SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Debata prezydencka w TVP1: pięć pytań dla kandydatów, na koniec swobodne wypowiedzi

Debata kandydatów w wyborach prezydenckich, zaplanowana na 6 maja w TVP1, będzie składać się z pięciu obszarów tematycznych i potrwa 70 minut, gospodarzem będzie Michał Adamczyk. TVP udostępni transmisję za darmo wszystkim zainteresowanym nadawcom.

Debata przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, fot. TVP Article

Zaplanowana na 6 maja debata będzie składać się z pięciu pytań dotyczących następujących dziedzin życia publicznego: polityka zagraniczna, bezpieczeństwo, polityka społeczna, gospodarka oraz ustrój państwa. Każdy kandydat będzie miał minutę na odpowiedź. Na koniec będzie też mógł wypowiedzieć minutowe podsumowanie.

O kolejności udzielania odpowiedzi, wygłaszania swobodnej wypowiedzi na koniec debaty i  miejsca w studiu zdecyduje losowanie, które odbędzie się 5 maja. Gospodarzem debaty będzie prowadzący główne wydanie "Wiadomości" Michał Adamczyk, o czym portali Wirtualnemedia.pl informował w środę

Telewizja Polska tłumaczy, że ze względów bezpieczeństwa sanitarnego w budynku TVP podczas debaty będą mogli być jedynie dziennikarze mediów publicznych: TVP Info, Polskiego Radia i Polskiej Agencji prasowej.

Nadawca udostępni natomiast bezpłatnie transmisję debaty wszystkim stacjom telewizyjnym, które zgłoszą się do jego biura sprzedaży i współpracy międzynarodowej. Innym zainteresowanym mediom transmisja zostanie udostępniona w szacie graficznej TVP.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszym kwartale br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 692 276 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 9,87 proc. (o 3,71 proc. mniej niż rok wcześniej). Kanał był zdecydowanym liderem rynku telewizyjnego.

Wszyscy kandydaci deklarują udział w debacie

W zeszłym tygodniu Telewizja Polska rozesłała zaproszenie do udziału w debacie do sztabów wszystkich zarejestrowanych kandydatów. Jak się dowiedzieliśmy, do poniedziałku pozytywnie odpowiedziały tylko dwa sztaby: Mirosława Piotrowskiego i Krzysztofa Bosaka.

Z wypowiedzi sztabowców innych kandydatów wynika, że zarówno kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, jak i prezydent Andrzej Duda oraz Robert Biedroń są gotowi wziąć udział w telewizyjnej przedwyborczej debacie. Udział Dudy potwierdził w minionym tygodniu Adam Bielan, rzecznik jego sztabu wyborczego.

- Zdajemy sobie sprawę, że debaty to fundamentalny element wyborów, każdy Polak powinien poznać wizję sprawowania prezydentury przez kandydatów, nie uchylamy się więc od takiej debaty i wzywamy do tego wszystkich kandydatów - powiedział rzecznik PSL Miłosz Motyka.

Udział w debacie zapowiedział też dziennikarz Szymon Hołownia. Natomiast kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła w czwartek, że jeśli wszyscy pzosotali kandydaci będą uczestniczyć w debacie, to ona raczej też.

Trzy debaty prezydenckie w 2015 roku

Poprzednia debata wyborcza w TVP została przeprowadzona 1 października 2019 roku. Jej gospodarzem był Michał Adamczyk. Można ją było śledzić w TVP1, TVP Info, TVP Polonia, a także w TV Republika. Łączna widownia we wszystkich tych stacjach wyniosła 1,94 mln osób, co przełożyło się na 12,63 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 7,39 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 8,49 proc. w grupie 16-59 - wynikało z danych Nielsen Audience Measurement.

Z kolei w maju 2015 roku odbyły się trzy debaty kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. W debacie przed pierwszą turą, zorganizowanej przez Telewizję Polską, uczestniczyli wszyscy zarejestrowani kandydaci z wyjątkiem ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zrezygnował z udziału.

Przed drugą turą odbyły się dwie debaty Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego: pierwszą pokazywały TVP1 i Polsat (oglądało ją 10,59 mln osób), a drugą w trzech kanałach Grupy TVN (zgromadziła 6,34 mln widzów).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Debata prezydencka w TVP1: pięć pytań dla kandydatów, na koniec swobodne wypowiedzi

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kik
Znając życie Andrzej pozna pytania na długo przed debatą i jako ost i zabierze głos w podsumowaniu debaty.
TVP jest gwarantem nieuczciwości, dlatego będązie tak ustawiona by Duduś mógł wygrać w pierwszej turze, a Jakubiak bedzię jego skrzydłowym
65 26
odpowiedź
User
Klari
Dziękuję, nie skorzystam .
47 23
odpowiedź
User
Dziękuję, postoję
Polityka zagraniczna: Wizy do USA
Bezpieczeństwo: 500 plus
Polityka społeczna: 500 plus
Gospodarka: 500 plus XD
Ustrój: łamanie konstytucji przez SN I UE
43 17
odpowiedź