SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czynniki zewnętrzne i słaba edukacja najczęstszą przyczyną popadania w długi

Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że przyczyną popadania w zadłużenie są czynniki zewnętrzne, czyli sytuacje losowe. Duża grupa widzi przyczynę także w naszej niewystarczającej edukacji finansowej - wynika z badania TNS Polska.

Article

Według 33 proc. osób biorących udział w badaniu o popadaniu w długi decydują najczęściej utrata pracy, choroba, dziedziczenie długu, czy upadłość firmy, czyli czynniki zewnętrze, niezależne od nas sytuacje losowe, które mogą przytrafić się każdemu.

Wcześniejsze badania wskazują także na kwestię niewystarczającej edukacji finansowej w naszym kraju. 37 proc. badanych przyznaje, że powodem zadłużenia jest brak umiejętności dbania o pieniądze, której nie nauczyli się w szkole lub w domu.

17 proc. respondentów uczestniczących w ostatnim badaniu stwierdziło, że każdy z nas może wpaść w problemy z nadmiernym zadłużeniem. W porównaniu z badaniami prowadzonymi w przeszłości rośnie odsetek osób, które przyczyn wpadania w nadmierne zadłużenie upatrują w złym gospodarowaniu osobistymi finansami.

Tylko niektórzy badani (9 proc.) kojarzą popadanie w zadłużenie z cechami charakteru i osobowości - rozrzutnością, nieumiejętnością odmawiania sobie przyjemności, czy też byciem osobą bezradną (6 proc.) lub o słabym charakterze (4 proc.).

Ponadto z badania wynika, że prawie dziewięciu na dziesięciu respondentów (88 proc.) szukałoby pomocy, aby wyjść z zadłużenia.

Badanie "Polacy o zadłużeniu" zostało zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie Grupy Kruk w maju 2014 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czynniki zewnętrzne i słaba edukacja najczęstszą przyczyną popadania w długi

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
milena
popadnięcie w długi to straszna rzecz.na szczęście można tego uniknąć biorąc odpowiedni kredyt i nie zadłużając się powyżej swoich możliwości. stosowałam się do tych rad, wzięłam gotówkowy w getinie i nie mam żadnych problemów finansowych przez to,a nie zarabiam kokosów.
9 9
odpowiedź