SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Deficyt sektora finansów publicznych wzrósł do ok. 8 proc. PKB w 2010 r.

Deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2010 r. wyniósł ok. 8,0% PKB wobec 7,2% PKB w 2009 r., co było związane m.in. z utrzymaniem znaczącego wzrostu wydatków (w tym na współfinansowanie projektów UE) oraz działaniem automatycznych stabilizatorów koniunktury, wynika z "Analizy sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej" opublikowanej przez Narodowy Bank Polski (NBP) w piątek.

Deficyt sektora finansów publicznych wzrósł do ok. 8 proc. PKB w 2010 r.

"Dopiero w 2010 r. przyjęte zostały zmiany mające ograniczyć wielkość deficytu sektora finansów publicznych. Dotyczyły one przede wszystkim czasowej podwyżki VAT, zamrożenia wynagrodzeń w administracji rządowej (z wyjątkiem nauczycieli) oraz zmniejszenia wydatków na aktywne polityki rynku pracy. Ograniczanie tempa wzrostu wydatków w kolejnych latach wspierać ma reguła wydatkowa" - napisali analitycy NBP, szacując skalę działań konsolidacyjnych zawartych w Ustawie budżetowej na rok 2011 na ok. 1 pkt proc. PKB.

W "Analizie.." bank centralny napisał także, że w najbliższych dwóch latach Polska wciąż będzie należała do najszybciej rozwijających się krajów Europy
Środkowej i Wschodniej, a dynamika wzrostu gospodarczego pozostanie wyraźnie wyższa w porównaniu ze średnią dla regionu.

"Głównym źródłem wzrostu gospodarczego pozostaną rosnące wydatki gospodarstw domowych, wspierane przez ożywienie popytu inwestycyjnego. Do wzrostu konsumpcji przyczyniać się będzie przede wszystkim poprawa sytuacji na rynku pracy i przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń, jak i przewidywany wzrost akcji kredytowej. Jednak wpływ tych czynników może zostać nieco osłabiony w wyniku podwyższenia stawek podatków pośrednich" - czytamy w dokumencie.

Do względnie wysokiej oczekiwanej w 2011 r., dynamiki inwestycji publicznych wspieranej przez napływ funduszy strukturalnych UE, w związku m.in. z realizacją projektów związanych z mistrzostwami Euro 2012, dołączy wzrost inwestycji sektora prywatnego, podano także.

W styczniu szef doradców premiera Michał Boni poinformował, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) spadnie z tym roku do ok. 5,5% PKB z planowanych na 2010 rok 7,9%. Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że deficyt sektora rządowego i samorządowego będzie w tym roku o blisko 1/3 niższy niż w ub. roku, zaś w 2012 roku powinien spaść poniżej 3,0% PKB.

W październiku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deficyt sektora general government wyniósł na koniec 2009 roku 7,2% PKB wobec 7,1% szacowanych w kwietniu. GUS podał też wówczas, że Ministerstwo Finansów prognozuje, iż deficyt ten wyniesie w 2010 roku 7,9% PKB.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Deficyt sektora finansów publicznych wzrósł do ok. 8 proc. PKB w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl