców Polski w wieku 15 + (n=1207).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czujemy się coraz bezpieczniej, najbardziej obawiamy się kradzieży (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl