SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Darmowe laptopy dla uczniów. Resort cyfryzacji wybrał pierwszych dostawców

Ministerstwo Cyfryzacji wybrało dostawców laptopów dla czwartoklasistów w 8 z 73 regionów, na które podzielony został przetarg. Do znajdujących się w nich szkół trafi 44 909 laptopów o wartości ponad 132 mln zł.- Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół, ale przewidujemy, że w części przypadków ten czas może być krótszy – mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

fot. PxhereArticle

W poszczególnych regionach czwartoklasiści dostaną następujący sprzęt:

  • sandomiersko-jędrzejowski – HP ProBook 440 G9
  • siedlecki – Dell Latitude 3540
  • suwalski – Dell Latitude 3540
  • bydgosko-toruński – Acer TravelMate P2 TMP215-54
  • chełmsko-zamojski – HP ProBook 440 G9
  • radomski – Dell Latitude 3540
  • miasto Łódź – Dell Latitude 3540
  • warszawski-zachodni –  Dell Latitude 3540

- W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżecie założonym na realizację programu. W celu uzyskania jak najkorzystniejszych cen zakupu w kolejnych umowach wykonawczych, maksymalna cena zakupu zostanie ustalona na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie, tj. 2939,70 złotych - podano w komunikacie.

Oferty w przetargu złożyło 14 podmiotów, m.in. sieć sklepów z elektroniką x-kom i zarządzająca siecią Media Expert spółka Terg. Zamówienie chcą realizować także Grupa E, Suntar, ITpunkt, Bechtle Direct Polska, Zakład Systemów Komputerowych ZSK, Euvic Solutions, Galaxy Systemy Informatyczne, Immitis, Advatech, Intaris, Integrated Solutions (sto spółka z grupy kapitałowej Orange Polska) i MDP Polska ITS.
 
Resort kupi 394 346 laptopów

Na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów resort cyfryzacji w tym roku przeznaczy ponad miliard zł. Otrzymają je wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce. 

- Musimy zabezpieczyć kolejne roczniki tak, aby nowoczesny sprzęt był niezmiennym elementem polskiego systemu oświaty. To kolejny zastrzyk nowych technologii po programach realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji w latach 2015-23. Wymogi współczesnej gospodarki są wyższe niż kiedyś i kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Polska młodzież ma świetne wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał - powiedział minister Janusz Cieszyński.  

- Laptopy będą własnością uczniów, a właściwie ich rodziców. To oni będą decydować, w jakim zakresie dzieci będą z nich korzystać, choć oczywiście naszym głównym celem jest wprowadzenie nowych technologii na stałe do edukacji dzieci i młodzieży– podkreśla szef resortu cyfryzacji.  

Przekazanie laptopów będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Wzór umowy określony zostanie w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji.

Dołącz do dyskusji: Darmowe laptopy dla uczniów. Resort cyfryzacji wybrał pierwszych dostawców

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
antek
"- Laptopy będą własnością uczniów, a właściwie ich rodziców. "

Inflacja, rodziny liczą pieniądze, biedni mają coraz mniej, bogaci jeszcze więcej, ci po środku znikają. Recepcja? KUPMY MILIARD LAPTOPÓW
odpowiedź
User
Bożena Ratajczak
Sprzedam takiego laptopa w dobrej cenie. Woj. Wielkopolskie. Proszę o kontakt priv.
odpowiedź
User
XxX
Moim zdaniem lepsze (i tańsze) byłyby tablety.

Większość dzieciaków ma laptopy (choćby jako prezent po komunii). Za 500/800+ też można wziąć laptopa na raty (do nauki wystarczyłby nawet jakiś polaesingowy laptop biznesowy do 1000 pln).

Obawiam się też, że polska szkoła nie ma przygotowanych programów nauczania aby sensownie wykorzystać te laptopy.
odpowiedź