SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czy warto włączać tryb ciemny w telefonie, by oszczędzić baterię? Badania wskazują, że niekoniecznie

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki większość z nas korzysta na co dzień z telefonów, włączanie trybu ciemnego może nie mieć żadnego znaczenia dla zużycia energii - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców.

Article

O trybie ciemnym w telefonie zwykle przypominamy sobie w sytuacjach kryzysowych. Niski poziom baterii, brak możliwości podłączenia telefonu do gniazdka - w takich warunkach uruchamiany tryb ciemny, by przedłużyć żywotność urządzenia. Współczesne smartfony, wyposażone w ekrany OLED, wyłączają wówczas poszczególne piksele, dzięki czemu powinny oszczędzać energię. Czy rzeczywiście tak jest?

Większość korzysta z domyślnych ustawień

Badacze z Purdue University w Stanach Zjednoczonych przyjrzeli się sześciu aplikacjom na telefon w trybie normalnym i w trybie ciemnym. Na warsztat wzięli Kalkulator, Kalendarz Google, Mapy Google, Wiadomości Google, Telefon Google oraz YouTube, zainstalowane w telefonach Google Pixel oraz Motorala Moto Z3. Do badań wykorzystali nowo opracowane przez siebie narzędzie, które nazwali Per-Frame OLED Power Profiler (PFOP). Sprawdzili, jak tryb ciemny wpływa na minutę działania każdej z aplikacji. I doszli do wniosków, że niekoniecznie musi on oznaczać oszczędność baterii w smartfonie. Wszystko zależy od wyjściowej jasności ekranu.

- To jasność ekranów OLED w dużej mierze decyduje o tym, jak bardzo tryb ciemny oszczędza żywotność baterii - mówi prof. Charlie Hu z Purdue University. Podkreśla, że większość osób korzysta z domyślnego ustawienia jasności telefonu. Zwykle utrzymuje się ona na poziomie ok. 30-40 proc. w zamkniętych pomieszczeniach. Przy jasności w granicach 30-50 proc. naukowcy z Purdue University odkryli, że przejście z trybu jasnego na tryb ciemny pozwala zaoszczędzić jedynie od 3 do 9 proc. energii telefonu.

- Ta wartość jest tak niska, że większość użytkowników nie zauważy różnicy. Ale im wyższa jasność podczas przełączania z trybu jasnego na tryb ciemny, tym większa oszczędność energii - zauważa prof. Hu.

Dwa scenariusze zużycia energii

Badacze przeanalizowali dwa scenariusze. W pierwszym przełączamy się z trybu jasnego na tryb ciemny w słoneczny dzień. Jeśli telefon jest ustawiony na automatyczne dostosowywanie poziomu jasności, wówczas ekran stanie się bardzo jasny. I zużyje sporo energii. - Przejście z trybu jasnego do trybu ciemnego przy stuprocentowej jasności pozwala zaoszczędzić średnio od 39 do 47 proc. energii baterii. Włączenie wówczas trybu ciemnego może sprawić, że telefon będzie działał znacznie dłużej niż w trybie jasnym - przyznaje prof. Hu.

W drugim scenariuszu korzystamy z trybu ciemnego, ale zwiększamy jego jasność, by ułatwić czytanie. Czy odnotujemy wówczas większą stratę energii niż lekko przyciemniając ekran w trybie jasnym? Zdaniem badaczy z Purdue University - to gra niewarta świeczki. - Niższe poziomy jasności w trybie jasnym powodują taki sam pobór mocy, jak wyższe poziomy jasności w trybie ciemnym. Na przykład korzystanie z aplikacji Google News w trybie jasnym przy 20-procentowej jasności pobiera taką samą ilość energii, co przy 50-procentowej jasności w trybie ciemnym - zauważyli badacze.

Zespół zbadał zużycie energii w trybie ciemnym tylko dla aplikacji i telefonów z systemem Android, ale naukowcy podkreślają, że podobne wnioski można wysnuć dla telefonów marki Apple.

Dołącz do dyskusji: Czy warto włączać tryb ciemny w telefonie, by oszczędzić baterię? Badania wskazują, że niekoniecznie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cheertedsem
Alli Refill Best Price
0 0
odpowiedź
User
AnnuarkGu
On Line Clobetasol
0 0
odpowiedź
User
preasydayHi
Aciclovir
0 0
odpowiedź