Jeden z kanałów Disneya zostaje tylko w trzech krajach. Wśród nich Polska
1 maja kanał Disney XD kończy nadawanie w Holandii. Zastąpi go Disney Junior. Tym samym Disney XD będzie dostępny tylko w trzech krajach świata: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Polsce.

Od kilku lat Disney ogranicza liczbę kanałów linearnych. Na wielu rynkach widzowie odwracają się od tradycyjnej telewizji na rzecz streamingu. Koncern chce też skłonić odbiorców do wykupienia subskrypcji Disney+. W niektórych krajach zlikwidowano nie tylko kanały Star, ale także Disney Channel, Disney Junior, National Geographic czy National Geographic Wild.
Disney XD zniknął m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Turcji, krajach Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Teraz przyjdzie czas na Holandię, gdzie stacja adresowana głównie do chłopców od 6 do 14 roku życia, nadawała od 2010 roku.
Od Fox Kids do Disney XD
Historia polskiej wersji Disney XD sięga 1998 roku. Rozpoczął wtedy nadawanie Fox Kids, który w ofercie platformy cyfrowej Wizja TV dzielił czas antenowy z Bet On Jazz. 1 stycznia 2005 roku zmienił nazwę na Jetix. Z kolei we wrześniu 2009 roku doszło do rebrandingu na Disney XD.
W Polsce tradycyjna telewizja wciąż cieszy się duża popularnością, dlatego koncern nie zamyka swoich stacji nad Wisłą. Są to: Disney Channel, Disney Junior, Disney XD, National Geographic, National Geographic Wild, National Geographic People, FX i FX Comedy (wcześniej Fox i Fox Comedy).
Rok temu The Walt Disney Company Polska i Grupa Polsat Plus odnowiły wieloletnią umowę w zakresie dystrybucji kanałów linearnych. – Kanały linearne nadal odgrywają ważną rolę dla naszych partnerów biznesowych w Polsce, zapewniając widzom najwyższej klasy rozrywkę – powiedziała wtedy Marlena Pasowski, director affiliate sales for The Walt Disney Company Central Europe.
Kilka lat temu menadżerowie koncernu z powodu dobrej oglądalności, nie wykluczali nowych stacji nad Wisłą. – Nie mamy zatem takich planów (zamykania kanałów - przyp.) w Polsce, co więcej pracujemy nad nowymi projektami, o których niebawem powiemy więcej – zapewniał w 2022 roku Wirtualnemedia.pl Kakhaber Abashidze, country manager Disneya w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dołącz do dyskusji: Jeden z kanałów Disneya zostaje tylko w trzech krajach. Wśród nich Polska
Słabe, że nadawca od lat nie potrafi wypracować jednego i spójnego standardu nadawania (patrz Disney Channel HD Poland).
Nie dziwię się, że młodzi ludzie wolą streaming (lepsza jakość, możliwość oglądania po angielsku, opcja napisów)