SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czy abonament socjalny godzi w konkurencję?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy Telekomunikacja Polska nie nadużyła swojej pozycji rynkowej oferując abonentom niekorzystny plan taryfowy.

Wyjaśni to wszczęte postępowanie antymonopolowe.

UOKiK zbada czy Telekomunikacja Polska oferując klientom w ramach Planu Socjalnego niższy abonament wymagała od nich pisemnego zobowiązania do nie korzystania z usług innych operatorów. W toku postępowania Urząd sprawdzi, czy powyższe działanie nie stanowi zakazanej prawem antymonopolowym praktyki godzącej w konkurencję.

Z wnioskiem o wszczęcie postępowania zwróciła się do Prezesa UOKiK spółka Tele2. Zarzuciła ona Telekomunikacji Polskiej nadużywanie pozycji dominującej poprzez oferowanie abonentom korzystającym z Planu Socjalnego TP niższej, niż w pozostałych planach telefonicznych opłaty abonamentowej. W zamian za to musieli oni podpisać zobowiązanie, że będą korzystać wyłącznie z usług TP SA.

Analiza zebranych w toku postępowania wyjaśniającego dokumentów i informacji dała podstawę do przyjęcia, iż w opisanej sprawie mogło nastąpić naruszenie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów - tłumaczy Cezary Banasiński, Prezes Urzędu.

Postępowanie UOKiK prowadzone będzie również na podstawie przepisów Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską, ponieważ zgromadzone materiały uzasadniają przypuszczenie, że praktyki stosowane przez Telekomunikację Polską mogą mieć wpływ na handel między państwami członkowskimi UE.

Za naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w powyższym zakresie grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznych przychodów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czy abonament socjalny godzi w konkurencję?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl