SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiany w ofercie radia cyfrowego w Polsce

Emitel uruchomił nadajnik multipleksu DAB+ Polskiego Radia w Żelaźnie koło Choczewa. To ostatnia z zapowiadanych emisja w ramach poszerzenia zasięgu. W Szczecinie zniknął z kolei multipleks eksperymentalny firmy DABCOM. W najbliższych tygodniach może powrócić.

Emisja w okolicach Choczewa jest prowadzona na kanale 5B. W skład multipleksu wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Radio Radio dla Ukrainy, Radio Poland, Radio Gdańsk i Radio Gdańsk Regiony. Dzięki nowemu obiektowi, bezproblemowy odbiór multipleksu powinien być możliwy w takich miejscach jak Władysławowo, Jastrzębia Góra, Dębki, Lubiatowo, Sasino i Łeba w województwie pomorskim.

Proces poszerzenia zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia zaczął się na początku października. W niemal całej Polsce za ten proces i nadawanie odpowiada Emitel. Zawarte umowy opiewają na 59,5 mln zł brutto i obowiązują od 1 października 2023 roku do 31 sierpnia 2027 roku. W Bydgoszczy i części województwa kujawsko-pomorskiego wybrano ofertę PSN Infrastruktura (1,25 mln zł). Polskie Radio szacuje, że teraz zasięg ludnościowy multipleksu wyniesie ok. 93 proc., natomiast zasięg powierzchniowy ok. 90 proc.

Koniec pozwolenia dla multipleksu eksperymentalnego

Ze szczecińskiego eteru zniknął multipleks eksperymentalny DABCOM. Radiopolska.pl poddaje, że przyczyną jest wygaśnięcie zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej na działalność MUX-u. Regulator nie zdążył rozpatrzyć wniosku o przedłużenie emisji testowej. - Wniosek o kolejne testy wpłynął do nas tydzień temu, rozpatrujemy go - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. W skład multipleksu nadawanego na kanale 12B wchodziły: Radio Super FM, Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Muzyczne Radio, Radio Profeto i Radio Jasna Góra.  Przed rokiem multipleks także zniknął  z powodu nieprzedłużenia na czas pozwolenia, aby po dwóch tygodniach powrócić.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Poza multipleksem Polskiego Radia w Polsce działają też MUX-y lokalne (Warszawa, Poznań, Katowice, Rzeszów, Tarnów, Toruń, Częstochowa) i eksperymentalne (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Bielsko-Biała, Gliwice, Szczawnica, Andrychów, Wrocław). Multipleksy uzupełniają ofertę o stacje niedostępne przez FM albo w danej lokalizacji. Są to m.in. Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Radio Profeto, WP Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Muzyczne Radio, Radio 7, Radio Parada, Radio Jasna Góra, Radio Niepokalanów, Radio Konin FM, Pop Radio.

W 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Stało się tak na wniosek nadawców. Chcą, żeby Urząd Komunikacji Elektronicznej wcześniej wyłonił operatora multipleksu. Do tej pory tak się nie stało. Nadawcy komercyjni krytykują technologię DAB+. Twierdzą, że jest przestarzała, wymaga dużych inwestycji i nie gwarantuje dużego zasięgu.

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w ofercie radia cyfrowego w Polsce

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bitrate
Jakość w MUXie PR mocno rozczarowuje. Wiele stacji nadaje znacznie poniżej rekomendowanych minimum 128 kbps. Zamiast tego są stacje z 112 kbps, 96 kbps... czy wręcz 64 kbps MONO (w XXI wieku wracamy do nadawania mono)
11 3
odpowiedź
User
Oczko
Jakość w MUXie PR mocno rozczarowuje. Wiele stacji nadaje znacznie poniżej rekomendowanych minimum 128 kbps. Zamiast tego są stacje z 112 kbps, 96 kbps... czy wręcz 64 kbps MONO (w XXI wieku wracamy do nadawania mono)

Głównym problemem jest archaiczny kodek. Gdyby była możliwość wymiany go na drodze programowej, a nie poprzez wymianę radioodbiornika, to byłoby OK.
7 2
odpowiedź
User
Abc
Jakość w MUXie PR mocno rozczarowuje. Wiele stacji nadaje znacznie poniżej rekomendowanych minimum 128 kbps. Zamiast tego są stacje z 112 kbps, 96 kbps... czy wręcz 64 kbps MONO (w XXI wieku wracamy do nadawania mono)
poprosimy o ź rodlo rekomendacji.
6 9
odpowiedź