Disney+ ma mniej subskrybentów, ale zarabia więcej

W zeszłym kwartale koncern Disney osiągnął spory wzrost zyskowności, mimo kolejnych spadków w segmencie telewizyjnym. W ciągu kwartału na Disney+ ubyło nieco subskrybentów, ale płacą więcej, dlatego pion streamingowy mocno poprawił rentowność.

Tomasz Wojtas
Tomasz Wojtas
Udostępnij artykuł:
Disney+ ma mniej subskrybentów, ale zarabia więcej

Koncern The Walt Disney Company w kwartale obrotowym zakończonym 28 grudnia 2024 roku wypracował 24,69 mld dolarów przychodów, o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Kwotowo najmocniej przyczynił się do tego pion rozrywki, którego kwartalne wpływy wzrosły rok do roku o 9 proc. do 10,87 mld dolarów, a zysk operacyjny poszedł w górę z 874 mln do 1,7 mld dolarów.

Telewizja ze spadkami po transakcji w Indiach

Owe wzrosty nastąpiły, mimo że obszar linearnej telewizji zanotował spadek przychodów o 7 proc. do 2,62 mld dolarów, a zysk operacyjny – z 1,24 do 1,1 mld. W USA i Kanadzie, które Disney określa jako swoje rynki rodzime, wyniki zmieniły się nieznacznie: przychody z 2,21 do 2,206 mld dolarów, a zysk operacyjny – z 838 do 837 mln.

Na plus zadziałał tam wzrost cen reklam (m.in. w związku z kampanią prezydencką w USA) i stawek w umowach z operatorami telewizyjnymi oraz spadek kosztów w zakresie technologii, zaś na minus – wyższe wydatki na treści i produkcje (głównie w ABC Network) oraz niższa oglądalność stacji.

Za to na pozostałych rynkach telewizja linearna Disneya zanotowała spadek przychodów o 31 proc. do 411 mln dolarów, a jej zysk operacyjny zmalał z 225 do 138 mln. To przede wszystkim skutek sfinalizowania w połowie listopada transakcji, w ramach której biznes koncernu w Indiach (stacje telewizyjne Star i platforma streamingowa Disney+ Hotstar) wniesiono do spółki joint-venture, w której Disney ma 37 proc. udziałów.

W konsekwencji od połowy listopada indyjski biznes firmy w jej sprawozdaniach finansowych nie jest uwzględniany na poziomie operacyjnym, tylko jeśli wypłaci dywidendę lub zmieni się jego wycena (czyli metodą praw własności).

Streaming znów z zyskiem

Z kolei segment niesportowych platform streamingowych Disneya (ESPN+ jest częścią pionu sportowego, o którym niżej) wypracował w zeszłym kwartale 6,07 mld dolarów, o 9 proc. więcej niż przed rokiem.

Kolejny kwartał z rzędu osiągnął dodatnią rentowność operacyjną: 293 mln dolarów zysku, wobec 138 mln straty rok wcześniej.

grafika

Pod koniec grudnia Disney+ miał 124,6 mln subskrybentów, o 0,7 mln mniej niż trzy miesiące wcześniej. W ciągu kwartału w USA i Kanadzie ich liczba wzrosła z 56 do 56,8 mln, zaś na pozostałych rynkach zmalała z 69,3 do 67,8 mln.

Natomiast rok do roku baza subskrybentów platformy znacząco się zwiększyła: z 46,1 do 56,8 mln w USA i Kanadzie oraz z 65,2 do 67,8 mln na pozostałych rynkach.

Z kolei Hulu osiągnęło przez kwartał wzrost liczby klientów z 52 do 53,6 mln. Ten wzrost nastąpił w całości w odsłonie platformy bez telewizji na żywo.

grafika

Drożej na Disney+

Pion streamingowy zarobił więcej niż przed rokiem także dlatego, że wzrosły opłaty od subskrybentów. W przypadku platformy Disney+ średni miesięczny przychodów od klienta zwiększył się kwartał do kwartału z 7,2 do 7,55 dolarów, z czego w USA i Kanadzie z 7,7 do 7,99 dolarów, a w pozostałych krajach – z 6,78 do 7,19.

Natomiast na Hulu zdrożała wersja z telewizją na żywo: z 95,82 do 99,22 dolarów średniego przychodu miesięcznego  od klienta.

grafika

Segment sportowy Disneya zanotował minimalny wzrost przychodów (z 8,83 do 8,85 mld dolarów), bo chociaż przychody ESPN zwiększyły się o 8 proc. do 4,81 mld dolarów, to w związku z transakcją w Indiach wpływy Star India poszły w dół z 900 do 90 mln dolarów.

Za to reorganizacja działalności w Indiach sprawiła, że rentowność operacyjna całego pionu poszła w górę ze 103 mln dolarów straty do 247 mln zysku.

grafika

Największą część wpływów i zysku Disneya zapewnia jego segment doświadczeń, obejmujący parki rozrywki oraz sprzedaż gadżetów i innych produktów. W zeszłym kwartale wpływy tego pionu zwiększyły się r/r o 3 proc. do 9,41 mld dolarów (głównie dzięki wzrostowi o 12 proc. do 1,65 mld w parkach poza USA i Kanadą), a zysk operacyjny wzrósł minimalnie: z 3,105 do 3,11 mld.

grafika

Kwartalny zysk operacyjny całego koncernu zwiększył się r/r z 3,88 do 5,06 mld dolarów, natomiast zysk netto – z 2,15 do 2,64 mld (a w przeliczeniu na akcję: z 1,04 do 1,40 dol.).

W czasie czwartkowej sesji giełdowej, po publikacji tych wyników kurs akcji Disneya zmalał o 2,4 proc. Jest o 14,4 proc. wyżej niż 12 miesięcy temu.

grafika

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Nowy kabel telekomunikacyjny przez Atlantyk ominie Stany Zjednoczone?

Nowy kabel telekomunikacyjny przez Atlantyk ominie Stany Zjednoczone?

Australia daje dobry przykład. O słuszności ograniczenia social mediów dzieciom [OPINIA]

Australia daje dobry przykład. O słuszności ograniczenia social mediów dzieciom [OPINIA]

TVP ogłosiła zasady sprzedaży na 2026 rok. Będzie premiować reklamodawców z większymi wydatkami na online

TVP ogłosiła zasady sprzedaży na 2026 rok. Będzie premiować reklamodawców z większymi wydatkami na online

TVN Media wprowadza zmiany dla reklamodawców na 2026 rok. Oto szczegóły

TVN Media wprowadza zmiany dla reklamodawców na 2026 rok. Oto szczegóły

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku rozstrzygnięty!
Materiał reklamowy

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku rozstrzygnięty!

Bronią TVP po skargach na produkcję o Żydach w Polsce. Spór w radzie programowej

Bronią TVP po skargach na produkcję o Żydach w Polsce. Spór w radzie programowej