SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dirlango kupuje akcje Wisha i uruchamia fundusz inwestujący w branżę technologiczną

Należąca do Łukasza Wejcherta i Macieja Żaka firma Dirlango przejmie pakiet akcji platformy zakupowej Wish. Ponadto uruchamia we współpracy z Ipopema TFI skierowany do zamożnych osób fundusz Dirlango Tech FIZAN, który będzie inwestował w podmioty w branży technologicznej.

Od lewej: Maciej Żak i Łukasz WejchertArticle

O tym, że Dirlango kupi w br. pakiet akcji Wisha, poinformował w środę „Puls Biznesu”. Nie podano, jaką część akcji obejmie firma Łukasza Wejcherta ani ile za nie zapłaci.

- Dostęp do akcji Wisha pozyskaliśmy przez naszą międzynarodową sieć kontaktów. Spółka udowodniła globalny potencjał, ściągnęła zainteresowanie największych graczy e-commerce, a przed nią jeszcze okres największego wzrostu - uzasadnił Wejchert w rozmowie z „PB”.

Wish to platforma zakupowa (działająca przede wszystkim jako aplikacja mobilna) założona i zarządzana przez Petera Szulczewskiego. Agreguje ona oferty z różnych sklepów internetowych, ułatwiając użytkownikom zakupy.

Pod koniec 2015 roku Amazon zaproponował 10 mld dolarów za firmą, a oferta została odrzucona. W 2016 roku Wish pozyskał grupę funduszy inwestycyjnych jako akcjonariuszy mniejszościowych. Spółka została wtedy wyceniona na 3,5 mld dolarów.

Dirlango planuje uruchomić fundusz inwestycyjny zamknięty Dirlango Tech FIZAN. W ramach budowy funduszu Łukasz Wejchert zadeklarował osobiste zaangażowanie finansowe na poziomie 10 mln zł. Jednocześnie holding Dirlango rozważa wniesienie proporcjonalnych udziałów wszystkich swoich spółek portfelowych. Docelowy udział Dirlango i Łukasza Wejcherta będzie wynosić 20-30 proc. wartości funduszu. Perspektywa inwestycyjna funduszu zamkniętego to 6 lat, z możliwością przedłużenia o 3 lata.

Dirlango Tech FIZAN zamierza inwestować w spółki nowych technologii w Polsce (60 proc.) i za granicą (do 40 proc. w ramach wspólnych inwestycji z renomowanymi partnerami w postaci globalnych funduszy venture capital).

- Naszym celem jest zaoferowanie inwestorom możliwości udziału w dynamicznie rozwijającym się segmencie technologicznych firm, które będą miały wsparcie zespołu Dirlango. Najchętniej będziemy inwestowali w spółki rentowne w fazie wzrostu - podkreśla Łukasz Wejchert.

Fundusz będzie działał we współpracy z Ipoema TFI. Zamierza pozyskać od inwestorów 100 mln zł w br., a 200-300 mln zł w ciągu dwóch lat.

Dirlango Tech FIZAN ma stanowić alternatywę dla inwestorów indywidualnych, którzy chcą dywersyfikować swoje portfele inwestycyjne w okresie niskich stóp procentowych i wahań na rynkach akcji.

Do Dirlango należy m.in. aplikacja Justtag z programami lojalnościowymi i platforma iTaxi służąca do zamawiania taksówek i realizacji przewozów. W 2014 roku firma kupiła agencję marketingową LeadR, a w 2015 roku przejęła 70 proc. udziałów Grupy Netsprint. Przejęła też agencję content marketingową WhitePress. W 2016 roku część udziałów Grupy Netsprint sprzedała funduszowi Innova Capital. Natomiast w połowie ub.r. Justtag kupiła większościowe udziały firmy KoalaMetrics.

Dołącz do dyskusji: Dirlango kupuje akcje Wisha i uruchamia fundusz inwestujący w branżę technologiczną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl