SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w debacie TVP. Jego sztab organizuje własną w Lesznie

Rafał Trzaskowski nie przyjdzie na poniedziałkową debatę wyborczą organizowaną przez Telewizję Polską w Końskich. Zamiast tego proponuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie nową formę rozmowy: „Arenę Prezydencką”. Sztab Trzaskowskiego na razie wysłał zaproszenia wybranym 15 redakcjom, co skrytykowało wielu dziennikarzy. - Kierujemy zaproszenia również do kolejnych redakcji. Bez dzielenia - zapewnił szef sztabu Trzaskowskiego.

Rafał Trzaskowski, fot. POArticle

Sztab Rafała Trzaskowskiego zaprasza na „Arenę Prezydencką” prezydenta Andrzeja Dudę, ale także dziennikarzy z 15 różnych redakcji, którzy będą mogli zadawać pytania kandydatom w trakcie spotkania. - Zapraszamy do prawdziwej debaty wszystkie redakcje. Od prawa do lewa. Czas na prawdziwe i trudne pytania! Koniec ustawek w TVP. Niech sobie zostaną ze swoim wiecem - napisał na Twitterze Cezary Tomczyk, szef sztabu kandydata Koalicji Obywatelskiej.

- Każdą redakcję może reprezentować jeden dziennikarz, który będzie miał możliwość zadania dwóch pytań. Maksymalny czas na zadanie każdego pytania to 30 sekund. Czas przewidziany na odpowiedź to 2 minuty. Kolejność zabierania głosu przez redakcje będzie losowana bezpośrednio przed spotkaniem - sprecyzował w zamieszczonym na Twitterze zaproszeniu dla redakcji Tomczyk.

Wśród zaproszonych redakcji jest min. „Gazeta Wyborcza”, TVP, TVN, Polsat, TV Trwam, Onet, WP, PAP, Radio ZET czy RMF, ale także „Najwyższy Czas”.

- Trudno wyobrazić sobie bardziej demokratyczną formę debatowania - mówił w niedzielę w Częstochowie Rafał Trzaskowski. - Mam nadzieję, że obok mnie będzie prezydent Duda i również w takiej otwartej formule będzie odpowiadał na pytania - dodał.

Dziennikarze krytykują debatę Trzaskowskiego

Pomysł sztabu Koalicji Obywatelskiej krytykują w mediach społecznościowych niektórzy dziennikarze, wskazując na pominięcie ważnych redakcji o zasięgu ogólnopolskim m.in. redakcji tygodnika „Newsweek”, „Dziennika Gazety Prawnej”, „Faktu”, „Super Expressu”, „Wprost”, Interia.pl czy „Gazety Polskiej”.

Czytaj także: Startuje Huawei Next-Image Awards 2020, nagrody po 10 tys. dolarów

- Sztab Rafała Trzaskowskiego chce, jak widzę, wskazywać, które redakcje będą mogły wziąć udział w organizowanej przez ten sztab debacie. Teraz wszystkie zaproszone redakcje powinny upomnieć się o udział WSZYSTKICH redakcji, które mają ochotę dołączyć i postawić to jako warunek - skomentował na Twitterze Janusz Schwertner z Onetu. - Rozumiem, że jak przyjadą przedstawiciele dajmy na to 60 różnych redakcji to każdy dostanie po umówione dwa pytania? – zapytał retorycznie w kolejnym wpisie. - Wzbudzające wątpliwości zagranie ze strony sztabu. Pominięcie wielu ważnych ogólnopolskich redakcji – oceniła Joanna Miziołek z redakcji „Wprost” (tej redakcji nie ma na umieszczonej przez Tomczyka na Twitterze listy zaproszonych mediów).

- To nie będzie „prawdziwa debata”, tylko konferencja prasowa (dla wybranych redakcji), której - jak rozumiem - będą przysłuchiwać się mieszkańcy Leszna. Z kolei w Końskich zapowiada się kolejne spotkanie wyborcze PAD/wywiad z red. Adamczykiem - napisał Jakub Oworuszko z „Polski The Times”. - Sztab pana Trzaskowskiego mógł się wykazać; zrobić debatę dla wszystkich zainteresowanych mediów. Tymczasem zaprosili 15 redakcji, z tego część bardzo upolitycznionych, dzieląc media na lepsze i gorsze. A w zaproszeniu dla tej 15 i tak pomylili nazwę jednej z redakcji (zamiast RMF FM napisano RMF RM - przyp). Amatorka - skrytykował Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Mam wrażenie, że to jakiś autosabotaż, a nie próba zorganizowania sensownej debaty - dodał Marcin Makowski z „Do Rzeczy”.

- Sztab Rafała Trzaskowskiego sam się dziś zaorał. Student I roku dziennikarstwa i komunikacji, by się zorientował, że seleklcjonując media prosi się o kryzys - skomentował Jacek Gądek z Gazeta.pl. - Błagam, nie nazywamy tego debatami. Debaty prezydenckie organizują media, nie politycy. Debata zakłada starcie, a nie wiec z wybranymi dziennikarzami - napisał Mikołaj Kunica z Business Insider Polska.

- No i znowu zaczyna się zaganianie mediów przez polityków do zagród z ich partyjnym logo. To jest chyba najlepszy moment, żeby powiedzieć dość. Bo za chwilę naprawdę zaczną nam dyktować co możemy robić, jak i gdzie - stwierdził Mateusz Baczyński z Onetu.

Tomczyk zaprasza też inne media 

W odpowiedzi na krytyczne komentarze Cezary Tomczyk zaznaczył, że zaproszone na debatę są także inne redakcje. - Kierujemy zaproszenia również do kolejnych redakcji. Bez dzielenia. Dla jasności - podkreślił.

- Naszym celem jest jak najszersza formuła z jak największa liczba redakcji. Im więcej tym lepiej, do rozwiązania są tylko kwestie techniczne -długość debaty itd. Ale jesteśmy absolutnie otwarci - zapowiedział szef sztabu Rafała Trzaskowskiego.

Debata prezydencka organizowana przez Telewizję Polską w miejscowości Końskie ma być najważniejszym wydarzeniem kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich. Zaproszenie na nią otrzymały w zeszłym tygodniu obaj kandydaci: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski nie odpowiedział TVP oficjalnie, czy przyjdzie czy na debatę, więc w Końskich trwają normalne przygotowania do niej. Nieoficjalnie wiemy, że jeśli nie przyjdzie, debata odbędzie się tylko z prezydentem Dudą.

Debata odbędzie się w poniedziałek o godz. 21.00 w dwóch, zbudowanych specjalnie studiach. Publiczność nie będzie miała kontaktu ani z kandydatami, ani prowadzącym - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl. Pytania zada publiczność poprzez wideokomunikatory. Moderatorem dyskusji będzie dziennikarz TVP Michał Adamczyk.

Swoją wspólną debatę przygotowywały też redakcje TVN, Onetu i WP, ale odwołano ją, bo nie chciał w niej wystąpić prezydent Andrzej Duda. W porze jej planowanej emisji pokazano wywiad z Rafałem Trzaskowskim.

Dołącz do dyskusji: Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w debacie TVP. Jego sztab organizuje własną w Lesznie

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ozdrowieniec moralny
po co, przecież wiadomo, że Duda reprezentuje 51% Polaczków
odpowiedź
User
Sandzi
Rafał czekam na Ciebie w końskich
Przyjdziesz ...
odpowiedź
User
Polonia 102
Panie Trzaskow... pan się nie boi trudnych pytań od mieszkańców Końskich
odpowiedź