SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT wydała w 2021 roku 63,1 mln zł. Ponad połowa na Telemetrię Polską

W 2021 roku na realizację wszystkich zadań Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała 63,1 mln zł. Ze sprawozdania działalności regulatora za ub.r. wynika też, że ponad połowę tych wydatków, bo 35,4 mln zł pochłonął projekt Telemetria Polska, którego celem jest stworzenie alternatywnego badania popularności mediów w naszym kraju.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT)Article

W ustawie budżetowej wydatki KRRiT określone zostały w wysokości 63,9 mln zł. Wydatki Biura KRRiT wyniosły 29,5 mln zł, zaś na projekt Telemetria Polska - 34,4 mln zł. Pod koniec 2021 roku po dokonaniu analiz stopnia realizacji zadań i poziomu wykorzystania środków budżetowych, przewodniczący KRRiT wydał decyzję o blokadzie planowanych wydatków budżetowych w wysokości 265 tys. zł i pozostawieniu ich w dyspozycji budżetu państwa. Minister finansów wydał później decyzję, która zmniejszyła budżet regulatora o tę sumę. Plan wydatków KRRiT zakładał wydanie 63,6 mln zł. Rada wydała o 0,5 mln zł mniej.

Zobacz także: Kontrola badania radiowego Krajowego Instytutu Mediów? „Zamówienie za 24 mln zł z naruszeniem prawa”

44,1 mln zł dochodów budżetowych

Zrealizowane dochody budżetowe w 2021 r. wyniosły 44,1 mln zł, co stanowiło 87,9 proc. kwoty przyjętej w ustawie budżetowej na 2021 rok (50,2 mln zł). Na wykonanie dochodów, niższe od planowanego, wpływ miały przede wszystkim mniejsze o 5,5 mln zł wpływy z opłat za koncesje i licencje.

- Główną tego przyczyną było wydanie 26 decyzji koncesyjnych pod koniec 2021 roku z terminem płatności na rok następny oraz wydanie decyzji koncesyjnych na początku 2022 roku. Płatność za te koncesje pierwotnie była ujęta w budżecie na 2021 rok. Dłuższe niż zazwyczaj procedury koncesyjne były spowodowane m.in. koniecznością przeprowadzenia szczegółowego postępowania wyjaśniającego, niezbędnego do zakończenia procesu udzielenia koncesji - tłumaczy w sprawozdaniu regulator.

Jakie decyzje podejmowała KRRiT?

W związku z ogłoszeniami opublikowanymi w 2021 r. wpłynęło 67 wniosków o udzielenie lub rozszerzenie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych w sposób naziemny. Wśród tych wniosków 3 dotyczyły postępowań o rozszerzenie koncesji na program radiowy o możliwość rozpowszechniania programu w sposób cyfrowy naziemny w standardzie DAB+. Na podstawie uchwał przewodniczący KRRiT w 2021 r. wydał 4 decyzje w sprawie udzielenia nowych koncesji oraz 8 w sprawie rozszerzenia koncesji o nowe stacje nadawcze.

W 2021 roku szef KRRiT wydał 105 decyzji w sprawie udzielenia nadawcom naziemnym i satelitarnym koncesji na kolejny okres. Regulator wydał też 23 decyzje w sprawie zmian warunków technicznych w radiowych i telewizyjnych koncesjach naziemnych, w wyniku których 13 programów uzyskało większy zasięg ludnościowy. W zeszłym roku do KRRiT wpłynął 1 wniosek o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą satelitarną. Łącznie KRRiT wydała 2 koncesje satelitarnym kanałom telewizyjnym (w tym jedną na wniosek złożony pod koniec 2020 r.).

Przewodniczący Witold Kołodziejski wydał 3 decyzje o uchyleniu koncesji stacjom satelitarnym oraz 1 decyzję o uchyleniu koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego. Powodem było zakończenie nadawania tych stacji (2 wnioski) przeniesienie koncesji do Czech (1 wniosek), stwierdzenie braku środków na uruchomienie programu (1 wniosek). W 2021 roku KRRiT dokonała zmian programowych w 25 koncesjach nadawców naziemnych i satelitarnych. Szef KRRiT wydał 4 decyzje w sprawie uchylenia koncesji kanałom dostępnym przez sieci kablowe i cofnęła koncesję Telewizji Łużyce ze względu na zaprzestanie nadawania programu. Regulator 15 razy zgodził się na udzielenie ulgi w spłacie opłaty koncesyjnej.

Zobacz także: Polski Nickelodeon ubiega się o koncesję w Czechach

11 nowych koncesji

W 2021 r. wpłynęło 11 wniosków o udzielenie nowych koncesji oraz 11 wniosków o rozszerzenie koncesji na rozpowszechnianie programów w sieciach telekomunikacyjnych (kablowych). Przewodniczący KRRiT wydał 13 koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych w sieciach telekomunikacyjnych i kablowych (10 nowych koncesji i 3 koncesje na kolejny okres). Ponadto pozostawił 3 wnioski o udzielenie lub zmianę koncesji bez rozpoznania, umorzył 1 postępowanie prowadzone na podstawie wniosku o zmianę koncesji, wydał 1 decyzję o odmowie udzielenia koncesji, 1 postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania o udzielenie koncesji podmiotowi nieposiadającemu osobowości prawnej.

Wśród nowych koncesjonariuszy jest 5 spółek prawa handlowego, 2 osoby fizyczne i 1 fundacja. Spośród wydanych koncesji 5 realizuje uniwersalny charakter programu, 2 wyspecjalizowany informacyjno-publicystyczny, po jednej program wyspecjalizowany dotyczący sportów elektronicznych, muzyczno - kulturalny oraz społeczno – religijny.

Ponad 450 kanałów dostępnych na polskim rynku

Do przewodniczącego KRRiT wpłynęły 364 zgłoszenia o wpis do rejestru programów telewizyjnych, rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych (351 zgłoszeń w zakresie rozprowadzania programów i 13 zgłoszeń programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym).

Zobacz także: Rośnie liczba polskojęzycznych stacji tv. „Pseudokanały z powtórkami”

Przewodniczący KRRiT wydał 259 postanowień o wpisie do rejestru programów. Ponadto wydał 13 postanowień o zmianach w rejestrze, 5 powiadomień o pozostawieniu bez rozpoznania zgłoszeń  o wpis programów do rejestru programów rozprowadzanych ze względu na nieuzupełnienie braków, 6 postanowień o zaniechaniu wpisu do rejestru programów rozprowadzanych ze względu na brak wniesienia wymaganej opłaty za rejestrację. Na polskim rynku dostępna jest oferta około 450 programów rozpowszechnianych w sposób satelitarny lub w sieciach telekomunikacyjnych (kablowych), w tym w języku polskim około 200 programów.

Dołącz do dyskusji: KRRiT wydała w 2021 roku 63,1 mln zł. Ponad połowa na Telemetrię Polską

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ol
kwiat młodości a ludzie czekaja na koncesje kilkanascie miesiecy
odpowiedź
User
Gosc
W sumie powinni odpowiadać za defraudację - rolą państwa nie jest prowadzenie sondaży i sprawdzania kto co ogląda. To jest sprawa marketingu i reklamodawców - to oni oceniają atrakcyjność danego programu i pory nadawania.
odpowiedź
User
Tomek
Wypadz dziadki na emeryture.
odpowiedź