SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prywatne telewizje chcą rekompensaty za pozostawienie w starym systemie tylko Telewizji Polskiej

Grupa TVN, Telewizja Polsat, Telewizja Puls oraz Kino Polska TV wydały wspólny komunikat, w którym poinformowano, że nadawcy ci  będą domagać się rekompensaty od rządu w związku w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Ich kanały musiały przejść na DVB-T2/HEVC, podczas gdy główne anteny TVP nie miały takiego obowiązku.

Article

W poniedziałek ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC. Obejmie mieszkańców województw lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i centralnej części mazowieckiego. Mieszkańcy pozostałych regionów już korzystają z nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana obejmuje MUX1, MUX-2 i MUX-4, gdzie są nadawane m.in. stacje TVN (TVN, TVN7, TTV), Polsatu (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, Eska TV, Polo TV, Wydarzenia24 i Fokus TV), TV Puls (TV Puls, Puls 2) i Kino Polska (Stopklatka), a także Antena HD oraz TV Trwam.

Pierwotnie na DVB-T2/HEVC miał przejść także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). W marcu, kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu, minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o pozwolenie na dalszą emisję MUX-3 w starym standardzie. UKE dopuścił takową do końca 2023 roku. Argumentowano, że MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania, który może być potrzebny w kontekście wojny trwającej na Ukrainie.

Wspólny komunikat stacji komercyjnych

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że wciąż 1,32 mln gospodarstw domowych ma telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Oznacza to, że ich mieszkańcy utracili lub utracą za chwilę dostęp do najważniejszych kanałów komercyjnych. Prezes TV Puls Dariusz Dąbski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zdradził, że będzie domagał się odszkodowania od Skarbu Państwa, ponieważ straty jego stacji sięgają dziesiątek milionów złotych.

Z danych Nielsena wynika, że multipleksy ze stacjami prywatnymi tracą zasięg i nie odzyskują go w pełni nawet kilka tygodni po wyłączeniu emisji w starym standardzie w kolejnych etapach, a MUX-3 z TVP poszerza zasięg. Dla nadawców komercyjnych oznacza to mniejszą widownie i co za tym idzie, mniejsze przychody reklamowe. Od końca marca do połowy maja stacje prywatne zrzeszone w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji prowadziły rozmowy z UKE, które miały doprowadzić do kompromisu, zmniejszającego straty po stronie telewizji komercyjnych. Nie udało się go wypracować.

Teraz stacje prywatne wydały wspólny komunikat. - 27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2 - czytamy w nim.

Zobacz także: DVB-T2, ale bez kodeka HEVC? Decyzja UKE nieprędko

2,5 mln widzów bez stacji prywatnych?

Dalej nadawcy oszacowali jak wielu widzów mogą stracić po przeprowadzeniu ostatniego etapu przejścia na DVB-T2/HEVC. - Proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych - argumentują nadawcy komercyjni.

Zapowiadają walkę o rekompensaty i decyzje, które zmuszą nadawcę publicznego do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. - Protestujemy przeciw niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący nadawców komercyjnych. Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców - informują TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska.

Dołącz do dyskusji: Prywatne telewizje chcą rekompensaty za pozostawienie w starym systemie tylko Telewizji Polskiej

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RYCHU
PIS TO PARTIA ORWELLA PRZECIEŻ
odpowiedź
User
piszuści
Wsadźcie sobiewdupe Regionalny System Ostrzegania. To tylko pretekst, prawie nikt o tym nie słyszał. Za to o dekoderach, zmianie standardu i żeby nie dać sobie wcisnąć w starym systemie to trąbili na TVP Info NON STOP, od kilkunastu miesięcy. I co? I gó...o.
odpowiedź
User
BUB
JAKOŚ CISZA W TVP INFO O JORDANOWIE TACY NIEZALEŻNI PRZECIEC JESTEŚCIE DZIENNIKARZE TVP INFO
odpowiedź