SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reaktywacja eksperymentalnego multipleksu DAB+. Nowe rozgłośnie radiowe w Małopolsce

Po kilku miesiącach przerwy znów można słuchać rozgłośni radiowych z eksperymentalnego multipleksu DAB+ w Szczawnicy. Operatorem nie jest jednak diecezja tarnowska, tylko spółka DABCOM, dlatego zmieniły się stacje radiowe.

fot. Shutterstock.comArticle

Od soboty w południowej Małopolsce w DAB+ są dostępne Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Nuta, Disco Radio, Radio Imperium z Gliwic, mławskie Radio 7, Wasze Radio FM z Wągrowca, RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, Mega Radio, Radio Profeto i Trendy Radio.

Multipleks diecezji tarnowskiej działał do marca

Kiedy operatorem multipleksu była diecezja tarnowska, to nadawały tam także częstochowskie Radio Fiat, rzeszowskie katolickie radio Via. Muzyczne Radio, Radio Nuta, Disco Radio, Radio Imperium, Radio 7 i Wasze Radio FM zastąpiły te stacje. Multipleks diecezji tarnowskiej działał do marca 2021 roku.

Zobacz także: KRRiT tłumaczy opóźnienia w DAB+ pandemią

Trzy stacje zainteresowane emisją cyfrową w Rzeszowie i Poznaniu

Niedawno podaliśmy listę wnioskodawców po ogłoszeniach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczących nadawania w standardzie DAB+ w Rzeszowie i Poznaniu. Emisją cyfrową w tych miastach zainteresowane są trzy stacje radiowe. W Rzeszowie na kanale 9B chce nadawać katolickie Radio Via. Z kolei w Poznaniu na kanale 5C chcą nadawać: Radio Elka i Konin FM.

Cztery oferty w konkursie na rezerwację częstotliwości DAB+

Pod koniec maja informowaliśmy z kolei o czterech podmiotach, które chcą być operatorami multipleksów lokalnych cyfrowego radia DAB+ w siedmiu lokalizacjach. Tu można znaleźć listę rozgłośni radiowych, które będą dostępne w tych lokalizacjach. Konkurs rozpisany przez UKE w kwietniu dotyczy nadawania w siedmiu lokalizacjach i ich okolicach: Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Katowicach, Częstochowie. Emisja może odbywać się z więcej niż jednego nadajnika w danej lokalizacji. Swoje oferty zgłosiły firmy: Transmisja (operator FM na Podkarpaciu), PSN Infrastruktura (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i DAB+ w Łodzi), DABCOM (operator już istniejącej emisji eksperymentalnej DAB+ w Andrychowie) i BCAST (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i eksperymentalnych emisji DAB+ w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach).

Dołącz do dyskusji: Reaktywacja eksperymentalnego multipleksu DAB+. Nowe rozgłośnie radiowe w Małopolsce

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
DVB-T dało jakość HD, niezakłócony odbiór, wybór ścieżek dźwiękowych, a DAB co niby daje? Tyle, że więcej stacji będzie mogło nadawać... tylko kto jeszcze chce nadawać naziemnie?
odpowiedź
User
K.
co daje DAB+ ? toć Polskie Radio mówiło na początku, że DAB+ odbiornik potrafi cofać (możliwość cofnięcia o ileś minut i odsłuchania). - tylko który model to potrafi - już nie powiedzieli.
Polskie znaki na wyświetlaczu.... co 10 model to potrafi (tego już nie mówili). Co jeszcze? obrazki SLS na wyświetlaczach. W sklepach jakoś odbiorników tych nie widać a lepsze radia z SLS to wydatek min 500 PLN.

Co daje dab+: więcej stacji a w tym więcej reklam
odpowiedź
User
miś społeczny
DAB+ nie ma szans. Nie rozwiązuje żadnych problemów radiofonii, a dochodzą nowe. W większych odległościach od nadajników trzeba tak jak w analogu stosować anteny zewnętrzne, co w dzisiejszych czasach jest archaizmem i anachronizmem. Przy podniesionej propagacji dalekich stacji może nastąpić zupełny brak odbioru stacji lokalnych. Lokalne multipleksy będą wymagały dodatkowych anten kierunkowych i jeżeli te kierunki będą niezgodne z kierunkami multipleksów ogólnopolskich to mamy kolejny problem. W XXI wieku radio musi dać się odbierać tanim sprzętem w każdej sytuacji i bez dachowej gimnastyki z antenami. Taki jest wymóg czasów, w których możemy słuchać tysięcy stacji przez mobilny internet.
odpowiedź