SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dieta roślinna powinna być podstawą naszego żywienia. Najważniejsze owoce i warzywa

Najnowsza Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej zakłada rezygnację z produktów mącznych i zbożowych, które mogą zawierać szkodliwy gluten na rzecz owoców i warzyw w stosunku 1:3. Do 0,5 kg tygodniowo warto z kolei ograniczyć spożycie mięsa czerwonego i jego przetworzonych produktów. Naukowcy wskazują również na nowe źródła zdrowych tłuszczów w diecie – są nimi chociażby orzechy. Po raz pierwszy w piramidzie zostały też uwzględnione zioła.

PAP / Marcin BieleckiPAP / Marcin Bielecki

W Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej publikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia pieczywo, makarony i produkty zbożowe ustępują miejsca warzywom i owocom.

– Zwrócono większą uwagę na rolę owoców i warzyw i teraz to one stały się podstawą diety. Z kolei produkty zbożowe znalazły się nieco wyżej – chociażby z tego powodu, że badania udowodniły negatywne oddziaływanie obecnego w niektórych zbożach glutenu. Natomiast owoce i warzywa jako źródło przeciwutleniaczy i witamin są za mało spożywane w naszym społeczeństwie – mówi Piotr Dominik, specjalista ds. szkoleń i kształcenia kadr hotelarsko-gastronomicznych Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie.

Warzywa i owoce warto spożywać jak najczęściej, bo dostarczają wielu cennych składników mineralnych, witamin i polifenoli. Poza tym zmniejszają zachorowalność na choroby układu krążenia, nowotwory czy cukrzycę. Powinny stanowić co najmniej połowę codziennego menu. Trzeba jednak zachować właściwe proporcje: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce.

– Jesteśmy właśnie w takim okresie, gdzie za Instytutem Żywności i Żywienia Ministerstwo Zdrowia przyznaje rację, że rzeczywiście należałoby spojrzeć na dietę trochę inaczej, właśnie przez pryzmat diety roślinnej. Bo przecież nie brakuje u nas najlepszych owoców i warzyw, chociażby jabłek czy gruszek – mówi Piotr Dominik.

Nowa piramida sugeruje znaczne ograniczenie spożycia mięsa, zwłaszcza czerwonego, i przetworzonych produktów mięsnych, do pół kilograma tygodniowo. Tłuszcze zwierzęce trzeba natomiast zastępować olejami roślinnymi.

– Tłuszcze zwierzęca są tłuszczami szkodliwymi i sprzyjają rozwojowi chorób nowotworowych, czyli np. podwyższają cholesterol. Natomiast myślę, że trochę z lenistwa sięgamy po mięso. Łatwo je kupić i ugotować. Może z niewiedzy też, jakie potrawy mogłyby nam to mięso zastąpić i prawidłowo zbilansować dietę – uważa Piotr Dominik.

Specjaliści do spraw żywienia zachęcają natomiast, by jak najczęściej włączać do diety nasiona roślin strączkowych, jaja i ryby.

– Ryby i pewne produkty roślinne są właśnie źródłem tłuszczów korzystnych dla zdrowia. W nowej piramidzie są też bardzo preferowane orzechy. Żywieniowcy zalecają je jako bardzo ważny składnik diety. Mówi się o orzechach jako o pokarmie dla mózgu – podkreśla Piotr Dominik.

Od tego roku zmieniła się również nazwa piramidy – teraz wyraźnie podkreśla ona rolę aktywności fizycznej w zdrowym stylu życia.

– Trudno mówić tylko o diecie i o tym, że wystarczy odżywiać się według pewnego kanonu, zapominając w ogóle o ruchu i aktywności fizycznej. Są różne teorie, ale większość skłania się ku temu, że prawidłowa dieta i ruch to jest właśnie droga do zdrowia – dodaje Piotr Dominik.

W nowej piramidzie pojawiły się również naturalne zioła jako alternatywa dla soli. Żywieniowcy zachęcają też do rezygnacji z dosładzania napojów, czego wyrazem jest przekreślona kostka cukru przy kawie i herbacie. Ważne jest natomiast regularne nawadnianie organizmu. W tym celu trzeba pić ok. 1,5 l wody dziennie.

Dołącz do dyskusji: Dieta roślinna powinna być podstawą naszego żywienia. Najważniejsze owoce i warzywa

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twój nick
Indianie północnoamerykańscy lub aborygeni jak tylko wyszli z rezerwatów zaczęli tyć na potęgę. To pokazuje, że podstawą żywienia wielu rdzennych kultur było mięso. Obecnie obserwujemy coraz bardziej pogarszającą się jakość produktów mięsnych z uwagi na stosowanie tanich pasz. Ekologiczne krowy powinny być karmione trawą, a nie paszami. Ekologiczne kury powinny być karmione nasionami traw, krzewów, drzew, owadami, ewentualnie warzywami. Ma miejsce zniechęcanie ludzi do spożywania mięsa i tłuszczy zwierzęcych (które są źródłem bardzo ważnej witaminy D) poprzez obniżanie ich jakości.

Co do owoców to zauważyłem, że papierówki niemal całkowicie zniknęły z rynku. Zostały tylko najsłodsze odmiany.

Dziwne jest to, że co kilkadziesiąt lat piramida żywieniową ulega modyfikacjom, zamiast stosować sprawdzony przez ludy pierwotne sposób odżywiania kultywowany od setek lat.
odpowiedź
User
beksa
Witaminy i minerały najłatwiej przyswoić z soków - polecam taką wyciskarkę http://terapiasokami.pl/wyciskarka-hurom-hg-2g
wyciśniecie nawet zioła, ja się od nich po prostu uzależniłam i wyglądam całkiem inaczej nie mówiąc o tym jak się czuję! Polecam poszerzać wiedzę o zdrowiu to nic nie kosztuje a możecie się zaskoczyć - ja np nie wiedziałam nic o flawonoidach a to one są podstawą odmładzania http://terapiasokami.pl/flawonoidy-odmladzanie
odpowiedź
User
latina
Najlepiej sobie raz na jakiś czas zrobić detoks, ja dostałam fajną dietę z terapiasokami.pl - detoks owocowo-warzywny. To sama prawda że odporność mieszka w jelitach. A jeśli nie oczyszczamy się z toksyn, to wchłaniamy przez jelita pełno szkodliwego syfu. Ja też wprowadziłam soki na stałe do jadłospisu, to mi bardzo ruszyło przemianę materii. Rewelacyjnie się teraz czuję. jeśli chodzi o wyciskarki to polecam Kuvings B6000 bo można wrzucać całe owoce i o wiele szybciej to idzie.

odpowiedź