SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Discovery inwestuje 14 mln zł w telewizję Agory Metro

Agora podpisała umowę inwestycyjną z Discovery Polska, na mocy której sprzedała za 4 mln zł 21,5 proc. spółki Green Content, nadawcy kanału telewizyjnego Metro. Łącznie inwestycja kosztować będzie Discovery 14 mln zł, a do końca przyszłego roku Agora może sprzedać koncernowi pozostałą część udziałów Green Content.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

- W związku z zawarciem umowy, Discovery nabyła od Agory 860 udziałów w kapitale zakładowym Green Content o wartości nominalnej 50 zł każdy i łącznej wartości nominalnej 43 tys. zł, reprezentujących 21,5 proc. kapitału zakładowego Green Content, za cenę 4,0 mln zł - podano w komunikacie giełdowym Agory.

Dodatkowo, Discovery złożyła oświadczenie o objęciu 2 150 udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Green Content, w zamian za wkład pieniężny o wartości 10 mln zł. - W wyniku powyższych zdarzeń Discovery posiadać będzie łącznie 3 010 udziałów w kapitale zakładowym Green Content, co stanowić będzie, po podwyższeniu kapitału, około 48,94 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników Green Content - podano.

Umowa przewiduje możliwość sprzedaży przez Agorę pozostałych udziałów na rzecz Discovery do 31 grudnia 2017 r. Łącznie inwestycja w kanał Agory kosztować będzie Discovery Networks 14 mln zł.

- Ogłoszone dzisiaj partnerstwo z Agorą stanowi kolejny, ekscytujący krok w naszej ewolucji i zapewni dostęp do naszych programów jeszcze szerszej widowni. Podążając za przykładem Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii – rynków, na których mamy już doświadczenie w segmencie telewizji FTA, wierzę, że i w Polsce uda nam się odpowiedzieć na potrzeby widzów poszukujących wysokiej jakości programów, które bawią, uczą i pokazują różne oblicza świata wokół nas - podkreśla Katarzyna Kieli, prezes i dyrektor zarządzająca Discovery Networks w regionie CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka).

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, z pozyskania  do współpracy partnera światowego formatu, jakim jest Discovery. To dla nas unikalna okazja na zaprezentowanie na antenie telewizji  Metro atrakcyjnych i premierowych programów, które do tej pory nie były dostępne dla widzów telewizji naziemnej w Polsce. Wierzymy, że dzięki temu Metro będzie systematycznie powiększać swoją grupę widzów, czego zapowiedzią są rewelacyjne wyniki oglądalności stacji po pierwszym tygodniu od jej startu - powiedział Bartosz Hojka, prezes Agory.

Do zarządu Green Content wejdzie Dorota Żurkowska-Bytner (przedstawiciel Discovery). Prezesem spółki pozostanie Agnieszka Sadowska.

W trzech kwartałach br. Agora zanotowała 858,1 mln zł wpływów ze sprzedaży i 24,9 mln zł straty netto. Spółka szacuje, że dzięki transakcji będzie mieć pozytywny wynik na jej wyniki finansowe w czwartym kwartale br. w wysokości 10,5 mln zł, głównie ze względu na przeszacowanie do wartości godziwej inwestycji zachowanej w spółce zgodnie ze standardami MSSF.

Pod koniec października Agora zawarła umowę sprzedaży za 9,7 mln zł swojej łódzkiej siedziby. Od połowy października w spółce trwają zwolnienia grupowe, które dotyczą głównie zespołu „Gazety Wyborczej”, w tym tygodniu podano, że zamiast 135 osób obejmą 190.

Kanał telewizyjny Metro wystartował w piątek, 2 grudnia. Ramówka stacji opiera się na dwóch filarach: ofercie filmowo-serialowej oraz produkcjach dokumentalnych poświęconych stylowi życia.

Na starcie spółka Green Content, właściciel kanału zainwestowała w propozycje programowe 10 mln zł. Docelowo nadawca planuje przeznaczyć na program nawet trzy od 20 do 30 mln zł. Agora zakłada, że kanał Metro będzie rentowny z chwilą przekroczenia 1 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Ma to nastąpić po 4-5 latach od rozpoczęcia nadawania.

Metro na MUX-8 można oglądać na kanale 38 oraz w sieciach kablowych m.in. UPC (kanał 115 - mediabox, kanał 157 - horizon, kaon), Vectra (kanał 192), Toya (kanał 13) i Netia (kanał 30).

Discovery Networks w Polsce jest właścicielem kilkunastu stacji m.in. Animal Planet, Eurosport, Discovery Channel, Discovery Historia i TLC.

Dołącz do dyskusji: Discovery inwestuje 14 mln zł w telewizję Agory Metro

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Miko
Super news! Brawo Disco!
odpowiedź
User
marketer
robi się ciekawie
odpowiedź
User
Marcin
Bardzo dobra informacja, mam nadzieję że Discovery odkupi w niedługim czasie resztę udziałów od Agory i zrobi porządną telewizję naziemną. Bardzo mnie ta informacja ucieszyła, myślę że nie tylko mnie! :)
odpowiedź