SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Debata prezydencka w TVP1: pięć pytań dla kandydatów, na koniec swobodne wypowiedzi

Debata kandydatów w wyborach prezydenckich, zaplanowana na 6 maja w TVP1, będzie składać się z pięciu obszarów tematycznych i potrwa 70 minut, gospodarzem będzie Michał Adamczyk. TVP udostępni transmisję za darmo wszystkim zainteresowanym nadawcom.

Debata przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, fot. TVPArticle

Zaplanowana na 6 maja debata będzie składać się z pięciu pytań dotyczących następujących dziedzin życia publicznego: polityka zagraniczna, bezpieczeństwo, polityka społeczna, gospodarka oraz ustrój państwa. Każdy kandydat będzie miał minutę na odpowiedź. Na koniec będzie też mógł wypowiedzieć minutowe podsumowanie.

O kolejności udzielania odpowiedzi, wygłaszania swobodnej wypowiedzi na koniec debaty i  miejsca w studiu zdecyduje losowanie, które odbędzie się 5 maja. Gospodarzem debaty będzie prowadzący główne wydanie "Wiadomości" Michał Adamczyk, o czym portali Wirtualnemedia.pl informował w środę

Telewizja Polska tłumaczy, że ze względów bezpieczeństwa sanitarnego w budynku TVP podczas debaty będą mogli być jedynie dziennikarze mediów publicznych: TVP Info, Polskiego Radia i Polskiej Agencji prasowej.

Nadawca udostępni natomiast bezpłatnie transmisję debaty wszystkim stacjom telewizyjnym, które zgłoszą się do jego biura sprzedaży i współpracy międzynarodowej. Innym zainteresowanym mediom transmisja zostanie udostępniona w szacie graficznej TVP.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszym kwartale br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 692 276 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 9,87 proc. (o 3,71 proc. mniej niż rok wcześniej). Kanał był zdecydowanym liderem rynku telewizyjnego.

Wszyscy kandydaci deklarują udział w debacie

W zeszłym tygodniu Telewizja Polska rozesłała zaproszenie do udziału w debacie do sztabów wszystkich zarejestrowanych kandydatów. Jak się dowiedzieliśmy, do poniedziałku pozytywnie odpowiedziały tylko dwa sztaby: Mirosława Piotrowskiego i Krzysztofa Bosaka.

Z wypowiedzi sztabowców innych kandydatów wynika, że zarówno kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, jak i prezydent Andrzej Duda oraz Robert Biedroń są gotowi wziąć udział w telewizyjnej przedwyborczej debacie. Udział Dudy potwierdził w minionym tygodniu Adam Bielan, rzecznik jego sztabu wyborczego.

- Zdajemy sobie sprawę, że debaty to fundamentalny element wyborów, każdy Polak powinien poznać wizję sprawowania prezydentury przez kandydatów, nie uchylamy się więc od takiej debaty i wzywamy do tego wszystkich kandydatów - powiedział rzecznik PSL Miłosz Motyka.

Udział w debacie zapowiedział też dziennikarz Szymon Hołownia. Natomiast kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła w czwartek, że jeśli wszyscy pzosotali kandydaci będą uczestniczyć w debacie, to ona raczej też.

Trzy debaty prezydenckie w 2015 roku

Poprzednia debata wyborcza w TVP została przeprowadzona 1 października 2019 roku. Jej gospodarzem był Michał Adamczyk. Można ją było śledzić w TVP1, TVP Info, TVP Polonia, a także w TV Republika. Łączna widownia we wszystkich tych stacjach wyniosła 1,94 mln osób, co przełożyło się na 12,63 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 7,39 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 8,49 proc. w grupie 16-59 - wynikało z danych Nielsen Audience Measurement.

Z kolei w maju 2015 roku odbyły się trzy debaty kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. W debacie przed pierwszą turą, zorganizowanej przez Telewizję Polską, uczestniczyli wszyscy zarejestrowani kandydaci z wyjątkiem ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zrezygnował z udziału.

Przed drugą turą odbyły się dwie debaty Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego: pierwszą pokazywały TVP1 i Polsat (oglądało ją 10,59 mln osób), a drugą w trzech kanałach Grupy TVN (zgromadziła 6,34 mln widzów).

Dołącz do dyskusji: Debata prezydencka w TVP1: pięć pytań dla kandydatów, na koniec swobodne wypowiedzi

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kik
Znając życie Andrzej pozna pytania na długo przed debatą i jako ost i zabierze głos w podsumowaniu debaty.
TVP jest gwarantem nieuczciwości, dlatego będązie tak ustawiona by Duduś mógł wygrać w pierwszej turze, a Jakubiak bedzię jego skrzydłowym
odpowiedź
User
Klari
Dziękuję, nie skorzystam .
odpowiedź
User
Dziękuję, postoję
Polityka zagraniczna: Wizy do USA
Bezpieczeństwo: 500 plus
Polityka społeczna: 500 plus
Gospodarka: 500 plus XD
Ustrój: łamanie konstytucji przez SN I UE
odpowiedź