SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czy trzeba rejestrować strony internetowe w Rejestrze Dzienników i Czasopism?

Do rejestracji dzienników i czasopism zobowiązuje wydawców prawo prasowe (dalej jako: p. p.). Każdy, kto wydaje dziennik lub czasopismo bez rejestracji może spodziewać się grzywny albo nawet kary ograniczenia wolności.

Czy trzeba rejestrować strony internetowe w Rejestrze Dzienników i Czasopism?

W środowisku prawników trwają spory co do tego, czy zasadne jest rejestrowanie tytułów prasowych ukazujących się w Internecie. Udzielenie odpowiedzi na to uzależnione jest od tego, czy Internet jest prasą w rozumieniu p. p..

Czym jest prasa?

Zgodnie z definicją ustawową, prasą są publikacje periodyczne, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą. Prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania. Prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską. Zdaniem prawników najważniejszym elementem tej definicji wydaje się być wymóg periodyczności, rozumianej jako powtarzalność w określonych odstępach czasu, co może stawiać poza nawiasem pojęcia „prasa” większość witryn WWW.

Dziennik lub czasopismo

W związku z tym, że obowiązkowi rejestracji podlegają wyłącznie dzienniki i czasopisma, w drugiej kolejności należy rozważyć, czy strona internetowa, spełniająca wymogi ustawowe „prasy”, mieści się również w zakresie ustawowej definicji dziennika lub czasopisma. Zgodnie z p. p. dziennikiem /czasopismem jest druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu (dziennik) lub nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku (czasopismo). Zatem, ponieważ strony internetowej nie można zakwalifikować do kategorii druku periodycznego, należy zbadać, czy spełnia ona któryś z pozostałych dwóch warunków. Na tym tle można wyciągnąć wniosek, że strona internetowa, w której nie ma dźwięku, nie spełnia ustawowej definicji dziennika ani czasopisma. Ponadto, nawet jeżeli na stronie internetowej incydentalnie pojawi się jakiś plik dźwiękowy, to wydaje się, że również nie będzie jeszcze mowy o dzienniku lub czasopiśmie.

Rejestrować czy nie?

Obowiązek rejestracji ma na celu uporządkowanie rynku wydawców publikacji periodycznych, identyfikację występujących na tym rynku podmiotów oraz przeciwdziałanie niektórym przejawom nieuczciwej konkurencji (w tym zakresie, chroniąc jednocześnie interesy konsumentów). Wydaje się więc, że wymóg rejestracji dzienników i czasopism internetowych może być zbędny, skoro funkcje porządkowe, będące główną racją i podstawą jego utrzymania, są w wystarczającym stopniu zabezpieczone przez konieczność rejestracji domeny internetowej.

Zatem rejestrować czy nie? Mimo, że w środowisku prawników trwają spory co do zasadności rejestrowania serwisów internetowych w Rejestrze Dzienników i Czasopism, to w praktyce najbezpieczniejsze wydaje się zgłoszenie ich do rejestracji niejako na wszelki wypadek, nawet jeżeli robi się to bez przekonania, w celu uniknięcia potencjalnych sankcji.

O tym jak to zrobić krok po kroku znajdziesz informację tutaj.Katarzyna Krupa, aplikantka adwokacka w SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy
Iwona Waglowska, radca prawny w SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czy trzeba rejestrować strony internetowe w Rejestrze Dzienników i Czasopism?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Weronika
Z ustawy p.p.
Art. 54b.
Przepisy o odpowiedzialności prawnej i postępowaniu w sprawach prasowych stosu-je się odpowiednio do naruszeń prawa związanych z przekazywaniem myśli ludzkiej za pomocą innych niż prasa środków przeznaczonych do rozpowszechniania, nieza-leżnie od techniki przekazu, w szczególności publikacji nieperiodycznych oraz in-nych wytworów druku, wizji i fonii.

W mojej opinii , to stawia pod sporym znakiem zapytania rozważania tego artykułu. Przecież skoro i tak dotyczą nas konsekwencje, to niejako narzuca nam to obowiązki ustawy także w przypadku portalu ?
8 8
odpowiedź