SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd kupi Polakom odbiorniki DAB+? „To de facto dotacja dla Polskiego Radia”

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański chce, żeby rząd kupił Polakom płacącym abonament tunery DAB+, aby przyspieszyć cyfryzację radia. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl do pomysłu odniósł się Juliusz Braun, także zasiadający w Radzie Mediów Narodowych.

fot. Shutterstock.comArticle

Swoją propozycją szef Rady Mediów Narodowych podzielił się w rozmowie z Polskim Radiem. - Ludzie mają w domach odbiorniki FM-owskie, UKF i nie widzą powodu, by to zmieniać. Wiedzą, że cyfra ma lepszy dźwięk, ale UKF też ma niezły. Myślę, że to byłoby ważne, gdyby rząd zainwestował w to i na przykład ludziom płacącym rzetelnie od lat abonament zafundował odbiorniki cyfrowe - przekonywał Krzysztof Czabański.

Najtańsze tunery DAB+ można kupić za nieco ponad 70 zł, ale sprzęt gwarantujący wyższą jakość dźwięku to już koszt przekraczający 300-500 zł.

Dzięki tunerom DAB+ wzrośnie słuchalność Polskiego Radia?

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl postulat Czabańskiego chłodno komentuje Juliusz Braun, również zasiadający w Radzie Mediów Narodowych.

- To jest indywidualny pomysł przewodniczącego Czabańskiego. DAB+ jest wykorzystywany głównie przez Polskie Radio. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych mówi, że 70 mln zł to niedużo pieniędzy, ale de facto to kolejna dotacja na potrzeby Polskiego Radia - ocenia Braun.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niedawno przyjęła prognozę wpływów z opłat abonamentowych w 2022 roku. Wynika z niej, że do podziału będzie 580 mln zł. Do budżetu Polskiego Radia wpłynie nieco ponad 142 mln zł, czyli 24,51 proc. wpływów. Niemal identyczna kwota przypadnie spółkom radiofonii regionalnej. Według sprawozdania abonamentowego Polskie Radio uzyskało w ub.r. 278,48 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej. To o 27 proc. więcej niż w 2019 roku i zarazem rekordowo dużo w historii spółki.

Zobacz także: Agnieszka Kamińska: Polskie Radio liderem cyfryzacji w Polsce

Zdaniem Brauna zakup przez państwo odbiorników do DAB+ wzmocniłby Polskie Radio, którego anteny w analogu borykają się z dużymi spadkami słuchalności. W cyfrowym eterze są niemal bezkonkurencyjne. Obecnie w DAB+ są dostępne: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio dla Zagranicy (Radio Poland), Radio Dzieciom, Chopin, Radio Kierowców, a także rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne. Oferta będzie rozszerzana. W styczniu 2023 roku ma wystartować Polskie Radio Literatura.

Jeszcze w październiku w zasięgu stacji Polskiego Radia ma znaleźć się 80 proc. ludności Polski. Zasięg powierzchniowy przekroczy z kolei 61 proc. DAB+ cieszy się małą popularnością wśród graczy komercyjnych. Na multipleksach testowych dominują stacje lokalne, niszowe albo katolickie. Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził jednak konkurs na rezerwację częstotliwości w ramach multipleksów lokalnych. Niebawem regularne emisje lokalnych, niszowych i katolickich stacji powinny rozpocząć się w Warszawie, Poznaniu Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Katowicach i Częstochowie.  

Kołodziejski: Konkurs na ogólnopolski multipleks jeszcze w tym roku

Na początku wakacji informowaliśmy, że jesienią Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce ogłosić konkurs dla nadawców zainteresowanych miejscem na multipleksie ogólnopolskim. Podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej plany te podtrzymał przewodniczący KRRiT. - Konkurs odbędzie się jeszcze w tym roku - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski.  Wcześniej szef KRRiT stwierdził, że nie będzie czekał na zainteresowanie prywatnych rozgłośni DAB+. Jeśli nie będą chcieli wziąć udział w konkursie, to ten odbędzie się bez ich udziału.

Nadawcy komercyjni, tacy jak Grupa RMF czy Eurozet, Agora nie kryją sceptycyzmu wobec DAB+. Uważają, że to przestarzała technologia i cyfryzację radia należy oprzeć na internecie. - Po 10 latach od pierwszych prób w DAB+ są liczne głosy, że ta technologia w międzyczasie zdążyła się zestarzeć i nie ma co inwestować w radiofonię cyfrową w tej formie. Trzeba się zastanowić czy warto inwestować, a jeśli już inwestować to w taki sposób, żeby to zachęcało wszystkich nadawców, a nie służyło tylko Polskiemu Radiu. Warto, żeby w gronie fachowców porozmawiać o cyfryzacji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od lat wspierała radio cyfrowe, ale technika idzie bardzo na przód. Prywatni nadawcy nie mają ochoty na tę formę nadawania - zwraca uwagę Braun z Rady Mediów Narodów.

Krytycy DAB+ narzekają przede wszystkim na zasięg. W przypadku analogu możliwy jest odbiór stacji, których nadajnik znajduje się ponad 100 km od odbiornika. Sygnał z najsilniejszych obiektów w Polsce dociera nawet do północnych Węgier. W DAB+ to niemożliwe. Nawet niedaleko centrum Warszawy sygnał jeden z multipleksów zanika, kiedy przestawi się odbiornik dwa metry od okna. - Zasięg pozostawia rzeczywiście dużo do życzenia. Nawet z mapy wynika, że Radio Kierowców ma zasięg, który się co chwilę zrywa. To zaledwie 60 proc. terytorium i 80 proc. ludności. Przy przemieszczaniu się podczas jazdy samochodem można co chwilę trafiać na „dziury” - zauważa Braun.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Rząd kupi Polakom odbiorniki DAB+? „To de facto dotacja dla Polskiego Radia”

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marlen
Kolejny oderwany od rzeczywistości pomysł Czabańskiego. Oczywiście łatwo dysponować publicznymi pieniędzmi. W efekcie znowu nas rąbnie po kieszeniach. Chciałabym żeby wreszcie zlikwidowali Radę Mediów Narodowych, to instytucja pasożytnicza i nie przynosząca nic poza kosztami.
odpowiedź
User
Lichocka Jm
I zaprogramować aby odbierało tylko trójkę. Musi mieć większą słuchalność bo rodzina Sasina musi się dorabiać! Do roboty Polaczki robaki na pisowskie rodziny robić !!! Szybko!!! Ojciec z Torunia musi mieć więcej kasy oddawajcie w podatkach!!!
odpowiedź
User
miś społeczny
Ja jestem za! W moim mieście UKF raczej pierdzi i trzeszczy, a eremefu nie słucham.
odpowiedź