SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Decyzje URTiP są prawidłowe

Decyzje Prezesa URTiP są prawidłowe – potwierdził Sąd Najwyższy

Po raz kolejny Sąd Najwyższy potwierdził prawidłowość decyzji Prezesa URTiP, dotyczącej ustalenia warunków współpracy pomiędzy operatorami telekomunikacyjnymi. Wyrokiem z dnia 13 maja 2004 r. Sąd oddalił kasację Telekomunikacji Polskiej S.A. w sprawie decyzji określającej zasady tranzytu połączeń telefonicznych z Netią S.A.

W dniu 18 października 2002 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał decyzję w sprawie ustalenia warunków współpracy pomiędzy spółkami Netia S.A. i TP S.A. Decyzja dotyczyła tranzytowania w sieci TP S.A. ruchu telekomunikacyjnego inicjowanego w sieciach innych niż TP S.A. operatorów strefowych, z którymi Netia S.A. nie posiadała Punktu Styku Sieci. Prezes URTiP określił również zasady rozliczeń za ten rodzaj ruchu.

Od decyzji Regulatora TP S.A. wniosła odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyrokiem tego Sądu z dnia 17 września 2003 r. odwołanie TP S.A. zostało oddalone. Jednakże i od powyższego wyroku TP S.A. złożyła kasację do Sądu Najwyższego.

TP S.A. zarzucała przede wszystkim dokonanie błędnej wykładni art. 80 ust 1 Prawa telekomunikacyjnego, zarówno przez Prezesa URTiP, jak i przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przy rozstrzyganiu odwołania. Zdaniem operatora ustalanie wysokości stawek rozliczeniowych nie może odbywać się na podstawie par 9 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 9 września 1999 r. w sprawie ogólnych warunków przyłączania sieci telekomunikacyjnej oraz zasad rozliczeń (Dz. U. Nr 79, poz.897), bowiem przepis ten był sprzeczny z zapisami Prawa telekomunikacyjnego.

Sąd Najwyższy oddalił kasację TP S.A. stwierdzając, że podstawy wniesienia kasacji nie są usprawiedliwione. Zdaniem Sądu przepis rozporządzenia mówiący, iż operator sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego posiadający pozycję dominującą, w przypadku braku możliwości ustalenia kosztów wynikających z przyjęcia dodatkowego ruchu telekomunikacyjnego, jest obowiązany w rozliczeniach brać pod uwagę doświadczenie innych operatorów europejskich działających na konkurencyjnych rynkach, z uwzględnieniem stopnia rozwoju rynku polskiego - był "sugestią" do rozstrzygnięcia, a nie podstawą decyzji i wyroku.

Sąd Najwyższy nie zauważył, aby Prezes URTiP przy ustalaniu wysokości stawek wyeliminował z nich element kosztowy. Sąd wskazał także, iż z art. 80 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego można wyprowadzić ustalenie stawek różnymi metodami. Ponadto stwierdził, że między przepisami rozporządzenia z 1999 r., a przepisami Prawa telekomunikacyjnego nie zachodzi sprzeczność.

Jest to już druga w tym roku kasacja wygrana przez Prezesa URTiP przed Sądem Najwyższym. Wyrok Sądu potwierdza, że pomimo braku jednoznaczności prawa w niektórych kwestiach, to wydawane przez Prezesa URTiP decyzje regulujące rynek telekomunikacyjny, a przede wszystkim interpretacje prawa, są właściwe i prawidłowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Decyzje URTiP są prawidłowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl